Вітамін D – один з небагатьох поживних речовин, додатковий прийом якого є виправданим. Однак, оскільки прийом добавок стає все більш поширеним, починає виникати питання про те, чи можливе передозування вітаміном D, які симптоми надлишку вітаміну D і чому надмірні дози вітаміну D можуть бути небезпечними для життя.
Ознайомтесь з текстом статті та завітайте до найближчого відділення лабораторії INVIVO. Ми працюємо з якісними реагентами виробництва Європи та США, що забезпечує виключну точність досліджень.
Причини надлишку вітаміну D3
Передозування вітаміну D зазвичай відбувається
- внаслідок надмірного і тривалого його прийому, особливо надмірно високих доз. У медичній літературі описані випадки, коли пацієнти приймали так звані «кінські дози» вітаміну D3 (навіть 50 000 МО на добу);
- при надмірному виробленні його активного метаболіту (1,25(OH)2D3) при гранулематозних захворюваннях (таких як саркоїдоз, туберкульоз, проказа) або при лімфомах.
- Підвищена чутливість до цього вітаміну, що виникає при цих захворюваннях, може викликати симптоми надлишку вітаміну D навіть після вживання дієтичних продуктів, збагачених D3, неконтрольованого засмаги або дієтичних добавок.
Чи шкідливий надлишок вітаміну D?
Надлишок вітаміну D3 в організмі, як і будь-якої поживної речовини, має негативні наслідки. Іноді можна зустріти думку, що вітамін D виробляється в шкірі під впливом сонця, а тому передозування неможливе. Друга частина цієї гіпотези невірна, оскільки людський організм оснащений механізмами, які обмежують вироблення вітаміну D в шкірі, якщо ми піддаємося ризику передозування. І навпаки, передозування можливе, якщо ми приймаємо його перорально, оскільки в організмі немає механізмів, які обмежують його всмоктування, навіть якщо його надто багато.
Верхня межа безпеки пероральної дози вітаміну D залежить від ряду факторів, які включають
- вихідний рівень вітаміну D в організмі, визначений за допомогою лабораторного дослідження;
- дозування та режим прийому;
- супутні захворювання;
- вік.
Передозування вітаміну D3: симптоми
Вітамін D виконує багато функцій в нашому організмі, але одна з головних – регуляція рівня кальцію. Тому симптоми передозування вітаміну D – це клінічний стан, що характеризується гіперкальціємією – надлишком кальцію в організмі. Гіперкальціємія може зберігатися протягом тривалого періоду часу і призводити до серйозних наслідків для здоров’я.
Апатія, періодичне блювання, біль у животі, поліурія, полідипсія та зневоднення – найпоширеніші симптоми передозування вітаміном D.
Наслідки надлишку вітаміну D також можуть включати:
- неврологічні або нервово-психічні симптоми – труднощі з концентрацією уваги, сплутаність свідомості, апатія, млявість, депресія, психоз, в екстремальних випадках може виникнути деменція і кома;
- шлунково-кишкові симптоми – блювота, біль у животі, закреп, панкреатит;
- серцево-судинні симптоми – артеріальна гіпертензія, зміни на ЕКГ;
- ниркові симптоми – поліурія, камені в нирках, ниркова недостатність.
Передозування вітаміну D: як це виглядає у лабораторних дослідженням?
Надлишок вітаміну D призводить до надлишку кальцію в крові, у пацієнтів розвивається гіперкальціємія. Це супроводжується надлишком фосфору – гіперфосфатемією. Також може спостерігатися підвищена екскреція кальцію з сечею – гіперкальціурія.
У пацієнтів з підвищеною чутливістю до вітаміну D3 гіперкальціємія може бути єдиним аналізом, який показує відхилення від встановлених референтних значень. У таких осіб концентрація вітаміну D3 в крові є нормальною.
Вітамін D і сонячні ванни
З огляду на те, що організм людини не може впоратися з надлишком вітаміну D, прийнятого перорально, виникає питання, чи можна, доповнюючи цей нутрієнт, засмагати і таким чином забезпечувати додаткову дозу D3.
Дослідження, які ми зараз маємо в своєму розпорядженні, вказують на відсутність можливості передозування вітаміну D від сонця, тому, схоже, що навіть у тих випадках, коли у нас більше вітаміну D в крові, засмага не несе ризику передозування.
Передозування вітаміну D – два приклади з клінічної практики
Приклади передозування вітаміну D описані наступних клінічних випадках.
Наприклад, пацієнтка, яка приймала вітамін D у дозі 50 000 одиниць на день. Пацієнтка звернулася до лікаря через слабкість, прискорене серцебиття, поліурію, скарги на біль у животі, спині та суглобах. Лабораторні аналізи показали, серед іншого, підвищений рівень кальцію в крові та значно підвищений рівень вітаміну D. Подальші дослідження виявили виразкову хворобу, камені в нирках, серцеві аритмії, неврологічні розлади та дисфункцію підшлункової залози. У пацієнтки також почала розвиватися ниркова недостатність. Відміна вітаміну D та проведене специфічне лікування дозволили пацієнтці одужати.
Другий пацієнт звернувся до лікаря через постійну блювоту, нудоту, біль у животі, сухість у роті, підвищену спрагу та втрату ваги. Симптоми наростали протягом трьох місяців і почалися через місяць після того, як чоловік почав приймати 150 000 одиниць вітаміну D щодня. Пацієнт також страждав на гостру ниркову недостатність. Лабораторні аналізи показали, серед іншого, підвищений рівень кальцію та вітаміну D. Лікування пацієнта тривало понад 2 місяці, і він одужав, хоча слід пам’ятати, що гіперкальціємія, спричинена надмірним надходженням вітаміну D, і ниркова недостатність, яку вона викликає, є небезпечним для життя станом.
На завершення
Вітамін D має фундаментальний вплив на загальне здоров’я та самопочуття. Його дефіцит може протікати безсимптомно та призводити до серйозних захворювань. Контролюйте рівень вітамінів разом з INVIVO!
Більше інформації про доступні аналізи, акційні пропозиції або знайти найближчий до вас пункт забору можна на сайті invivo.ua
INVIVO: щодня піклуємось про здоров’я українців.
На правах реклами
Comments are closed.