На території Промприладу корпус колишнього заводу перетворюють на відкриту майстерню – «Цех Парасолька», де кожен зможе змайструвати щось своє.
Уже незабаром тут з’являться комп’ютерно керовані фрезер і лазер, 3D-принтер та керамічна піч. Для охочих вже сьогодні проводять навчання, пише Репортер.
Простір для кожного
Урбаністична платформа Metalab ще два роки тому в колишньому парасольковому цеху заводу Промприлад облаштувала відкритий цех площею у 600 квадратів. Нині там діють швейна, дерев’яна, металева майстерні. Відкритий – бо цех не заводський, а для людей з вулиці. Окрім майстер-класів і воркшопів, тут сортують сміття та переробляють пластик. А до карантинних обмежень проводили ще й конференції, фестивалі та концерти.
«У нашому дитинстві батьки нічого не викидали – була культура ремонту одягу чи меблів. Сьогодні ж одяг чи меблі не лагодять, бо мало в кого є весь набір інструментів, аби якісно відновити річ. А у «Відкритому цеху Парасолька» можна скористатися необхідним інструментом. Людина сама обирає – полагодити самотужки, віддати, аби відремонтували, чи навчитися, як це робиться, – говорить співзасновниця платформи Metalab Анна Пашинська. – Наприклад, на заводі старі виробничі крісла викидають чи здають на металобрухт. А ми у Metalab нещодавно провели майстер-клас – відновили заводські меблі та залишили їх для користування в новому просторі. Це професійні крісла з металевим каркасом, але заводу відновлювати їх – не на часі».
За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Metalab запускає новий етап «Відкритого цеху Парасолька». Завдяки фінансуванню у майже два мільйони гривень Metalab закупив нове обладнання, проводить навчання та розширює простір «Парасолька» на кілька поверхів.
На перший поверх з третього переїжджають дерев’яна та металева майстерні. Тут встановлять комп’ютерно керовані фрезер і лазер. Обладнання великогабаритне, а матеріали, з якими доводиться працювати, важкі – тож на першому поверсі буде зручніше. На третьому поверсі залишиться цех з 3D-принтингом, керамікою, текстилем, встановлять і керамічну піч. Також там надалі проходитимуть різні події та навчання.
«Обладнання, придбане для «Парасольки» – універсальне, – розповідає Анна Пашинська. – На заводі величезний станок, хоч і дуже класно, але виконує лише одне завдання, а комп’ютерно керовані фрезер та лазер роблять будь-що. Є, звісно, технологія і принцип роботи, але це обладнання – максимально зручне. Достатньо вміти зробити креслення на комп’ютері, а машина сама все виріже. Не потрібно вчитися працювати на кількох вузькоспеціалізованих станках».
Можна пробувати все
Днями на платформі Metalab пройшов «Телеміст. Харків <-> Франківськ. Воркшоп з основ цифрового виробництва», на якому вчилися створювати креслення у програмах для фрезера, лазера та 3D-принтера. Його спільно провели франківська урбаністична платформа Metalab і харківська публічна майстерня Garage Hub.
Майстерня Garage Hub у Харкові уже кілька років успішно працює як простір, куди можна прийти і попрацювати руками не лише дорослим, а й дітям. Можна як ремонтувати, так і проєктувати та створювати. В часи пандемії тут розробили та почали виготовляти повнолицеві маски з примусовою фільтрацією повітря для роботи медиків у інфекційних відділеннях. А власні розробки викладають на сайті Yak Today, з інструкціями для всіх, хто шукає, як зробити щось своїми руками.
Нині засновники Garage Hub діляться досвідом із франківською «Парасолькою» та спільно працюють над її стратегією. Двоє представників «Відкритого цеху» цими днями проходять стажування у Харкові – опановують роботу на лазері, фрезері та 3-D принтері.
Майстерня добра. У Франківську продають душевні товари від особливих майстрів (ФОТО)
Поки у Франківську учасники воркшопу навчилися проєктувати та створювати моделі, вони у Харкові навчилися, як їх виробляти. І спроєктовані у Франківську та виготовлені у Харкові моделі привезуть до Metalab.
Усі три поверхи «Відкритого цеху Парасолька» працюватимуть у форматі makerspace: з англійської перекладається як простір для творення, іншими словами – відкрита майстерня.
«Коли у світі почала розвиватися культура мейкерспейсу – простору з набором обладнання, що дозволяє запускати різні процеси і втілювати ідеї, це дуже знизило поріг входу у виробництво для архітекторів і дизайнерів. Ти сам можеш спроєктувати й виготовити, скажімо, два стільці. І тобі не потрібне велике виробництво, де простіше зробити 500 стільців», – говорить подієва менеджерка Metalab Мар’яна Баран.
«Така інфраструктура з набором обладнання дозволяє запускати різні процеси і втілювати ідеї та тренди, – додає Анна Пашинська. – Ти можеш багато експериментувати, винаходити, пробувати. Коли є доступ до різного обладнання, то можна одне й те ж спробувати зробити з дерева, металу, надрукувати чи перенести у віртуальну реальність. У майбутньому весь корпус стане екосистемою створення інновацій. І «Парасолька» в цій екосистемі відповідатиме за виробництво прототипів та продуктів – за все, пов’язане з фізичним втіленням ідей».
Коли речі служать довше
Учасник воркшопу франківець Андрій Майгутяк виготовляє меблі на замовлення. У Metalab він працював над прототипом ручки для дверей.
«Треба її ще пошліфувати, приклеїти і якщо вона підійде, – точити з металу, – говорить Андрій Майгутяк. – Потреба у фрезері та лазері з’являється в мене регулярно, тому я б пішов у «Парасольку», якщо там буде це обладнання. Мені сюди ближче. А 3D-принтер маю вдома – сам придбав, бо завжди цікаво було з ним попрацювати».
Розповідає, що на 3D-принтері надрукував деталь до старої консольної лампи, якою користувався ще в дитинстві. Лампа кріпилася до столу. З часом пластиковий елемент кріплення почав руйнуватися, і 10 років вона пролежала без діла. А з появою 3-D принтера він вирішив полагодити лампу й за кілька спроб таки знайшов правильне рішення для виготовлення прототипу пластикового елемента на 3D-принтері.
«Люблю, коли речі служать значно довше від запланованого часу», – каже Андрій Майгутяк.
Наразі «Відкритий цех Парасолька» проводить воркшопи та працює для постійних партнерів-резидентів – за орендну плату вони користуються обладнанням у майстернях. Для усіх охочих поки організовують воркшопи, а з березня простір запрацює на повну й можна буде долучатися. Зокрема, відвідувачі зможуть прийти на день чи тиждень, аби щось полагодити чи виготовити своїми руками.
Comments are closed.