Соціум Статті

Ньокі, нагетси, панкейки. Коли у школах на Прикарпатті годуватимуть цікавіше

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Шкільна їдальня у багатьох асоціюється з гречкою, котлетою, буряковим салатом і компотом. Не одне покоління дітей відмовляється їсти у школі, надаючи перевагу чіпсам у найближчому магазині.

Але тепер у школах збираються вводити нове меню. Є шанс, що діти обідатимуть полентою, фалафелем і нагетсами, пише “Репортер“.

Ньокі замість сосисок

«Збірник рецептів страв для харчування дітей шкільного віку в навчальних та оздоровчих закладах» написав кулінарний експерт Євген Клопотенко. До нього входить понад 100 рецептів страв, які можна приготувати учням на сніданок чи обід, при цьому дорожче не буде. Там можна знайти італійські картопляні галушки ньокі, рибні та м’ясні фрикадельки, гуляш, картопляний гратен, бурякові панкейки, а також різні соуси, салати, рецепти лимонаду й різних чаїв.

У грудні 2018 Держслужба з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів дозволила впроваджувати цю програму в закладах освіти.

«Система, яка була непохитною протягом 70 років, починає змінюватися, – писав на Facebook Євген Клопотенко. – Нове шкільне харчування – то не просто інші страви. Це спосіб навчити людину харчуватися по-іншому. Показати, що м’ята у салатах крута. Що селера й сирий гарбуз – то нормально і дуже смачно. Що ягідні соуси з м’ясом – неймовірні. Нове шкільне харчування – це спосіб навчити мислити по-іншому».

За словами експерта, нині в їдальнях використовують рецептурний збірник, виданий ще у 1957, а востаннє редагований у 1991 році. Натомість серед принципів Клопотенка: страви мають бути достатньо солоними та гарячими, не можна нехтувати зовнішнім виглядом страв, використовувати корисні соуси. Також він пропонує відмовитися від деяких традиційних страв – таких, як сосиски й ковбаси (тому що якісні занадто дорогі, а ті, якими годують дітей, навіть не з м’яса), супів із засмажкою, страв з великою кількістю олії.

Нове меню вже тестували у деяких школах Києва, батьки та діти були задоволені. Зараз проєкт «Нове шкільне харчування» впроваджений у більше тисячі пілотних школах. Прикарпатських серед них немає. З часом Клопотенко планує випустити текс­тові та відеогіди для шкільних кухарів, щоб навчити їх готувати по-новому.

Збірник мають видати після отримання грифів від Міносвіти та МОЗ.

На зміни треба час

Зараз ціна, затверджена франківським міським департаментом освіти і науки, – 10 грн за сніданок, 15 грн за обід. Але не всі діти рвуться в їдальню.

«Моя онука не хотіла їсти в школі, навіть якщо залишалася на групі продовженого дня, – розповідає бабуся третьокласниці з школи № 11 Ірина Мазур. – Комплексне харчування не дороге, але це все одно була трата грошей, бо вона нічого не їла, і треба було давати гроші на булочки чи печиво».

Фрукти на голові, а не в тарілці. Чим годують у франківських школах?

«Моя дочка любить їсти в шкільній їдальні. Вона цілий день у школі, потім йде на танці, тому завжди замовляємо харчування. Але діти вже чули, що буде сучасна їдальня, їм цікаво», – каже Ольга Савчук, мама третьо­класниці зі школи № 19.

Керівники шкіл новації підтримують, але чекають вказівки департаменту та рішення батьків. Директор школи-гімназії № 3 Дмитро Скиданчук каже, минулого року в їдальні зробили капремонт і вже оновили шкільне меню. У гімназії діти снідають, обідають, для групи продовженого дня ще є підвечірок.

«У нас тепер одна з найкращих їдалень, тепер харчуються навіть діти, які раніше відмовлялися, – розповідає Скиданчук. – Ми не проти нового меню Клопотенка, але ще не проводили нараду з батьками. Вони вирішуватимуть, що впроваджувати, а що ні».

За словами директора школи № 5 Ярослава Олексина, вони теж постійно вдосконалюють меню. Але щоб провести такі різкі зміни, які рекомендує Міносвіти, треба багато часу.

«Відбувся семінар, де піднімали це питання, але ще будемо його обговорювати. Кардинальні зміни швидко провести не вийде, до цього мають бути готові усі – і підприємці, і технологічне обладнання, – говорить Олексин. – Кухарів треба вчити, бо не кожен зможе приготувати це нове меню для великої кількості дітей. На мій погляд, треба спробувати і подивитися, чи сподобається дітям. Бо звички харчування складаються у сім’ях і вони – дуже індивідуальні».

Скоро в школу. Чи сидітимуть першачки у Франківську за новими партами

За словами директора, у 5 школі більшість дітей мають гаряче харчування – і сніданок, і обід. Також дуже популярна буфетна продукція.

Вартість не зміниться

За словами директора департаменту освіти і науки Ігоря Максимчука, Франківськ у новому харчуванні дуже зацікавлений. Але швидко не буде.

«У кінці минулого навчального року ми провели нараду і вирішили запроваджувати нове харчування у школах. Цю роботу поч­немо вже з 2 вересня, – розповідає Максимчук. – Зараз їздимо по навчальних закладах, зокрема відвідуємо їдальні. Підприємці, які надають послуги з харчування у школах, переважно не проти змін. Будемо враховувати думку батьків та учнів, виходити з потужностей, які маємо. Бо треба враховувати особливості їдальні та харчоблоку кожного навчального закладу».

Спочатку планують впроваджувати нове харчування у пілотних школах і дивитися на результат. А поки що з 2 вересня все буде, як і раніше.

«У нас вже є школи, де харчування минулого року дуже змінилося. Тому ми отримали набагато менше скарг, ніж раніше. Але поступово будемо впроваджувати меню Клопотенка – наскільки та в якому вигляді, вирішуватимемо з батьками», – говорить Ігор Максимчук.

Франківські школярі цього року матимуть довші зимові канікули

За його словами, цього року ціну за харчування змінювати не планують, хіба б трапилося несподіване подорожчання продуктів. Нове меню мало б коштувати так само, як і теперішнє. Безкоштовне харчування збережеться для всіх пільгових категорій.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.