Соціум

На Косівщині лісництва планують заготувати на зиму близько 12000 кубів дров – де будуть рубки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Косівському районі мешканці негазифікованих сіл обігрівають взимку домівки дровами. За це відповідають три лісокористувачі – НПП  «Гуцульщина», РП «Райагроліс» та філія ДП «Ліси України» – Кутське лісове господарство. Минулого року один із найбільших лісокористувачів – Кутський лісгосп – не отримав лімітів на заготівлю дров. Тож місцеві переживають,  що можуть знову залишитися без можливості законно придбати дрова для обігріву своїх домівок.

У липні Косівська РДА повідомила, що ліміти вже погоджені й навіть дрова вже можна виписати – без уточнень про обсяги лімітів. За інформацією «Репортера», Кутський лісгосп планує заготувати 8000 кубів дров, НПП «Гуцульщина» –  1300 кубів і ще 3000 – «Райагроліс». Тож розповідаємо, скільки кубів і де планують заготувати на Косівщині.

Майже 90% лісу в Косівському районі – природоохоронна територія. Там будь-яка рубка вимагає тривалих погоджень, які ще й не завжди можна отримати.

Директор Кутського лісгоспу Юрій Сойма каже, минулого року пробував подавати на погодження рубки неподалік людських будинків, але йому не погодили. Відтак, за його словами, такі заявки – безперспективні й лише забирають час. Сойма пояснює, що очолив філію 28 вересня минулого року і погодити до 1 жовтня ліміти, не маючи досвіду роботи у природоохоронному фонді, не зміг. Про це він розповів на засіданні депутатської комісії Косівської райради, де був і «Репортер».

До теми: Не можна в гуцула забрати ліс. Мешканці Косівського району можуть залишитися без дров на зиму

Але з допомогою Івана Копчука, заступника директора НПП  «Гуцульщина», на 2024 рік вдалося перепогодити проєкт лімітів.

За словами Сойми, до кінця року Кутський лісгосп зможе погодити й підготувати до 8000 кубів паливних дров.

На сьогодні у нас є погодження від департаменту екології Івано-Франківської ОДА на 1333 кубометрів. І ми подали у міжрегіональне управління першу заявку на виписку першої ділянки. Звернення розглядатимуть 10 днів і після цього випишуть нам лісорубні квитки, – каже Юрій Сойма. – Крім того, департамент екології погодив вибіркові санітарні рубки, які ще мають пройти погодження Мінекології, – на 1423 кубометри. Ми також подали на рубки догляду – 1453 куби. Тобто, на сьогодні вже маємо певні результати.

Погодження ще 4800 кубів планують завершити до кінця року. За словами директора лісгоспу, 8000 кубів деревини – це максимум, який зможе опрацювати лісництво через брак працівників. Більше не зможуть, навіть якби й отримали дозволи на більші обсяги.

Зазначимо, що згодом у відповідь на інформаційний запит “Репортер” отримав від Кутського лісгоспу детальнішу інформацію щодо забезпечення мешканців району деревиною.

Так, у відповіді на запит повідомили, що у 2023 році лісгосп реалізував 1953,14 м³ дров. У тому числі для учасників бойових дій (УБД) – 75 м³. І пояснюють, що погодження лімітів не було, хоча філія неодноразово зверталась до Мінекології на погодження. Рубки проводили в експлуатаційних лісах та реалізовувалися залишки деревини 2022 року.

А з початку 2024-го продали для населення 553 куби, в тому числі для УБД – 89.

Станом на 30 липня Кутський лісгосп планує рубки в таких селах:

  • Верхній Березів – 83 м³;
  • Нижній Березів – 284 м³,
  • Люча – 309 м³,
  • Акрешори – 168 м³,
  • Соколівка – 176 м³,
  • Микитинці – 219 м³,
  • Космач – 94 м³.

Також заплановане погодження лімітів на заготівлю ще 4870 кубів у селах:

  • Стопчатів – 380 м³,
  • Люча – 1114 м³,
  • Уторопи – 721 м³,
  • Яблунів – 654 м³,
  • Лючки – 133 м³,
  • Черганівка – 240 м³,
  • Старі Кути – 210 м³,
  • Пістинь – 196 м³,
  • Микитинці – 353 м³,
  • Космач – 390 м³,
  • Хімчин – 258 м³,
  • Соколівка – 78 м³,
  • Великий Рожин – 143 м³.

На порталі «Дрова Є» дров’яну деревину буде виставлено одразу після забезпечення запасу деревини на проміжному складі та отоварено соціальні сфери, – додають в Кутському лісгоспі.

В НПП «Гуцульщина» вже нині доступні для реалізації 350 кубометрів дров хвойної породи, які знаходяться на території Косівської громади: Вербовецької, Шешорської  сільрад і частина по Черганівській сільраді.

Ще 941 кубометр дров, переважно твердолистяних, зараз проходять процес погодження. Вони відведені в населених пунктах: Город, Черганівка, Шешори, Прокурава, Косів і Вербовець.

Вартість одного кубометра хвойної породи – 750 грн, а твердолистяних дерев – 900 грн. Про це «Репортеру» повідомив Іван Копчук, заступника директора НПП  «Гуцульщина».

А от Микола Атаманюк, директор РП «Райагроліс», одного з двох великих лісокористувачів району поряд із Кутським лісгоспом, дав зрозуміти, що через мільйонні борги підприємства і заблоковані рахунки, від «Райагролісу» дров не варто чекати.

E старі добрі часи підприємство рубало шість-сім тисяч кубів дров. Ми запланували на осінь 3000 кубів. Але у нас заблоковані рахунки, через борги, які тягнуться з 2017 року. У нас 9 людей на війні. По Соколівці, наприклад, нема кому працювати, – говорить Атаманюк.

До теми: У Косові судять військового за два розпиляні буки

Нагадаємо, 6 жовтня 2023 року мешканець села Бабин Іван Палійчук пішов до лісу, аби заготовити дрова для опалення дому. Ліс знаходиться у природоохоронній зоні. За викликом невідомих поліція і лісничі виявили Івана на місці рубки дерев. Нині його судять за незаконну рубку двох буків. Суму шкоди оцінили у 571 776 грн.

Як пояснює сам Іван Палійчук, до лісу пішов тому, що не зміг отримати лісорубні квитки на заготівлю дров. А село Бабин – негазифіковане. Тож коли вдарили перші морози, довелося вирішувати проблему самотужки.

За словами сільського голови Василя Стефурака, у 2023 році жоден мешканець громади не отримав жодного такого квитка. Тож люди рятувалися як могли.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.