День Незалежності «Івано-Франківськцемент» зустрічає оновленим. На підприємстві завершили масштабну реконструкцію. «Репортер» побував на заводі.
З газу на вугілля
Минулої п’ятниці на ВАТ «Івано-Франківськцемент» урочисто відкрили нове виробництво. Ще десять років тому, у 2001-му, колектив підприємства задумався над впровадженням сучасних енергозберігаючих технологій. Вирішили перейти з газу на вугілля та запровадити новітній, сухий, спосіб виробництва цементу. Його суть полягає в тому, що цемсировина подається у піч для спалювання подрібненою та сухою, а не у вигляді розчину (шламу) з вологою близько 40 відсотків. Адже саме на видалення цієї вологи й витрачалася левова частина палива.
Якщо порівняти тогочасну й теперішню ціни на газ, стає зрозуміло – з реконструкцією на заводі не прогадали. Завдяки цьому більш ніж удвічі знизилися витрати пального. На підприємстві кажуть: якби всі виробництва цементу в Україні перевели на аналогічну технологію, то щорічна економія газу сягнула би 1,3 млрд. м3.
Три роки тому, у 2008-му, зміни на івано-франківському заводі оцінили за кордоном. За проект «Впровадження сухого способу виробництва цементу» комісія Європейського банку реконструкції та розвитку визнала ВАТ «Івано-Франківськцемент» лауреатом премії «Кращий проект ефективного вкладання інвестицій в енергозбереження».
Попереду вимог
Подумали на заводі і про екологічну безпеку. Нині ВАТ «Івано-Франківськцемент» – єдине українське підприємство галузі, яке працює за Кіотським протоколом. Викиди в атмосферу від діяльності виробництва є на 10 % нижчими від вимог світових стандартів і на 50 % нижчими за нормативи, що діють в Україні.
«За рахунок впровадження нових технологій ми втричі знизили викиди твердих відходів. Викиди CO – у 2,4 рази, NOx – у 3,5 рази, SO2 – у 4,5 рази, – каже голова правління ВАТ «Івано-Франківськцемент» Богдан Заяць. – Крім того, ми знизили витрати палива на одиницю продукції у 2,2 рази».
Микола Круць, почесний голова правління «Івано-Франківськцементу», показуючи журналістам новозбудовані потужності, зізнався – нині не віриться, що тут колись було поле. Реконструкція дійсно виглядає масштабно. На площі 9 га у різний період працювали 40 підрядних організацій. Тут використали близько 90 вагонів арматури та металевих конструкцій, загальна протяжність кабелів – 80 км, на стадії облаштування фундаментів розроблено та перевезено близько 40 тис. м3 ґрунту (5 тис. самоскидів).
Будуємо Україну щодня
Завдяки реконструкції також збільшилися обсяги виробництва. Нині, за статистикою, кожна десята тонна цементу, вироблена в Україні, має товарний знак ВАТ «Івано-Франківськцемент». Частину її експортують до Євросоюзу, а в Україні із прикарпатського цементу будують об’єкти до Євро-2012.
«Наш цемент користується великим попитом, – говорить почесний голова правління «Івано-Франківськцементу» Микола Круць. – Зокрема, об’єкти до Євро-2012 як у Києві, так і Львові здебільшого будувалися з нашої продукції. Крім того, франківський цемент йде на будівництво олімпійських об’єктів, які нині зводять у Росії, використовують його і в Білорусі. Усе це – завдяки побудові нового цементного заводу».
До речі, реконструкція заводу пішла на користь не лише прибутковості підприємства. Адже тут створили сотню нових робочих місць, майже втричі збільшили податкові виплати. На сьогодні 75 % бюджету Тисменицького району формується з надходжень від цементного заводу.
На думку голови Асоціації «Укрцемент» Мігеля Машаду, ВАТ «Івано-Франківськцемент» — найкраще підприємство цієї галузі в Україні. Почесний голова правління заводу, народний депутат України Микола Круць каже: «Усе завдяки тому, що колектив працює як одна велика родина, люди усвідомлюють свою відповідальність перед країною. Тільки таким чином можна отримати необхідний результат. Колись українці віддавали життя у боротьбі за Україну. Нам випала велика честь Україну будувати. Це велика щоденна праця. Тож закликаємо усіх будувати Україну щодня».
Comments are closed.