Соціум

МММників хочуть садити

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уряд погрожує ґратами не лише учасникам системи, а й тим, хто її рекламує.

Пройшло два роки, як в Україні працює відома фінансова піраміда МММ, і влада таки взялася за цю проблему. Так, 11 березня Кабмін схвалив проект закону «Про заборону фінансових пірамід». Документ розробила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.



У своєму офіційному повідом­ленні Кабмін вкотре повторює, що донині в Україні не існувало важелів впливу на фінансові піраміди — жоден закон не дозволяв притягнути до відповідальності ні організатора, ні учасників. Тепер ніби є «еліксир».

Новий законопроект має заборонити створювати фінансові піраміди та сприяти їх діяльності. І вперше чітко прописує терміни. Фінансовою пірамідою вважається надання особою грошей у розпорядження іншим особам в обмін на можливість одержати вигоду за рахунок залучення грошей від інших вкладників. Створенням піраміди вважається залучення грошей хоча б від однієї людини. А сприянням діяльності — надання приміщень, транспортних засобів, технічних пристроїв або іншого майна, що було використане для залучення грошей до піраміди.

Як каратимуть? Тут вводяться доповнення до Кримінального кодексу. Створення та сприяння діяльності — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн.) або обмеження волі від одного до трьох років. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або такі, що завдали значної шкоди, — обмеження волі від трьох до п’яти років. Якщо ж шкода заподіяна у великих розмірах або все це робилося шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, інформаційно-телекомунікаційних систем і мереж, систем електронних платежів — зможуть посадити на строк від п’яти до восьми років. Ще й конфіскувати майно.

Уникнути покарання можна лише одним способом — якщо до порушення кримінальної справи здати усіх правоохоронцям.
Нині цей законопроект мають відправити до Верховної Ради, де вже нардепи мають вирішити, стане він реальністю чи ні. Коли ж це буде — невідомо, бо наші депутати нині не дуже мають час на ухвалення законів…

У Франківську про МММ активно заговорили навесні 2011 року, тоді піраміда перебувала якраз на піку розквіту: величезні білборди по місту, пишне відкриття офісу на розі Мазепи та Галицької, реклама на маршрутках, гучні автопробіги, під час яких людей закликали у систему через гучномовці. Піраміда була навіть спонсором кількох цілком пристойних акцій та приїздів зірок у нічні клуби. Народ ішов.

Далі ситуація розвивалася цілком передбачувано. Мавроді заявив про проблеми у системі й закриття МММ-2011, натомість оголосив старт МММ-2012. Цієї весни закономірно закрив МММ-2012 і почав МММ-2013. Скільки разів мінялися курси тих мавро, скільки бонусів скасовувалися та як пересувалися терміни виплат боргів, зараз визначити дуже важко. Піраміда розвалюється і це видно навіть по Івано-Франківську. Про офіс на Мазепи вже нічого навіть не нагадує, там зараз ломбард, зникли й білборди, і розмальовані автівки. Хіба що тільки міські маршрутки ще їздять з рекламою МММ.

Вкладники наразі викидають свої емоції в інтернет, вже навіть є цілі сторінки форумів та блоги, які об’єднують тих, хто спікся. «Мавроді — ти зрадив учасників — вони тебе прокляли». «Зрозумійте — ніхто нічого не заплатить. МММ — це Авгієві стайні». «Дізнавайтеся адреси десятників-сотників, обмінюйтеся ними з товаришами по нещастю і колективно покараємо г…ів». І навіть самі собі дорікають: «Ми не розуміли одного — отримуючи гроші від системи, ми обкрадали інших, таких самих, як ми вкладників. Тепер обікрали нас».

Навіть обговорюють, як можна тих самих організаторів покарати законним шляхом. Але, видається, всі розуміють, міліція тут не поможе. Бо ж були попереджені: МММ — це фінансова піраміда, повернення грошей ніхто не гарантує.

За словами керівника ЦЗГ УМВС в області Костянтина Кулака, прикарпатські вкладники в міліцію не жалілися — немає жодної заяви. Але їхні товариші по нещастю, щоправда, менш відомому, заяви носять систематично.

«До нас періодично надходять заяви громадян із вимогою повернути вкладені ними кошти для «придбання товарів у групах, — розказує Кулак. — Ця послуга передбачає залучення коштів громадян спочатку у вигляді першого внеску чи оплати консультації із подальшим внесенням учасником щомісячних платежів. На перший погляд там дуже вигідні умови — не треба ні довідок про доходи, ні майна для застави. Людина підписує договір, великий… але не дуже зрозумілий. Дає тисячу чи скільки там гривень, а їй обіцяють наступного ж дня видати кредит. А потім починається тяганина».

До речі, такі «спільні купівлі» називають чи не найпоширенішим видом фінансових пірамід. Як сказав би Мавроді, якщо є лох, то лохотрон для нього завжди знай­деться. І заборона, і покарання — це, звісно, непогано. Але починатися вони мають таки з власної голови.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.