Соціум

Максим Карпаш: Відновлювальна енергетика як порятунок для наступних сезонів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У березні 2023 року вийшла дуже цікава статистика ЄС щодо заходів у сфері енергетики за останні роки. Також – як відповідь на російську збройну агресію у 2022 році, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Пресреліз містив спочатку основну новину про те, що ЄС на кінець 2022 року досяг у власній генерації електрики майже 40%  з відновлювальних джерел енергії. Ця дуже значна частка сформувалась завдяки 26% із сонячної енергії, 10% з наземних, а 4% – морських вітрових станцій.

Вважаю це просто фантастикою на фоні вельми песимістичних прогнозів початку 2000-х в самому ЄС та систематичної протидії росії цьому тренду. Уявіть, вони були ладні навіть вкласти десятки мільярдів доларів, аби побудувати Північний потік-2 та утримувати ту частину ЄС на «газовій голці»!

Повернімось до підсумку зусиль європейських політиків, підприємств та громадян щодо відповіді на зростання цін на енергію. Нам доведеться йти цим самим шляхом після того, як ми повернемось до більш-менш ринкового регулювання в цій сфері, або й скоріше.

У газових сховищах ЄС на кінець опалювального сезону 22/23 було понад 90% газу. І ця ситуація до наступного сезону тільки покращиться – ціни падуть дуже стрімко. Деякі аналітики навіть говорять про те, що влітку ціни на природний газ набудуть від’ємних значень. Тобто, продавці будуть доплачувати споживачам як уже було з нафтою у 2020 році.

Частка росії на ринку газу в ЄС упала з 41% у 2021 до 9% у вересні 2022 року. І це при тому, що на російський газ немає жодних санкцій.  Ця різниця у 32% у вкрай короткий час була замінена на скраплений природний газ (LNG).

Відновлювальна енергетика уможливила усі ці успіхи на європейському ринку енергії. Так, у серпні 2022 року кожен четвертий кіловат енергії було отримано завдяки сонцю чи вітру. Щороку обсяги встановлених потужностей фотоелектричних систем зростають приблизно на 20%.

Читайте Максим Карпаш: Про плагіат, корупцію та довіру

Офіційний прогноз свідчить, що у 2030 році до 70% енергії в ЄС буде вироблятись з відновлювальних джерел.

Не менш переконливо тепер звучать плани щодо водню в ЄС. Сукупність усіх фінансових механізмів та інструментів на суму понад 21 млрд євро планують довести загальну потужність електролізерів до 17,5 ГВт у 2025 році.

Усі ці дані свідчать:

  • потужні зусилля 28 держав завдяки демократичним механізмам дозволяють досягати чудових результатів, ставити реалістичні плани та виконувати їх, хоч як би складно не було домовлятись:
  • вони напрацювали для України шлях до енергетичної безпеки, яким ми можемо й будемо рухатись:
  • росія, попри шалені зусилля, політичну та економічну агентуру, фінансові вливання не змогли зруйнувати ринок енергії чи змінити плани ЄС у цій сфері:
  • відновлювальна енергетика – основний ключ для досягнення енергетичної безпеки.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.