Соціум

Лілія Сорохтей: що таке інфаркт, кого та як безплатно лікують у Івано-Франківську

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Лілія Сорохтей працює у серцево-судинній хірургії вже 27 років. Нині очолює відділення малоінвазивної діагностики і лікування Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні.

Тут пацієнтів з гострим інфарктом міокарда, які потребують невідкладної допомоги, рятують безоплатно. Для цього застосовують сучасні методи. Йдеться про стентування – стандарт лікування інфаркту в усьому світі, пише Репортер.

Що таке стентування і навіщо воно потрібне

З віком та за наявності впливу ще ряду факторів у деяких людей у коронарних артеріях – судинах, які живлять серце киснем, порушується нормальний кровообіг. Йому заважає атеросклеротична бляшка або тромб. Якщо атеросклеротична бляшка або тромб повністю перекривають просвіт судини, кров перестає поступати до серця і настає гострий інфаркт міокарда.

Що довше така ситуація триває, то гірший прогноз. Навіть якщо людину вдається врятувати, вона матиме серцеву недостатність і важкі наслідки, що погіршують якість життя. Тож вкрай важливо у таких випадках надавати допомогу невідкладно – бажано в межах двох годин від появи перших симптомів гострого інфаркту, аби врятувати серцевий м’яз.

Зараз стандартом лікування гострого інфаркту міокарда вважається стентування. Розчинення тромбів (тромболізис) – застарілий метод, який не вирішує проблему, і з часом пацієнт знов повертається до стентування, але вже із значно гіршим прогнозом.

Стентування – це процедура механічного усунення перешкод (тромбу або атеросклеротичної бляшки) для відновлення нормального кровопостачання серця, що виконується за допомогою стента – високотехнологічної металевої конструкції, яка має властивості гнучкого каркаса і розширює уражену атеросклеротичною бляшкою ділянку.

Хто може отримати стент безоплатно

Якщо у пацієнта діагностовано гострий інфаркт міокарда з елевацією сегмента ST, тобто із закупоркою коронарної артерії, допомога надається невідкладно і безоплатно.

Зараз держава повністю забезпечує стентами для проведення таких екстрених процедур кардіоцентри, які входять до всеукраїнської мережі так званих реперфузійних центрів – спеціалізованих відділень на базі медичних закладів для невідкладного лікування хворих з гострим інфарктом міокарда.

Прикладом такого центру є наше відділення малоінвазивної діагностики і лікування Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні.

Лілія Сорохтей: Коли пацієнт – з інфарктом, думати треба швидко

Які ознаки гострого інфаркту

Якщо, при підйомі сходами з’являється задишка, біль за грудиною – це вже сигнал звернутися до свого сімейного лікаря. Такі стани не можна ігнорувати, бо вони врешті-решт можуть призвести до невідкладної ситуації – гострого інфаркту міокарда.

Що ми під цим розуміємо? Якщо протягом 15 хвилин тривають болі за грудиною задишка, сильна слабкість, холодний піт, біль у руці, щелепі, животі. У такому випадку треба негайно викликати екстрену медичну допомогу за номером 103.

Пацієнтів із підтвердженим гострим інфарктом транспортують одразу до кардіоцентру, адже МОЗ України видало відповідний наказ, в якому чітко визначили цей маршрут пацієнта з таким діагнозом як обов’язковий. Якщо на місці ми діагностуємо інфаркт міокарда з елевацією сегмента ST, то наші інтервенційні кардіологи якнайшвидше проводять стентування безоплатно.

Що таке реперфузійний центр

Це – лікарні, де є апаратура для проведення ехокардіографії, відділення кардіології та інтенсивної терапії із відповідним оснащенням, лабораторія для визначення специфічних кардіологічних тестів крові та інтервенційні кардіологи. Головною ознакою такого центру, де можна зробити стентування, є наявність ангіографа. Наш придбаний за державний кошт.

Завдяки урядовій програмі, що почала працювати у 2016 році, окрім нашого відділення, по всій Україні працює ще 42 таких кардіоцентрів. Усі вони забезпечуються стентами та витратними матеріалами для пацієнтів, що потребують термінового лікування, за державний кошт. Оскільки у таких центрах, як наше відділення, надається невідкладна допомога, ми чергуємо цілодобово та без вихідних.

У нас працює молода команда – майже всім до 40 років. Вмотивовані, нестримні до знань, для нас пацієнт – завжди на першому місці. На мій погляд і з мого досвіду, це ідеальний варіант, коли лікар керується і головою (високий рівень підготовки, володіння практичними навичками), і серцем – має міцний ціннісний фундамент.

Івано-Франківськ. Кардіоцентр

У 2011 році за державний кошт у відділенні малоінвазивної діагностики та лікування Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні був встановлений ангіограф. З 2012 року відділення почало працювати як реперфузійний центр, основним завданням якого було надавати невідкладну безоплатну допомогу ургентним пацієнтам з гострим інфарктом міокарда з елевацією сегмента ST. Відділення було відзначене нагородою від Асоціації інтервенційних кардіологів як одне з найкращих у країні.

До появи нових реперфузійних центрів на Прикарпатті минулого року відділення обслуговувало жителів Івано-Франківської та Закарпатської областей, найближчої частини Тернопільської та Чернівецької областей. За статистикою серед пацієнтів, які сюди звертаються по допомогу, 40% складають жителі міста, все решта – область. За підрахунками, щороку потенційно до відділення має поступати 600 пацієнтів з гострим інфарктом на 1 млн населення. Протягом останніх кількох років у відділенні проводиться понад 1500 процедур стентувань загалом, із них – 300 для лікування гострого інфаркту. А у 2019 році тільки за півроку вже проведено 300 стентувань для пацієнтів з гострим інфарктом.

У відділенні працюють 6 інтервенційних кардіологів, ще двоє зараз отримують потрібну кваліфікацію. Центр на 100% забезпечений стентами та витратними матеріалами для безоплатного лікування ургентних пацієнтів з гострим інфарктом міокарда з елевацією сегмента ST.

З року в рік у відділенні зростають показники щодо кількості пролікованих інфарктів, лікарі вдосконалюються професійно. Зараз відділення вже здатне пролікувати більш важкі випадки, на які не вистачало ресурсів на початок роботи центру.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.