Соціум

«Китайська стіна» виборює незалежність. Як у Франківську мешканці найбільшого будинку створили ОСББ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ініціативні мешканці найбільшого в Івано-Франківську будинку створили ОСББ — «Китайська стіна 54». Але шлях до цього був не легким.

IMG_3110

У травні цього року мешканці будинку на Хоткевича, 54, почали проводити періодичні зустрічі, аби обрати управителя. Дім великий — три корпуси, 13 під’їздів, 466 квартир, 1950 співвласників. Опитування тривало понад місяць, 80% висловилися за створення ОСББ.

У кожному під’їзді активізувалися небайдужі. Відбулися перше зібрання, згодом – установчі збори.

«І тут ми уперше зрозуміли, що завжди треба грошей, — розповідає голова правління ОСББ Оксана Іванюк. — Повідомляти про установчі збори треба індивідуально або рекомендованим листом. То ми оплатили 400 листів, а потім із результатами зборів відправили ще 200, витратили майже 5000 грн».

Коли ініціативна група почала збирати підписи мешканців за створення ОСББ, зіткнулися з першими труднощами. Люди підтримували вже не так жваво.

IMG_3107

«Пішли погрози від «Муніципальної інвестиційної управляючої компанія» (МІУК), там розповідали сусідам, що не даватимуть ніяких довідок, — каже пані Оксана. — Пенсіонери почали шукати спосіб відкликати свої підписи. Та 64,9% співвласників таки підтримали ідею і 30 червня ми зареєстрували ОСББ «Китайська стіна 54».

Затвердження назви також не минуло легко — дехто боявся, що зміниться навіть поштова адреса — замість Хоткевича буде реєстрація на «Китайській стіні». Та всі організаційні труднощі подолали, зробили печатку, а далі почали збирати інформацію про стан будинку.

«Найперше вирішили упорядкувати розташування кабелів інтернету, — долучається до розмови заступник голови ОСББ Андрій Островський. — Зустрілися з провайдерами, домовилися про впорядкування мережі. Після того взялися за обстеження підвалів».

IMG_3108

І тут, розповідають активісти, відкрили для себе чимало нового. Наприклад, в одному з підвалів виявили несправну каналізацію — багато років усі стоки з під’їзду виливалися просто в підвал. А мешканці в цей час платили за відведення каналізації.

«Те, що рівень надання послуг не відповідає їхній оплаті, стало одним з головних бажань управляти будинком самостійно, — каже Оксана Іванюк. — Нашому будинку 33 роки, більше половини жильців — пенсіонери. На збори вони не ходять, а у квартирах по годині з кожним спілкувались».

Ще одна проблема — аварійний стан системи подачі холодної води. Труби прогнилі, усі в хомутах. Зате водопровід для гарячої води — новий. Його комунальники повністю замінили, проте чомусь одразу після того, як два роки тому мешканці повністю відмовились від централізованого гарячого водопостачання…

IMG_3101
Ярина Шкромида, Оксана Іванюк та Андрій Островський хочуть, щоб їхній досвід створення ОСББ став прикладом для інших

Незважаючи на те, що «Китайська стіна» вже живе своїм життям, голова правління все ж таки підписала договір з МІУК. Оксана Іванюк пояснює: будинок треба комусь обслуговувати, просто заявити про самодостатність — то не штука.

«Ходимо по підвалах з комунальниками і складаємо дефектні акти, — говорить Андрій Островський. — МІУК бачить, що вже втрачає будинок, то хоче позбутись його якомога швидше. Але ми уважно все обстежуємо — під час капремонту попередній управитель має взяти у ньому дольову участь».

Технічної документації на «Китайську стіну» немає. Люди поки чекають, бо закон каже, що коли паперів на багатоквартирний будинок нема, то його колишній балансоутримувач протягом півроку з дня державної реєстрації ОСББ відновлює їх власним коштом. Люди поки чекають, а тим часом визначають, де їхня прибудинкова територія.

Члени правління «Китайської стіни» підрахували, що кожного місяця вони сплачують МІУК за послуги 35-40 тис. грн. А «повертається» на будинок менше, ніж 40% — решта йде на утримання управителя. Втім мешканці розуміють, що й голові ОСББ теж треба платити зарплату.

«Ми ще не обговорювали розмір зарплати, — каже голова Оксана Іванюк. — Ставка має бути відповідною, у нас є 18 членів правління. Звісно, що зарплату отримуватимуть не всі».

IMG_3102
Стіл біля одинадцятого під’їзду — традиційне місце зборів

Андрій Островський додає, що члени правління планують 20 % витрачати на зарплату та дрібні поточні проблеми, 80 % — власне на утримання будинку. ОСББ уже має рахунок на прийом платежів від фізичних осіб.

Геннадій Пономаренко, начальник відділу житлової політики департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою міськвиконкому, каже, що «Китайська стіна 54» — це показовий приклад для Івано-Франківська.

«Мешканці будинку молодці, що так ретельно працюють, — говорить Пономаренко. — Звісно, передача будинку затягується через великий обсяг роботи, але документи стануть в нагоді. Зараз мешканці обирають організації, з якими працюватимуть і зможуть контролювати якість робіт через акти прийому-передачі. Знаю, що був конфлікт з МІУК, та головне — не зупинятись».

А от директор МІУК Мирон Джус відкидає всі закиди в бік підприємства.

«В Україні така тенденція — створювати ОСББ і самому управляти будинком, — каже він. — «Китайська стіна 54» — молодці. Визначились — і Бог їм у поміч. Будинок або у нас на обслуговуванні, або ні. У встановлений законом термін ми передамо голові ОСББ всю наявну технічну документацію. Люди звикли, що має бути якась установа, куди можна ходити й жалітися, а так не буде. МІУК, як комунальне підприємство, роботу має завжди. І не факт, що ми щось втратили — можливо, в інших будинках наші ремонти будуть якісніші».

Тим, хто вирішив створювати ОСББ, члени правління «Китайської стіни 54» радять запастися нервами і коштами. Їх треба чимало.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.