Українські водії щодня мають випробування дорогами. Нормальних мало, а рух рештою можна назвати фігурним водінням, доланням смуги перешкод, проте аж ніяк не їздою. Івано-Франківськ — не виняток.
Ями у Франківську осушують мітлою та лопатами
Латати дороги в місті почали ще в лютому, коли настала недовга відлига. За доволі холодної погоди ремонтували так званим холодним асфальтом. Тоді заступник директора комунального підприємства «Дорожнє ремонтно-експлуатаційне управління» (КП ДРЕУ) Віталій Бурко хвалився, що ця технологія дозволяє укладати суміш при температурі не нижчій за –30°С і в будь-яку пору року. За його словами, працівники обрубують краї ям під кутом до 90 градусів, далі — осушують їх, додають щебінь (якщо яма глибша за 5 см), і аж потім укладають асфальтобетон та ущільнюють це віброплитою.
Пройшло півтора місяці. За цей час в Івано-Франківську знову випав і розтанув сніг. Разом із ним «розтанули» й лютневі ремонти. Чому?
Аби добитися коментаря від ремонтників, довелося обдзвонити трьох людей. Начальник КП ДРЕУ Володимир Юсипів — на лікарняному, його заступник Віталій Бурко — у відпустці. «Шукайте когось на ДРЕУ», — порадив Бурко. Тож виявилося, що на господарці нині залишився головний інженер Богдан Яцишин.
Вулиця Максимовича — рідкісне явище для Івано-Франківська. Дорожнє покриття тут у доволі хорошому стані, машини рухаються дорогою впевнено прямо. Але варто лише виїхати на сусідню Сагайдачного, і водії починають виписувати піруети, оминаючи численні ями. Саме на Максимовича, 13 розташоване КП ДРЕУ.
Латки на «обрубаних під кутом 90 градусів» ямах
Щодня о 8:00 тут збираються усі ремонтні бригади та отримують завдання на день. Якраз цими днями підприємство перейшло на іншу, «теплішу» технологію.
«До цього часу ми ремонтували холодним асфальтобетоном, зараз вже будемо брати гарячий і робити ямковий ремонт, — каже Яцишин. — Є місця, де холодний асфальтобетон «полетів» через те, що була велика вологість. Це сталося там, де на місці латок стояла вода».
За словами інженера, холодний асфальтобетон — це тимчасова міра, яка розрахована на термін до півроку. Такий ремонт у Франківську робили, щоб дати машинам хоч якийсь проїзд. Лише із настанням тепла в місті відбуватиметься повноцінний поточний ремонт.
Ще на початку квітня у міськвиконкомі відбулася нарада з дорожнього питання.
«Є ділянки доріг, які латати нема змісту, — заявив тоді перший заступник міського голови Зіновій Фітель. — Треба брати ділянки по 50-60 метрів, заганяти туди фрезу та робити все за технологією: чистити, різати, вичищати, давати основу, класти асфальт і трамбувати його котком, а не лопатами».
Тим часом, пізно ввечері 15 квітня бригада робітників ремонтувала дорогу на перехресті Північний Бульвар — Галицька — Василіянок. На ранок результати не вразили, акуратним «обрубуванням країв ям під кутом до 90 градусів» і не пахне. Латки мають будь-яку, лише не форму правильного чотирикутника. Водіям на перехресті ніби вже трохи легше, але тільки трохи.
До теми
КП ДРЕУ заснували 16 березня 2001 року шляхом злиття КП «Ремавтошлях» і КП «Ексавтошлях». Пріоритетний напрямок роботи — експлуатація та поточний і капітальний ремонт вулично-дорожньої мережі. Минулого року на вулично-дорожню мережу ДРЕУ витратило близько 12 млн. грн. На паливно-мастильні матеріали — майже мільйон.
Дорожні гроші
В Україні сума сплаченого акцизу з нафтопродуктів за 2012 рік досягає 11,104 млрд. грн. Про це у березні заявив прем’єр Микола Азаров. На дорожнє будівництво спрямовуються кошти збору за першу реєстрацію машини, ввізні мита на авто, шини, нафтопродукти. Все це разом минулого року дало Україні 15,367 млрд. грн.
Один автовласник платить за ремонт доріг приблизно 992 грн. Цього вистачить на ямковий ремонт 5 м2 дороги, капітальний ремонт — на 1,5 м2 або на 2,5 см2 дороги першої категорії. Хоча на українських дорогах тих грошей чомусь не видно.
Comments are closed.