Літо вже у розпалі й попереду відпустки. Скоро більшість поспішить на пляжі, щоб потім похвалитися бронзовою шкірою. Втім, сильна засмага зовсім не корисна – та вже й не дуже модна. засмагати
А от прийом у дерматолога перед морським сезоном не завадить, пише Репортер.
Допоможе АКОРД
Лікарі рекомендують усім оглядати родимки чи інші новоутвори на шкірі. Якщо якісь виглядають незвично, краще не затягувати з візитом до спеціаліста.
«Будь-які зміни родимок – колір, вигляд, текстура, відчуття, які з’являються – все це має бути підставою для швидкого огляду дерматологом з використанням дерматоскопії, – говорить завідувач кафедри дерматології та венерології ІФНМУ Олександр Александрук. –Бувають доброякісні утвори, які можуть мати пігментований коричневий або чорнуватий колір. А можуть бути і злоякісні висипання. Для цього потрібна консультація дерматолога. Він пояснить, чи треба видалити, проведе гістологічне дослідження».
Для того, щоб було простіше запам’ятати, у світі розробили правило, яке в українській мові звучить АКОРД. Це абревіатура характеристик, на які треба звертати увагу при самостійному огляді родимок: А – асиметрія, К – колір, О – обриси, Р – розмір, Д – діаметр. Тобто, якщо утвір асиметричний, змінив колір, обриси чи розмір, або ж помінявся діаметр і з круглого родимка стала видовженою, – треба йти на прийом до дерматолога.
За словами лікаря, з віком на шкірі з’являються так звані себорейні кератоми. Вони виглядають некрасиво, можуть міняти колір і бути схожими на бородавки, але є доброякісними. Натомість диспластичні невуси – це доброякісні пігментні родимки, які можуть мати нерівні краї та неправильну форму та з’явитися у будь-якому віці. Вони теж є доброякісними, але можуть стати меланомою за тижні, місяці чи роки. У таких випадках їх найчастіше вирізають, щоб убезпечити пацієнта.
Меланома – це злоякісна пухлина, яка переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках. Є визначені фактори ризику виникнення меланоми. Перший – генетична схильність. Якщо хтось у родині мав таку пухлину, то ймовірність діагностувати її у родичів зростає.
«Другий фактор – синдром диспластичних невусів. Якщо в людини починає з’являтися багато таких пігментних родимок, це теж збільшує ризик виникнення меланоми, – говорить Олександр Александрук. – Також статистика довела, що в людини, яка мала три і більше сонячних опіків, у декілька разів зростає ймовірність розвитку меланоми. А ще буває, що діти народжуються або в них у перші два роки життя на шкірі з’являються великі невуси – темно-коричневі або чорні, інколи з волосинками. Не обов’язково, що така людина може мати меланому. Але в неї до цього трохи вищий ризик».
Засмагати – зранку
Сильна засмага теж шкодить здоров’ю. Якщо шкіра тривалий час піддається інтенсивному опроміненню, це збільшує ризик розвитку злоякісних пухлин – не тільки меланоми, а й інших видів раку шкіри. Крім того, ультрафіолет активує ферменти, що руйнують компоненти шкіри, які забезпечують її пружність. Тому в тих, хто часто засмагає, шкіра старіє швидше.
«Невелика кількість засмаги шкірі потрібна, – говорить Олександр Александрук. – Але її треба отримувати в години, коли інтенсивність сонячного випромінення не є надмірною. Тому рекомендація для більшості, хто засмагає на території України чи навіть в Туреччині, Єгипті – робити це десь до 10:30 і починаючи з 16:00. Вважається, що тоді ймовірність сонячних опіків і фотостаріння менша».
Друге правило – використовувати фотозахисні засоби. Зараз їх є великий вибір. Чим чутливіший до сонця тип шкіри – тис сильніший фільтр потрібен.
«Не можна засмагати тим, у кого є захворювання, які загострюються під впливом сонячного випромінювання. Такі пацієнти про це добре знають, – говорить лікар. – Також це стосується людей, які мають множинні диспластичні невуси. Під впливом сонця вони можуть перетворитися в меланому. А ще не варто засмагати людям, які мають сильно виражену чутливість до сонця. Це так званий перший тип шкіри за Фіцпатріком – люди зі світлою шкірою та рудим волоссям. У них навіть нетривале перебування на сонці призводить до сонячних опіків».
Також батькам варто вважати на дітей, які під обіднім сонцем можуть отримати не лише сонячні опіки, а й тепловий удар. Річ у тім, що здатність малих дітей переносити спеку значно нижча.
Багато крему і води
У міністерстві охорони здоров’я нагадують, як засмагати правильно. Зокрема, пам’ятати, що сонцезахисний крем слід наносити десь не менше чайної ложки на кожну частину тіла. Дві години на пляжі потребують 35 мл крему.
Тим, хто весь день перебуває на сонці, треба оновлювати крем кожні дві години. Але краще все ж з 10:00 до 16:00 перебувати в затінку, бо покладатися лише на крем не можна. Він зменшує частку променів, які потрапляють на шкіру, але не захищає від них повністю. Частково від опіків може допомогти закритий легкий одяг.
Найкращим компонентом, що захищає від сонця, є оксид цинку. Такі креми, зазвичай, густі та масні, нагадують білила. Зручніші в користуванні креми, які поглинають ультрафіолет, не такі надійні.
Якщо все ж згоріли, треба одразу піти в затінок чи приміщення й охолодити опік холодним душем чи компресом. Зменшити запалення допоможуть ацетилсаліцилова кислота та парацетамол.
Після опіку слід вживати багато рідини – перегрівання могло викликати зневоднення. А ще – їсти продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Вони допоможуть відновитися після опіку.
Куди на огляд?
Наприкінці травня у франківському медуніверситеті провели традиційні Дні меланоми. Минулого року їх довелося відмінити через карантин. Та й цьогоріч акція пройшла в іншому форматі – напівдистанційно. Мешканці надсилали фотографії своїх родимок і коротку історію. Тоді вже спеціалісти університету запрошували на дермаскопічний огляд тих, чиї родимки викликали занепокоєння.
Всього на кафедру звернулися 77 людей, з них 25 запросили на огляд. У трьох виявили злоякісні новоутвори, а сімом призначили постійне обстеження або видалення підозрілих родимок.
«У попередні роки вживу приходило більше людей різного віку, в тому числі й старші. А на дистанційний формат більше відгукнулася молодь, – говорить Олександр Александрук. – У пацієнтів старшого віку частіше виявляються злоякісні пухлини. У молодих людей вони як правило, більш рідкісні, тут діагностуємо частіше невуси і меланоми. У будь якому випадку, така акція корисна, бо у нас були пацієнти, яких ми скерували до онкологів або з якими домовилися про регулярні огляди через те, що зараз їхні висипання не виглядають як злоякісні, але ймовірність трансформації існує».
Хто не встиг на щорічну акцію, може піти на огляд до дерматолога. Перший спосіб – звернутися до сімейного лікаря, який скерує до профільного спеціаліста. Або записатися у комунальний чи приватний заклад – тоді консультація буде платна.
Також з 22 по 25 червня в Івано-Франківському обласному клінічному шкірно-венерологічному диспансері на Короля Данила, 10 проводять дні діагностики меланоми. У консультативно-діагностичне відділення центру можна звернутися з 09:00 до 16:00. Декому, може, варто не затягувати.
Comments are closed.