Управляюча компанія «Теплий дім», колишній МІУК, а до того ЄРЦ, шукає агентство для стягнення заборгованості з мешканців Івано-Франківська. Вже й тендер оголосили. За стягнення 5 млн грн боргів готові віддати майже мільйон.
Хто ж боргує найбільше і кому чекати на дзвінки колекторів?
Не нова новація
За стягнення заборгованості за управління багатоквартирними будинками «Теплий дім» готовий заплатити трохи більше мільйона гривень. За ці гроші колектори отримають перелік із 4700 боржників, які винні підприємству майже 5 млн грн. Тобто в середньому одне помешкання боргує трохи більше тисячі.
Передбачається, що до 10 числа щомісяця «Теплий дім» передаватиме агентству перелік боржників разом з актуальною інформацією про оплату. Колектори нагадуватимуть мешканцям про борг через дзвінки, sms-повідомлення, листи, претензії та особисті зустрічі. А за «вибиті» оплати отримають свою винагороду. Поки що передбачена комісія 25 %, але за підсумками тендеру може бути й менше.
Наразі на онлайн-платформі закупівель Prozorro триває подання пропозицій. Відкриті торги заплановані на 21 лютого. Тоді й визначиться остаточна вартість послуг агентства і виконавець.
Франківський «Теплий дім» – не єдиний в Україні, хто вдається до такої роботи з боржниками. Цього року схожий тендер оголосили столичне КП з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» і «Львівтеплоенерго» – з очікуваною вартістю послуг півмільйона і мільйон відповідно. А минулого року КП Кам’янської міської ради «Тепломережі» замовило стягнення боргу в 100 млн грн, накопиченого мешканцями ще з 1996 року. Договір уклали з місцевим ТОВ «Експерт групп М», що оцінило свої послуги у 20 млн грн.
А от київське ТОВ «Служба стягнення заборгованості» з 2016 року перемогло у 21 закупівлі на понад 13 млн грн. Серед їхніх замовників – «Львівтеплоенерго», «Львівводоканал», «Жовтоводськтепломережа», «Мукачівводоканал», «Чорноморськтеплоенерго».
Начальник департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак каже, що «Теплий дім» – перше та єдине франківське КП, що вирішило звернутися до послуг колекторів. Від інших керівників поки що таких запитів не надходило.
«Нас поставили перед фактом, що маємо самі на себе заробляти, тому шукаємо спосіб хоча б повернути ті кошти, які витратили на утримання будинків, – говорить очільниця КП «Теплий дім» Наталя Ярощук. – По цих заборгованостях ми уже вжили усі передбачені законом заходи. У нас є рішення суду по боржниках, але виконавча служба з різних причин не може стягнути ці гроші. Одна з причин – що виконавців замало. Крім того, борги у нас дрібні, боржників багато. Звісно, виконавцям легше взятися за одну велику суму, а наші боржники відкладаються».
Це такий собі експеримент і ще не відомо, чи все вдасться, каже Ярощук. За умовами тендеру, колекторам платитимуть лише за фактом стягнення боргів.
Спитають з затятих
За словами Наталі Ярощук, суми до 200 грн агентство навіть не бере в роботу, тож якщо з колекторами вдасться підписати договір, то візьмуться за найбільших боржників. А окремі мешканці боргують від 9 до 13 тис грн.
«Пошук агентства – це, з одного боку, крайній крок, а з іншого – ми б хотіли, щоб люди стали трохи свідомішими, – каже Ярощук. – Боржники – це загальноукраїнська проблема. У нас давно повелося, що комуналку можна не платити й за це нічого не буде. Газ чи світло можна відрізати. А ми хіба можемо перестати прибирати, але потім нас мер насварить, і ми все одно приберемо. Ще ліфт можна відключити, але так покараємо всіх».
Розповідає, що коли закривали жеки, то новостворений ЄРЦ приймав будинки на баланс без боргів. І хоча жеки ще намагалися боротися з боржниками, фактично людям ті борги пробачили. Тож і тепер дехто сподівається, що все якось обійдеться.
«Сьогодні була історія. Прийшов голова ОСББ, в якого 267 грн боргу, а він хоче, щоб борг списали, – говорить очільниця «Теплого дому». – Коли зняли будинок з балансу, набігла різниця показників світла за місця загального користування. За неї заплатили ми, бо договір усе ще діяв, а потім нарахували цю різницю людям. А люди платити не хочуть».
У 2011 році у ЄРЦ на балансі було 1800 будинків, а нині є 640. З тих 5 млн грн боргу, які планують передати колекторам, близько 1,5 млн боргують мешканці, чиї будинки вже зняті з балансу ЄРЦ чи МІУКу, та ті, що утворили ОСББ. Решта боржників й далі отримують послуги в цьому КП і продовжують не платити.
Хто не хоче, той не платить
Начальниця відділу по роботі зі споживачами Леся Максимець розповідає, що ця зоборгованість набігла не лише за утримання будинку і прибудинкової території, а й за виконані ремонтні роботи. Зокрема, утеплення стін, заміну вікон у під’їздах, частковий чи повний ремонт дахів.
«На Галицькій, 100 ми провели заміну вікон, утеплили стіни. І є мешканці, які так і не заплатили за ці роботи. А інші платять, – говорить Леся Максимець. – Ми розтерміновуємо такі суми на 6-12 місяців, а то й на довше. Входимо в положення, укладаємо договори з реструктуризації боргу. В тому числі і з мешканцями, будинки яких вже зняті з обслуговування. Але таких – одиниці. Хто не хоче платити, той не платить».
Так, мешканці однієї з квартир не платили жодної копійки з моменту прийняття їх будинку в управління ще ЄРЦ – набігло 13 тис грн боргу. Ще один боржник-рекордсмен – іноземець, який придбав квартиру на Південному бульварі. Він заборгував 20 тис грн.
«А ще є люди, які мають особисту неприязнь до нас і тому не платять, – говорить заступник директора Олександр Качанко. – Вони через рішення суду сплачують, а потім роками назбирують новий борг. Приходять зі словами: я прийшов сказати, що не буду платити. Або не доплачують за окремі послуги, наприклад, ремонти, бо вони, мовляв, не просили будинок утепляти. А потім ще й насилають перевірки. Он, за вами справа – чотири червоні папки – то все акти ревізій. У нас ніяких порушень не знайдено».
Є серед боржників і такі, що можуть заплатити раз на рік чи в два, бо здають помешкання квартирантам, а самі – в селі чи за кордоном. Качанко додає, що лише з малих неплатежів у 200-300 грн можна назбирати кілька мільйонів боргу.
Пеню поки що в «Теплому домі» нараховувати не планують. Наталя Ярощук каже, пеня в першу чергу вдарить по пенсіонерах, які й так переживають за оплату компослуг, ніж по тих, хто боргує 13 тис грн.
Загальна сума заборгованості мешканців – майже 15 мільйонів. Та Леся Максимець каже, що проглядається й позитив – ця сума тримається на одному рівні вже півроку.
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.