Соціум

Катаракта: як її лікувати та чи можна запобігти?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Катаракта — одне з найбільш поширених захворювань у світі. Через нього кришталик ока, який виконує функцію природної лінзи, мутніє. В результаті гострота зору погіршується і з часом може настати незворотна сліпота. Проте сучасна медицина дозволяє уникнути найбільш неприємних сценаріїв завдяки новітнім методам.

Що показує діагностика катаракти?

Лікування катаракти починається з ретельної діагностики зору. Для цього офтальмолог використовує спеціальні апарати і щілинну лампу, яка дозволяє повноцінно оглянути кришталик і виявити в ньому найменші зміни. Наприклад, у мережі офтальмологічних центрів «Новий Зір» діагностика зору складається з дослідження зору та стану очей за більш ніж 15 показниками, зокрема:

  • Вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометрія).
  • Перевірка гостроти та поля зору.
  • Детальний огляд інших структур ока (офтальмоскопія) тощо.

Отримана інформація дозволяє не тільки підтвердити чи спростувати наявність захворювання, а й точно визначити його стадію та вплив на якість життя пацієнта. Якщо катаракта наявна, офтальмолог спостерігає помутніння кришталика, знижену чіткість зору. У деяких випадках трапляється підвищення тиску всередині очного яблука, патологічні зміни в різних частинах зорового апарату.

Катаракта: як її лікувати та чи можна запобігти?

Як лікувати катаракту?

На сьогодні існує лише один ефективний спосіб лікування катаракти — хірургічна операція, під час якої обережно видаляють мутний кришталик та замінюють його новим, штучним. Такий вид втручання називають факоемульсифікація (за допомогою ультразвуку). Хірург здійснює мікророзріз за допомогою спеціального скальпеля, вводить через нього насадку ультразвукового пристрою, подрібнює кришталик і потім виймає часточки кришталика, а на його місце імплантує штучну ІОЛ. В провідних клініках США та ЄС, а також в українській мережі «Новий Зір» застосовують ще один новітній метод видалення катаракти – фемтохірургія (на 100% автоматизована операція, при якій точний мікророріз і подрібнення кришталика здійснює лазер). Операція проводиться під місцевим знеболенням. Цього достатньо для комфорту пацієнта. Процес триває не більше ніж 10–20 хвилин, а один з лікарів мережі офтальмологічних центрів «Новий зір» навіть поставив всеукраїнський рекорд: провів заміну кришталика за 1 хвилину 56 секунд.

Протипоказання до видалення катаракти

Сучасні методи видалення катаракти роблять операцію більш швидкою, безпечною, якісною та комфортною, ніж будь-коли раніше. Тому протипоказань у такої процедури мало:

  • Гострі чи хронічні запальні процеси ока.
  • Серйозні системні захворювання (декомпенсований цукровий діабет, артеріальна гіпертензія тощо).
  • Алергія на застосовувані місцеві анестетики.
  • Сильні пошкодження рогівки.

У таких випадках або при виявленні інших вагомих причин лікар може відкласти операцію на певний час або запропонувати альтернативні способи боротьби з проблемою.

Профілактика катаракти

Уникнути катаракти на 100% неможливо, оскільки досі невідомі точні причини та механізми її розвитку. Проте у ваших силах суттєво зменшити ризик появи цього захворювання чи його прогресування. Для цього достатньо дотримуватися кількох простих правил:

  • Захищайте очі від ультрафіолету (використовуйте окуляри з максимальним UV та/або капелюх з широкими полями).
  • Відмовтеся від шкідливих звичок — максимально негативно на здоров’я очей впливає паління.
  • Контролюйте рівень цукру в крові — це особливо актуально для діабетиків.
  • Дотримуйтесь правил здорового харчування, зокрема вживайте продукти, багаті вітамінами Е та С.
  • Щороку проходьте профілактичний огляд у офтальмолога.

Все це допоможе довше зберегти природну ясність зору. Якщо ж проблема виникла та прогресує, важливо провести лікування якомога скоріше, аби не допустити руйнування інших структур ока.

На правах реклами

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.