Соціум

Кафе чекає вікон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок, 12 серпня, франківський простір соцмережі «Фейсбук» сколихнуло повідомлення про те, що афіші з приміщення головпоштамту треба переносити, бо там, мовляв, має бути нове кафе. Інформація викликала обурення іванофранківців. А «Репортер» вирішив розібратися конкретніше.

Kafe afishi

За словами Вікторії Шахоріної, директора міського рекламно-інформаційного центру (до речі, саме вона й написала повідомлення у мережу), до їхньої організації надійшов лист від департаменту містобудування та архітектури з проханням «у найкоротші терміни вжити заходів щодо демонтажу рекламних конструкцій зі стіни головпоштамту». Чому? Та бо за адресою Січових Стрільців, 13 буде проходити реконструкція нежитлових приміщень. Також у листі зазначили, що рекламні конструкції не мають жодного дозволу на розташування. А вже потім, телефоном, Шахоріній повідомили, що там буде кафе. Власник майбутнього закладу — ТОВ «Панорама Плюс».

Однак зараз рекламно-інформаційний центр нічого зробити не може. Адже в червні цього року, за словами Шахоріної, Івано-Франківська міськрада у рамках програми антикризових заходів заборонила висувати вимоги щодо будь-якого демонтажу рекламних конструкцій.

«Нині ми можемо проводити виключно роз’яснювальні роботи, — каже Вікторія Шахоріна. — Але невдовзі рішення міськради буде змінено, адже його опротестувала прокуратура. І тоді ми вже будемо зобов’язані вжити заходів».

А поки є час, Шахоріна збирає пропозиції від мешканців міста — куди перенести афіші.

«Нам дуже болить, що їх треба звідти забрати, — каже директор рекламно-інформаційного центру. — Кращого місця для афіш у місті немає. Це вже й не місце для афіш, це символічне місце в Івано-Франківську. Тут навіть атмосфера специфічна».

Звісно, кому що болить, але за великим рахунком справа далеко не в афішах. Яке кафе? Як його будуть там робити? Зв’язуємося з департаментом містобудування та архітектури. Питаємо, чи буде замість афіш кафе. Кажуть, так.

«Уже затверджені містобудівні умови та обмеження для закладу громадського харчування», — говорить Світлана Лосюк, заступник начальника управління генерального плану та містобудівного кадастру департаменту.

Пані Світлана зізналася, що одним оком бачила проект фасаду. Каже, вітрини гарні, стіна залишається з того ж каменю, що є. Заклад буде у приміщенні складу головпоштамту, а воно розташоване саме за стіною з афішами. Чіпати пішохідну зону не будуть, запевняють у департаменті.

«Підприємець хоче робити реконструкцію тих приміщень, йому потрібна стіна, — каже Світлана Лосюк. — А добудовувати ніхто нічого не буде. Лише потрібно прибрати афіші, бо вони там встановлені самовільно, та й на пам’ятках архітектури реклами не має бути».

Тож з таким самим листом департамент містобудування та архітектури звернувся й до Укрпошти. Перший заступник директора обласної дирекції «Укрпошти» Мирослав Паламар повідомив, що вони готують відповідь: демонтажу афіш не буде.

«Ці рекламні щити встановлені офіційно, — каже Микола Паламар. — Підприємці, які встановили афіші, мають договір із Фондом держмайна України на оренду. Фонд держмайна з погодженням Міністерства інфраструктури на конкурсній основі здає цю стіну в оренду для розміщення реклами».

Вартість оренди одного щита — від 80 до 100 грн. на місяць, 70 % цих коштів йде в бюджет держави, а 30 % — Укрпошті. Розірвати договір має право Фонд держмайна. Нині для розриву договору підстав немає.

А в ТОВ «Панорама Плюс» кажуть, що дозвіл на облаштування кафе в них є, за оренду вони платять уже півроку, а їм ще досі не надали місце для входу та вікон. А вони мають бути саме там, де зараз афіші. Щоправда, стіна — в аварійному стані, треба ремонтувати. Наразі ремонтують приміщення всередині.

«Ми намагаємося зробити все так, щоб то нікому не заважало й ніхто не шкодував, що афіші забрали, а зробили бозна-що», — говорить Тетяна Бойчук, комерційний директор ТОВ «Панорама Плюс».

Та не варто забувати, що вулиця Січових Стрільців знаходиться в історико-архітектурній заповідній зоні. Будівля головпоштамту — пам’ятка архітектури.

«І там в принципі не можна нічого робити без погодження та розгляду відділу охорони культурної спадщини, — каже Ігор Панчишин, начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому. — До нас за погодженням ніхто не звертався. Взагалі, перенесення афіш і кафе — це дві окремі теми. Спершу треба погодити проект кафе, а вже потім думати, куди дівати афіші».

Але сама ідея перенесення афіш в інше місце, на думку Панчишина, непогана.

«Афіші — це дань минулому, ще в кінці ХХ століття газети вішали за скло, — говорить він. — Афіші лишилися по цілому світі, але вони видозмінилися. Може, треба знайти інше місце з іншим наповненням, з іншою функцією. А стіну головпоштамту, як пам’ятку архітектури, може варто було б експонувати, а не вішати на неї афіші, які прийшли до нас з радянщини».

Отака історія. Одне товариство вже має папери (хоч, певно, не всі, бо охорону спадщини вчергове забули), вже платить за оренду й робить ремонт, який зовні не видно. Один департамент це дозволив, але, виглядає, що таки не дотримався процедури. А мешканці? Певно, вони з нетерпінням чекають переносу нещасних афіш і появи нового кафе, бару, ресторану, пабу чи кав’ярні. Добре, що хоч тротуар не «з’їли»…

Буде кафе чи не буде його — подивимось. Галас уже є. 

P.S. Після нашого дзвінка до ТОВ «Панорама Плюс» у редакцію «Репортера» зателефонував керівник цієї компанії Іван Пуйда. Він погрожував «рознести в пух і прах усіх підряд, якщо буде некомпетентно викладена інформація, подати в усі суди та запросити всі телебачення України».

«Висвітлюйте так, щоб я не мав судових тяжб», — наказав Іван Пуйда.

Сподіваємося, справилися.

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.