Програму розвитку дорожнього господарства в івано-франківському виконкомі назвали провокацією.
Дороги — вічна болюча тема. При чому для всіх, починаючи від звичайних пішоходів і закінчуючи високопосадовцями. Влітку — вибоїни, взимку — сніг і лід. Влада, як завжди, посилається на відсутність коштів. А мешканці «посилають» владу.
Гроші на доведення до ладу вулиці Шевченка – приблизно 11 млн. грн. — місту доведеться шукати самотужки
Минулого тижня міський департамент комунального господарства, а точніше заступник його начальника Михайло Смушак виніс на виконком Програму розвитку дорожнього господарства Івано-Франківська на 2013-2015 роки. До її підготовки долучилися ще й працівники департаменту архітектури і містобудування, управління капітального будівництва, КП ДРЕУ та інших служб. У програмі є не тільки будівництво та ремонт доріг, а й тротуари, світлофори, дорожні знаки, влаштування заїзних кишень, озеленення, будівництво громадських вбиралень і т. д. Натомість виконком її розкритикував.
Спершу Смушаку закинули, що він якимось чином забув про вулицю Шевченка. Державні 10 млн. грн. на її ремонт Франківськ не використав. Оскільки кошти з держбюджету на наступний рік не переносяться, то ремонтувати доведеться за гроші міста. Не дуже весело, правда? Особливо, якщо врахувати, що з 10 млн. освоїли тільки два, а вулиця «коштує» понад 13 млн. грн. Тож у наступному році тільки на Шевченка треба ще 11 млн.
Знайдуть? Навряд чи. У 2012 році на всі франківські дороги було використано 17 млн. грн. з міського бюджету. Нині влада сподівається тільки на те, щоб не було гірше. Тому, напевно, можемо «вітати» іванофранківців з тим, що вулиця Шевченка, принаймні наступного року, так і залишиться розритою.
Загалом у програмі є майже 60 доріг, які за наступні три роки мають бути капітально відремонтовані чи навіть побудовані. Коштує це 228 млн. грн. Зокрема, з міського бюджету мають витратити: у 2013 році — 28 млн., 2014 — 32, 2015 — 37 млн. грн. Решта (131 млн.) — так звані інші джерела. Навіть якщо забути про те, що 28 млн. грн. — нереальні для міста гроші, які ж то інші джерела, крім держбюджету, Михайло Смушак, чітко пояснити не зміг.
«От ви виносите на розгляд програму, — сказав перший заступник міського голови Зіновій Фітель. — ЄРЦ теж виносить програми. Чи стане на ці програми міського бюджету? При чому я говорю не про бюджет комунального господарства, а про весь бюджет міста».
«Програма завжди пишеться на більшу суму, ніж ми можемо її профінансувати, — оборонявся Михайло Смушак. — Пригадую, коли ми раніше писали програму, то вона взагалі була на півмільярда. Тоді й виконком, і сесія приймали. Зрештою, можна змінювати, доопрацьовувати, але треба приймати, щоб потім було легше залучати кошти з фондів чи держбюджету».
Поки члени виконкому уточнювали цифри та шукали помилки, міський голова Віктор Анушкевичус лише слухав. «Писати треба реалістичні речі, — нарешті озвучив свої враження мер. — А те, що пишете ви, має характер провокації. Бо виконком зараз проголосує, потім депутати скажуть, що виконком добрий, програму підтримав і самі підтримають. А тоді що? Хто ж її буде виконувати, якщо це — практично космос?».
За словами Анушкевичуса, до того ж він не знайшов у програмі багатьох інших об’єктів, які там мають бути, бо по них є хоча б проектно-кошторисна документація. Натомість більшість доріг у переліку не мають нічого, крім бажання влади та мешканців їх відремонтувати.
«Нащо ж писати нереальні речі? — обурювався міський голова. — Це називається: дурень думкою багатіє. Бо і одне, і друге, і третє треба зробити. Проте, щоб навести повний лад у дорожньому господарстві Івано-Франківська, потрібно більше ніж півмільярда гривень. Якщо ж говорити про світлофори, тротуари, перехрестя, то, може, навіть мільярд».
Тож Анушкевичус переніс розгляд програми на наступний виконком. І порадив Михайлові Смушаку написати більш реальний бюджет і вибрати пріоритети. Мовляв, усі розуміють, що дороги погані, але десь можна обійтися ямковим ремонтом, а десь треба робити в першу чергу, як от Шевченка чи Промислову.
Департамент одразу взявся переробляти. За кілька днів вони додатково включили у програму кілька вулиць, де вже готова проектно-кошторисна документація, дописали будівництво магістральної дороги Івасюка — Бистриця-Солотвинська (міст) — село Клузів — Галицьке шосе та якимось чином зменшили витрати з місцевого бюджету. На 2013 рік запланували 17 млн., на 2014-й — 20, на 2015-й — 21 млн. грн.
Зрештою, навіть це сьогодні можна розглядати тільки як плани. Зроблено буде значно менше. За словами заступника міського голови Миколи Саєвича, на наступний рік департамент подає у бюджет розвитку пропозицій на 142 млн. грн. Усе це — проекти, програми та плани, побудовані на зверненнях депутатів і мешканців, а також приписах ДАІ. Звісно, що запланують в рази менше.
«Дуже часто депутати питають, чому ми не робимо одне або інше, — каже Саєвич. — Тому й пишемо у заходах усе, що необхідно, кажучи, що нам треба стільки-то грошей. А вже потім, скільки грошей дадуть, то будемо корегувати. Буває, що приймають програму без цифр — загальні фрази, нічим не підкріплені мильні бульбашки. А тут навпаки — усе підкріплено цифрами. Інша справа, що програмі бракує фінансового забезпечення».
От і повертаємось на початок статті — немає коштів…
Тетяна Соболик
Comments are closed.