У середу, 16 квітня, в Університеті Короля Данила відбувся навчальний тренінг “Висвітлення проблем ВПО у ЗМІ”. Його провела медіаекспертка, воєнна журналістка Ольга Гужва, пише Репортер.
Ольга Гужва сама є внутрішньо-переміщеною особою. До вторгнення жила в Харківській області, зараз її дім у зоні бойових дій, тому живе із сім’єю у Львові.
Пані Ольга каже, що ця війна, мабуть, перша, яку настільки висвітлюють у медіа. За неофіційними даними, на початку повномасштабної війни на території України було понад 5000 іноземних журналістів. Тож це дало можливість побачити світу, що відбувається, і росія вже не могла так просто брехати. Але, каже, росіяни продовжують брехати щодня й завдання журналіста – давати факти.
Усе, що може зробити журналіст, – це бути свідком. Бути тут і зараз. І показувати це світу, – говорить пані Ольга.
Читайте: Для ВПО і жертв насильства. Як у Лисецькій громаді працює шелтер Святої Ольги
За її словами, ми непомітно звикли до ситуації, в якій живемо, й тепер речі, що раніше не були нормою, сприймаються як буденність.
Ти настільки сильно змінився, що помічаєш це тільки тоді, коли виїжджаєш за кордон. Ти дивишся на маленькі деталі своєї поведінки, як ти реагуєш на певні речі та розумієш, що це не є нормою для більшості людей, які не є зануреними в цю ситуацію. Ці речі треба рефлексувати, про них треба говорити й думати, їх треба обговорювати у професійному середовищі. У жодному випадку не треба від них ховатися, адже надія – це дуже гарно: вона мотивує, але це не є стратегією.
Пані Ольга каже, підхід – не думати про погане або не обговорювати погані речі, бо вони обов’язково стануться – не діє.
Тож задача журналіста – визначити, що є важливим.
Задача журналіста – зрозуміти наявність соціально значущої теми, яка допоможе консолідувати суспільство, не погрузити його в паніку, не спровокувати певний дисбаланс в емоціях, а дасть можливість замислитися, рефлексувати, говорити, сприяти діалогу. Це найважливі речі, про які дуже просто говорити, але які дуже складно змотивувати на практиці, – розповідає пані Ольга.
Читайте: «Чисті серця». Як у Калуші ГО уже два роки допомагає ВПО та військовим
За її словами, проблема ВПО та їх інтеграції – двосторонній процес. Вона полягає не в тому, що хтось повинен до чогось адаптуватися, а в тому, щоб побудувати діалог і взаємодію в межах певної спільноти. Журналісти в цьому мають певні переваги і певні важелі впливу. Адже вони можуть модерувати цей діалог, піднімати й доносити речі, які є важливими, проте непомітними й не всім зрозумілими. Про це просто говорити, але важко реалізувати, тому що кожна історія – це людське життя.
Упродовж тренінгу учасники ставили запитання, ділилися досвідом та обговорювали, які теми варто більше висвітлювати в медіа.
Тренінг відбувся в рамках проєкту «Журналістика в умовах війни: точність, етика, співпраця», який впроваджується Івано-Франківським прес-клубом реформ за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Ми проводимо низку тренінгів. Їх буде ще шість. Сьогоднішньою темою було “Висвітлення проблем ВПО у ЗМІ”. Ми запросили Ольгу Гужву, яка розповіла, як працювати з вразливими категоріями нашого суспільства. Я думаю, що почуте стане в нагоді і студентам, і журналістам, – говорить голова Івано-Франківського прес-клубу реформ Іван Ципердюк.
Авторка: Мирослава Надкернична
Comments are closed.