Соціум

Новий порядок у Франківську – вивісок без паспортів не буває

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня Департамент містобудування і архітектури франківського міськвиконкому презентував новий порядок розміщення вивісок. Що помінялось і чим воно допоможе місту, пише Репортер.

img_8327

Не вище, не більше

Попередні правила затверджували ще у 2011 році. Над новими кілька місяців працювала робоча група з архітекторів, підприємців та представників Муніципальної інспекції з благоустрою.

Основне нововведення — паспорти для всіх вивісок у місті. До цього часу погодження вимагалося виключно на пам’ятках архітектури.

Виготовити паспорт мусить сам підприємець. Це має бути проект вивіски, розроблений проектною організацією, фото фасаду будинку, де вона буде розміщена, візуалізація вивіски на фасаді, ескіз кріплень конструкції та перелік матеріалів, які планують використовувати.

Затверджуватиме паспорт, у першу чергу, власник будівлі, далі — департамент містобудування та архітектури (ДМА), а якщо йдеться пам’ятку,то ще й відповідний відділ управління культури ІФ ОДА. Погодження вивіски є безкоштовним, за цим треба звертатися до Центру надання адмінпослуг.

Паспорти, які були погоджені з 2011 року, залишаться дійсними, якщо вивіски відповідають новим вимогам. Якщо ж ні, то вивіски доведеться переробити та отримати на них нові паспорти.

За словами Світлани Лосюк, заступника директора ДМА, у нових правилах намагалися прописати більш детальні вимоги до вивісок. Так, вони мають розміщуватись не вище першого поверху будівлі й мати площу не більше трьох квадратних метрів. Вивіски не можуть закривати балкони, скульптури, декоративні елементи фасадів, вікна чи двері крамниць. Заборонять встановлення вивісок у вигляді світлових табло та моніторів, біжучих стрічок — у межах історичної зони міста. Інформацію про режим роботи закладів дозволять розміщувати на табличках не більших формату А4. При проектуванні й розміщенні вивіски доведеться враховувати стилістичні, архітектурні особливості та колір фасаду будівлі. Також рекомендуватимуть дублювати вивіски шрифтом Брайля та робити українську фонетичну транслітерацію.

img_8347

Мало того — нові правила зобов’яжуть усіх власників, які мають бізнес в одному будинку та спільний вхід, виготовляти вивіски на табличках однакового розміру, одного стилю та з одного матеріалу. Якщо в одній споруді є, наприклад, кілька магазинів, то їхні вивіски також повинні узгоджуватись між собою.

«На Галицькій є «хрущовки», на першому поверсі яких працюють різні магазини і кожен із них має свій колір і розмір вивіски, —каже Світлана Лосюк. —Тепер вимагається, якщо є конструкції, передбачені будівельником, як суцільна площина над входом, де може розміщуватись вивіска, то підприємці повинні робити вивіски в основному кольорі цієї площини, а не виділяти, хто в який хоче».

Чим детальніше, тим простіше

Василь Гошовський за два роки роботи дизайнером у програмі «Вивіски» від платформи «Тепле місто» створив близько сотні безкоштовних правильних вивісок для підприємців.

«Я працюю за правилами, які для Франківська,на основі чинних міських правил, а також європейських і світових канонів,розробилакиївська агенція «Aimbulance», ще коли презентували візуальний стиль, — каже Гошовський. — З практики зрозумів — чим детальніше все прописано, тим простіше зрозуміти підприємцю, що таке правильна, а що таке неправильна вивіска. Тому я за більшу деталізацію. Великий плюс нових правил — додаток, візуальна частина».

chumatskiy-shlyah

Два тижні тому в Івано-Франківську організували воркшоп, де два десятки архітекторів, дизайнерів, рекламістів створювали правильні вивіски для трьох центральних вулиць Франківська. «Це була перша спроба зібрати всіх задіяних у процесі та спільно попрацювати. Бо всі сторони хочуть ясності у правилах гри», — каже Василь.

img_8345

За його словами, зараз ставлення бізнесу до вивісок змінилось. Наприклад, якщо два роки тому підприємці просили розробити хоч і в рамках правил, але максимально велику й помітну, то тепер просять мінімалістичну.

«З’явилося розуміння, що краще вкласти кошти в фасад і зробити охайну вивіску, — розповідає дизайнер. — Чому в місті так багато неправильних вивісок? Мені здається, що люди просто не думають про це. Для підприємця відкриття бізнесу — це великі інвестиції, а про вивіску вони згадують наприкінці. Вже в останній момент замовляють і кажуть загальні речі — щоб була велика, помітна, яскрава. Ну то виробники так і роблять».

Сподіваються на свідомість

За дев’ять місяців роботи у 2016 році Муніципальна інспекція з благоустрою склала 51 адмінпротокол за порушення порядку розташування вивісок в Івано-Франківську. І в новому порядку в інспекції найбільш втішені детально прописаною процедурою демонтажу.

«Виявивши порушення, інспектор просить у власника дозвільні документи. Якщо він їх не надає, то складається припис з вимогою надати паспорт вивіски. Якщо на припис власник не реагує,то складаємо адмінпротокол за ст.152, накладається штраф — від 340 до 1360 грн для фізичних осіб і від 850 до 1700 грн — для юридичних,— розповідає начальник Муніципальної інспекції з благоустрою Михайло Яцків. —Далі за рішенням виконкому до справи береться комісія з демонтажу».

img_8334

Часто, бідкаються інспектори, власники незаконних вивісок втікають або переховуються, надають неправдиві дані. Тепер інспекції дозволять залишати копію припису та адмінпротоколуна вхідних дверях будинку, де виявили незаконну вивіску.

«Ефективність боротьби з неправильною рекламою і вивісками в місті все одно в першу чергу буде залежати від свідомості й совісті людей, — каже Яцків. — Попередні правила також були обов’язкові до виконання, але не всі підприємці на них зважали. Ставили вивіски, не задумуючись, що їх треба десь узгодити. Бо ж у нас досі традиція діяти навпаки — спершу встановити, потім чекати, що прийде інспекція, аж тоді почати робити дозволи і показувати корінці з ЦНАПу, що документи погоджуються».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.