Щоосені страшне слово «грип» починає лякати українців у лікарнях та з екранів телевізорів.
Свідомі роблять щеплення, скептики не вірять у чудодійну силу уколів. Втім, є нюанс – вакцини на Прикарпатті ще нема, пише “Репортер“.
Укол рятує від грипу
Епідсезон грипу почнеться у жовтні 2018 року і триватиме до травня 2019-го, повідомляє міністерство охорони здоров’я (МОЗ). Цьогоріч за українцями полюватимуть аж три штами: два типу А (найбільшого ступеня тяжкості) – Мічиган і Сінгапур, один типу В – Колорадо. Також МОЗ проінформувало, що в Україні очікують три вакцини від грипу. Одна вже зареєстрована, друга пройшла експертизу, третю зараз розглядають у Державному експертному центрі.
«Вакцини по області ще немає, – каже Марія Бойко, начальник франківського управління охорони здоров’я. – Зазвичай вона з’являється в аптеках у жовтні-листопаді».
Вакцину від грипу не закуповують за державні кошти, вона не входить до програми «Доступні ліки», її треба купувати самим. Щеплення роблять у поліклініці безкоштовно.
«Оптимально щепитися перед епідсезоном, восени, але робити це можна і в сезон епідемії, – каже Галина Бенько, головний дитячий імунолог області. – У нас завжди є кілька хвиль грипу, тому вакцинуватися треба аж до травня, бо навіть навесні можуть бути поодинокі випадки захворювань».
За словами Марії Бойко, незважаючи на епідемії, щороку небагато франківців роблять щеплення від грипу, приблизно 1000-1500 людей. Але кількість охочих зростає.
«Коли ми 10 років тому починали робити щеплення, це були поодинокі випадки. На сьогодні уже багато мешканців вирішують захистися від грипу, – каже Галина Бенько. – Вакцинуються люди різного віку: молодь, батьки приводять дітей, молоді люди – літніх батьків».
Читайте: Цьогорічна епідемія грипу буде агресивнішою за минулорічну
«Я намагаюся регулярно робити щеплення восени, перед епідемією, – каже франківець Микола Волков. – Вакцинуюся разом із дружиною, вона медик, тому спонукає до цього. Це допомагає, я й вже не пам’ятаю, коли хворів грипом».
«Буває, що вакцину закуповує підприємство, наприклад, так роблять багато ІТ-компаній, – розповідає Марія Бойко. – Керівники не хочуть мати лікарняні взимку, тому купують вакцину, запрошують медика і роблять щеплення всім працівникам».
Вакцину від грипу можна купити не у всіх аптеках, лише в тих, де є спеціальні холодильники. Наприклад, в аптеці «Іва-Фарм» розповіли, що вже зробили замовлення і очікують на вакцину, скоріш за все, марки «Ваксігрип». Минулого року вакцина коштувала до 200 грн, цьогорічна буде дорожча десь на 50 грн, але захищатиме аж від чотирьох штамів грипу.
Без щеплень до школи не пустять
Міністерство охорони здоров’я внесло зміни до календаря регулярних профілактичних щеплень. Зміни відповідають досвіду країн Європи, переконує МОЗ.
Отже, тепер від туберкульозу діти отримуватимуть лише одне щеплення. Від гепатиту В їх щепитимуть так: перша доза – одразу після народження, друга – у другий місяць життя, а не в перший, як було раніше, третя – у шестирічному віці.
Читайте: Грип близько, – Супрун радить запасатися вакцинами
Обов’язковою є вакцинація дітей від 10 хворіб: туберкульозу, гепатиту В, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи і епідемічного паротиту. Ці вакцини закуповуються за кошти держбюджету.
Батьки мають право відмовитися від профілактичних щеплень своїх дітей. Основна причина такого рішення – інформація про випадки алергії та ускладнень після вакцини. Марія Бойко каже, що таких випадків у Франківську останнім часом не було.
«Після вакцинації може піднятися температура до 38, можуть бути болючі почервоніння в місці ін’єкції, але це свідчить про те, що вакцина діє, – каже Бойко. – Зараз небагато батьків відмовляються. Тішимося тим, що, навпаки, – скаржаться, чому немає вакцини».
Батьки розповідають, що завжди хвилюються, коли роблять дитині щеплення. Але не зробити – ще страшніше.
«Мій син Андрій хворіє фенілкетонурією, то, щоб зробити щеплення, треба мати ідеальний аналіз рівня фенілаланіну, – говорить франківчанка Світлана Ружевич. – Коли він був маленьким, я боялася робити щеплення, але лікарі заспокоювали, що все буде нормально. Ходили чутки, що від індійської вакцини бували побічні реакції, то ми старалися робити болгарською. Всі щеплення робили в державній дитячій поліклініці на Тичини. За бажанням можна у приватній клініці замовити ту вакцину, яку хочеш, але тоді за неї треба платити».
«Я робила дитині щеплення від усього, крім гепатиту, в пологовому будинку – в першу годину після народження, – каже Юлія Костюк, мама семирічного Андрія. – А відмовилася, бо говорили, що вакцина не дуже якісна. Потім педіатр заспокоїла, мовляв, не страшно – у перші години життя дитини таке щеплення – і так надто велике навантаження».
Цього року міністерство охорони здоров’я рекомендує закладам освіти не допускати до занять дітей, які не мають відповідних щеплень. Карту профілактичних щеплень видають разом з медичною довідкою. Якщо в дитини є протипоказання, їй мають видати відповідну довідку. І хоч франківські заклади не будуть забороняти невакцинованим дітям взагалі ходити до школи, згідно із законом, лікарсько-консультативна комісія в разі епідемії може прийняти таке рішення.
Comments are closed.