Соціум

Гроші сильніші за талант

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В кінці липня у Криму відбувся фінальний відбір українських дітей для участі в Дитячому Євробаченні. У ньому взяли участь 20 конкурсантів, серед них дві дівчинки із Прикарпаття. Христина Дутчак отримала п’яте місце, Марта Квочак – третє. А представляти Україну на міжнародному конкурсі поїде киянка Kristall (Крістіна Кочегарова). Цікаво, що її перемога стала новиною лише для «непосвячених» – самі діти-учасники знали про це ще за два тижні до фіналу…

Діти все знали

Визначення переможців відбувалось у форматі 50х50: через sms-голосування телеглядачів та оцінки журі. При чому наразі є багато нарікань від глядачів, що гроші за повідомлення зняли, а голос не зарахували. Адже їх не попередили, що sms треба було відправляти тільки з номерів МТС – від інших операторів голоси не приймали…

Але справа не тільки у глядацькому голосуванні. На жаль, майже всі, хто їздив до Артеку на фінал, говорять про, м’яко кажучи, непрозорість конкурсу.

Так, Оксана Лісовська, музич­ний керівник калушанки Христини Дутчак, каже, що до дітей протягом двох тижнів підготовки конкурсу ставилися дуже добре. Жодної різниці між ними не робили. Але – серед них чомусь не було переможниці. Більше того…

«Я приїхала за два дні до конкурсу, і Христина мені сказала, що виграє Kristall, – наголошує Лісовська. – Цього ніхто від дітей не приховував. Звідки з’явилася така інформація, я не змогла зрозуміти. Правда, на відміну від інших дітей, Kristall не було на жодній репетиції, всі про неї говорили, але ніхто її не бачив. Вперше вона прийшла на прогонку вже в день конкурсу».

Як результат, Христина Дутчак отримала чотири бали від журі і п’ять від глядачів. Якщо до глядацького голосування обґрунтованих претензій, звісно, не може бути, то оцінці журі Оксана Лісовська дивується. Мовляв, із 20 дітей тільки зо п’ять заспівали чисто, без фальші. І Христина Дутчак в тому числі. «Не знаю, якими критеріями вони послуговувалися, – говорить Лісовська. – Бо, на мою думку, вона все зробила добре, без жодного збою».

Менше просто не було

Слова Оксани Лісовської підтверджує Марта Квочак. За її словами, з перших днів перебування в «Артеку» майже всі конкурсанти знали, що виграє Kristall. Каже, цю інформацію поширили діти з Києва.

«Звичайно, я сподівалася що, можливо, переможу, – говорить Марта, – але коли оголосили Kristall, то я сприйняла це нормально. Бо наперед знала, що так буде». Марта каже, що якби у конкурсі перемогла Віка Кобзар (ця дівчинка зайняла друге місце), то вона би була згідна з таким рішенням. А те, що перемогу віддали Крістіні Кочегаровій, її ображає, бо та «не дуже чисто заспівала свою пісню».

Марта Квочак отримала доволі суперечливі оцінки від глядачів та журі. Глядачі поклали їй максимум – 12 балів, а журі – мінімум, 1 бал. Правда, чим аж так дівчинка не вгодила журі, нині сказати складно.

«Я вже потім зрозумів, що журі, перед тим, як поставити свій бал, мусили подивитись у табличку голосування глядачів, – розповідає батько Марти, Ігор Квочак. – Вони могли поставити і три, чотири чи п’ять. Але тоді автоматично Марта би мала друге місце. Напевно, порахували, що Віка Кобзар заспівала краще, тому поставили їй 12 балів. Бо «від людей» Віка мала лише три. Натомість, Марті люди поставили 12, тому журі – тільки один бал. Менше одного просто не було».

Ігор Квочак говорить, що, маючи інформацію про ймовірного переможця, все одно не планував шукати правду в журі перед конкурсом. Не хотів наражати доньку на негатив. А після конкурсу було вже пізно.

«Це дорослі ще можуть говорити про те, що в цьому житті все купується і продається, – каже батько Марти. – А дітям цього в голову вкладати не можна. Тому, якщо були якісь домовленості, то хоча б не треба було цього розголошувати. Діти би просто мали побачити, що виграв п’ятий номер. І все».

Але навіть це, каже Ігор Квочак, їх не зупинить. Так, будучи у 2010 році у півфіналі, у 2011 – в фіналі, Марта Квочак, сподівається її батько, переможе наступного року.

Світом керує…

Роман Калин, композитор, аранжувальник каже, що минулого року з Дитячим Євробаченням була така сама історія – виграла дівчинка, яка співала слабенько. В результаті вона отримала останнє місце на міжнародному конкурсі.

«Шкода, але ми даємо дітям посил, що бабло керує світом, – говорить Калин, – і це відверне дітей, які могли б у майбутньому стати зірками. Для багатьох із них це стане психологічною травмою. Бо, як правило, талановиті люди грошей не мають. А ті, хто при баблі, далеко не завжди мають талант».

Роман Калин називає цьогорічний фінал наглим і відвертим хизуванням. Мовляв, хтось має гроші, він усе тут вирішив, і крапка. «Цього року ще навіть табличка з’явилася на екрані, – продовжив музикант. – А минулого року такого навіть не було. І для багатьох залишилося таємницею, як перемогла тоді Юлія Гурська. Бо ніхто її не знав, не бачив і не чув, а як вона перемогла – таємниця. Бачу це вже починає ставати тенденцією. Такі відверті махінації так чи інакше не грають на користь нам як державі. Бо хоч тут, із дітьми, мало би бути щось святе».

За словами Романа Калина, треба змінювати саму концепцію національного відбору. Наприклад, давати судити фінали професіоналам, які самі пройшли через Євробачення. Таких у нас достатньо: Олександр Пономарьов, Руслана, Ані Лорак, Тіна Кароль тощо. «Це достатньо самостійні заможні люди, які зможуть відстояти точку зору і навряд чи спокусяться якимись грошима, – підсумував Калин. – Бо поважають себе, свій фах і авторитет».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.