Безкоштовні міські курси стрільби для всіх охочих в Івано-Франківську відкрили ще перед повномасштабним вторгненням. Але справжній попит виник після їхнього відновлення у березні.
На курси стрільби записалися понад 7000 тисяч мешканців Франківська, більше 80% – жінки, пише Репортер.
Автомат замість салатів
Поводитися зі зброєю франківців навчають щодня з понеділка по п’ятницю у ліцеях міста. У підвальному приміщенні – шість місць для стрільби лежачи. На 16:00 сходяться сьогоднішні учні – 15 людей: троє чоловіків і 12 жінок. Усі налаштовані, видно, що для них це не розвага.
«Те, що зараз відбувається в Україні, – дуже серйозно. І я думаю, кожен має починати з себе, – каже Ольга Мазурик. – Я за фахом лікарка, тому можу надати медичну допомогу. Але як захистити себе і людей, які поруч, я не знаю. Колись у нас у школі був предмет «Захист Вітчизни», і ми пробували стріляти. Тому основи я маю, але треба освіжити знання. Звичайно, навіть після курсів я не буду відчувати себе готовою, бо поки не наступить той момент, коли потрібно себе захищати, важко усвідомити готовність. Але база буде».
Олена Каламанич розповідає, що у підлітковому віці пробувала стріляти і з рушниці, і з пістолета. Її батько – мисливець, дівчину теж цікавили такі заняття, які стереотипно вважаються «чоловічими». Але не завжди була змога навчатися.
«У школі на трудовому навчанні хлопці вирізали щось, розбирали автомат Калашнікова. А ми ліпили вареники й різали салати. Добре, що зараз можна обирати заняття, яке до душі», – каже Олена.
Мало часу
Щоб навчитися азів стрільби, спочатку треба заповнити форму в інтернеті. Там вказати контактні дані. Потім тим, хто заповнив анкету, телефонують і повідомляють, куди прийти. Заняття відбуваються з 16:00 до 19:00 – або й довше.
«Виганяти людей не можемо. Хто ще хоче, то може залишитися постріляти, бо тут треба без поспіху прицілитися і влучити в мішень, – пояснює інструктор, учитель предмету «Захист Вітчизни» одного з міських ліцеїв Олег Федик. – Але насправді часу замало. Тут поки всі по черзі спробують. Хтось ще взагалі ніколи в житті не тримав навіть пневматичну гвинтівку. Наприкінці мене завжди питають: «А коли ми ще прийдемо?».
Та все ж ази здобути можна. Навчають стріляти з пневматичної гвинтівки, розбирати та збирати автомат Калашнікова, складати набої. Приходять цілими сім’ями.
«Найбільш драйвово для людей – стріляти та влучати, – розповідає Олег Федик. – Цього ж я навчаю і дітей на уроках. Вони теж стріляють з десятиметрової відстані – це норматив. Щороку до 14 жовтня проводимо змагання. Ще є факультатив «Влучний стрілець», де ми щотижня проводимо чемпіонат, розігруємо невеликі призи».
Як і на курсах зі стрільби, так і на уроках, за словами Олега Федика, найбільш ініціативними є жінки й дівчата. Деякі франківки, які приходять на міські курси, скаржаться, що самі в школі не мали змоги взяти до рук автомат. Проте зараз дівчата й хлопці мають однакову можливість вчитися захищати Батьківщину.
«На уроках дівчата краще розбирають і збирають автомат, краще стріляють, – каже вчитель. – На факультатив також ходить більше дівчат, ніж хлопців. Ламають нігті, збивають пальці в кров, але їм цікаво. Їх з факультативу не виженеш!».
Доки перша трійка прицілюється і намагається вцілити, другий інструктор Сергій Карпенко, теж вчитель «Захисту Вітчизни» з іншого ліцею, показує, з чого складається автомат і яким є бойове екіпірування у Збройних силах.
Читайте: Твій дім там, де ти. Як у Франківську знайти недороге житло та коли оренда подешевшає
«Один магазин у вас тут, три у бронежилеті. Якщо немає кишень у бронежилеті, тоді в підсумці, – розповідає інструктор. – Дві пластини по 15 набоїв. Додатково дається 150 набоїв. Автомат завжди маєте з собою, це ваша особиста зброя. Коли приймаєте присягу, номер зброї записується у військовий квиток. Якщо ви втратили автомат – кримінальна відповідальність».
За словами Сергія Карпенка, з такими сусідами, як в України, розслаблятися ніколи не можна. Але підтверджує, що у нього на уроках дівчата більше цікавляться зброєю, ніж хлопці. А на гурток зі стрільби, куди записують з восьмого класу, школярки просяться вже з шостого.
Як повідомляє заступниця міського голови Франківська Вікторія Дротянко, станом на вівторок, 14 квітня, на курси зі стрільби записалися 7265 людей. Із них 5958 жінок.
«Курси зі стрільби у нас діяли й до повномасштабного вторгнення, але попиту не було. А в останній місяць почалось пожвавлення, – розказує Вікторія Дротянко. – Недавно ми відкрили чотири нові тири у ліцеях. Зараз закінчуємо ремонт і плануємо за тиждень відкрити ще один, а там і ще один на черзі».
Жінки в армії
Станом на кінець 2021 року в Збройних силах України служили 32569 жінок, повідомляє «Армія-Інформ». За останні роки кількість жінок-військових подвоїлась: у 2015 році їх в армії було 14319 осіб.
Нині жінки служать у ЗСУ й на високих посадах: станом на кінець 2021 року було 1054 старші офіцерки, а понад 800 командують взводами й відділеннями.
Із 2014 року статус учасниці бойових дій надали майже 17 тис захисниць України. Крім того, за вісім років 302 бійчині відзначили державними нагородами, майже 5000 отримали різні відзнаки.
Із гарячих точок і тилу. Як у Франківську допомагають пережити стрес від війни
Із початку повномасштабного вторгнення багато українок також пішли боронити державу в рядах ЗСУ і тероборони. Поки що, за словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, мобілізовувати жінок не збираються – лише тих, що перебувають на військовому обліку.
Також можуть призивати жінок, які мають військові спеціальності: медичні, зв’язку, радіоелектроніки, картографії, аерофотослужби, поліграфії, водійки автотракторних засобів, водолазки та інші.
А от у складі добровольців українок чекають завжди.
Comments are closed.