Новий рік уже зустріли, але вечірні салюти не вщухають і досі. Крім того, маємо парадоксальне явище – в останні роки у лікарнях меншає людей з опіками від піротехніки, а самих феєрверків на стихійних ринках святкової продукції навпаки стає більше. У правоохоронців піротехніка буде одною з головних проблем ще до кінця січня. До цього часу триватимуть і перевірочні рейди.
Отже, щороку, з середини грудня, правоохоронні органи починають проводити рейди для вилучення небезпечної святкової атрибутики. Найбільше її, кажуть міліціонери, на стихійних ринках. Пошукати піротехніку вирішив і «Репортер».
Море народу, всі кудись поспішають, купують, торгуються, великі сумки та штовханина – таким був передсвятковий ринок. Ми довго шукали заборонений товар. Численні палат-ки з ялинковими прикрасами та кольоровими гірляндами, але нічого з піротехніки. На тихі провокативні запитання продавці робили круглі очі та розводили руками. Мовляв, лише бенгальські вогники. Тож, можливо, рейди таки дають якісь результати?
«У період до Нового року вилучено понад 5,5 тисячі заборонених одиниць, – каже начальник сектору дозвільної системи управління громадської безпеки УМВС в області Андрій Воробчак. – І, відповідно, зареєстровано 15 фактів реалізації продукції без ліцензії. На цих осіб складені адміністративні протоколи на накладено штраф – по 1000 гривень».
За словами Воробчака, це є досить велика сума для людини, яка на ринку продає лише дрібні петарди. Не стільки заробить, скільки заплатить. Утім, щороку міліція штрафує нових поруш-ників. Левову частку нелегалізованої продукції виявлено у Івано-Франківську, зокрема у торгових центрах.
«Відповідні дозволи на збут святкової продукції в Івано-Франківську мають 12 суб’єктів підприємницької діяльності, – говорить Воробчак. – Загалом на Прикарпатті такі дозволи є у 26 підприємств».
Отже, купити є де. Але й тут слід добре дивитися на те, чи відповідає вона всім вимогам. Щоб ніщо не зіпсувало свята, покупець має уважно прочитати дату виготовлення, інструкцію, а також може вимагати показати документи походження феєрверків.
На телеканалах, на радіо, на білбордах працівники МНС всіляко застерігають людей щодо використання піротехніки. Але святковий настрій перемагає, а всі застороги забуваються. Торік в Україні на новорічні свята загинули п’ятеро людей, а 20 зазнали поранень, внаслідок необережного поводження зі святковою піротехнікою. Такими є лише офіційні дані. А скільки ще випадків незафіксованих? Але не будемо далеко відходити від Прикарпаття.
«Дякувати Богу, у нас великих проблем ще не було, – каже завідувач опікового відділення обласної клінічної лікарні Костянтин Кіршак. – Лише за минулу зиму у нас було п’ять випадків важких опіків, коли треба було надавати допомогу. Маленькі петарди вибухали в руках, що призводило до опіків долонь та обличчя. Був випадок, коли іскра вилетіла із салюту та обпалила людині обличчя. Але, на щастя, обходилося без каліцтв. Вікова категорія постраждалих – «юні орли», 15-25 років. Ще чотири-п’ять років тому важних випадків було значно більше. Зараз, здається, люди порозумнішали».
Тож будемо на це надіятися і не забувати – береженого Бог береже. Якщо ж таки захочете порадувати себе та своїх близьких святковими спецефектами – дивіться що купуєте.
Comments are closed.