З 2019 року в смт Обертин діє будинок підтриманого проживання «Оселя віри, надії, любові». На Прикарпатті це поки що єдиний подібний заклад. Там живуть три жінки й чоловік з інвалідністю, які раніше були підопічними інтернатів. У побуті їм допомагають асистенти та волонтери.
І щороку Оселя має проблеми з фінансуванням, пише Репортер. Передбачають таке і в наступному році. Чому?
За словами директора БО «Українська благодійницька мережа» (УБМ) Василя Футерка, усе через затягнену процедуру тендеру. Таким чином Оселя втрачає чотири місяці фінансування.
Кошти виділяються з обласного бюджету за комплексною програмою соцзахисту. Серед багатьох інших заходів там є фінансування соціальної послуги будинку підтриманого проживання, – розповідає Футерко. – Розпорядник – департамент соціальної політики ОДА. Конкретно наша Оселя у програму не вписана. Програма передбачає захід – надання послуги, відповідального виконавця – департамент, а також обсяг фінансування, який погоджує бюджетна комісія облради.
Каже, щороку процедура проводиться у три етапи. Департамент через систему Прозорро оголошує тендер, УБМ подає пропозицію. Оскільки інших учасників торгів немає, система автоматично їх скасовує. Департамент оголошує торги вдруге, Прозорро блокує знов. І лише після подвійного скасування торгів департамент має юридичні підстави проводити переговорну процедуру з УБМ як єдиним надавачем послуги на Прикарпатті.
Читайте до теми: Як в Обертині працює єдиний на Прикарпатті будинок для сиріт з інвалідністю (ФОТО)
Усе згідно з законом, але третій етап завершується не раніше кінця квітня. І якщо на рік в бюджеті були передбачені на цю послугу 400 тис грн, то в результаті виходить менше 320 тисяч.
При цьому перші чотири місяці року Оселя виживає лише коштом меценатів.
Зараз у нас основний камінь спотикання з департаментом – це те, що, на нашу думку, тендери можна починати вже з грудня, – говорить Василь Футерко. – У нас є офіційне роз’яснення від Мінекономіки, що департамент може починати процедуру завчасно. Вони не мусять чекати погодження постійної комісії оцих видатків за програмою. Не треба чекати кінця лютого, початку березня, можна починати вже. Тоді в нас є шанс закінчити все навіть наприкінці січня.
У грудні УБМ написала листа голові Івано-Франківської ОДА Світлані Онищук з проханням почати торги на наступний рік уже нині. Натомість, департамент соцполітики відмовляється брати на себе відповідальність.
За законом, закупівля здійснюється виключно за наявності бюджетних коштів. А я не впевнений, що на наступний рік буде така ж сума, – каже директор департаменту соціальної політики ІФ ОДА Володимир Корженьовський. – На якій підставі проводити тендер, якщо немає фінансового підкріплення? Закон чітко передбачає: тендер проводиться, коли є бюджетні призначення. Тож робити його зараз я просто не маю права. Лист Мінекономіки має лише рекомендаційний характер. Суд первинної інстанції підтвердив, що наші дії – правильні. А порушувати норми закону я не буду ні за яких обставин.
Загальний бюджет Оселі на рік – приблизно 700 тис грн. Основні витрати – це зарплата чотирьох асистентів (мінімалка плюс невеличкі премії), комунальні послуги та харчування мешканців. Решта людей там волонтерить, і директор УБМ Василь Футерко теж.
Якщо все складеться так, як було раніше, то «Оселі віри, надії, любові» до квітня-травня ще треба дожити. Тому УБМ звернулась до президента Зеленського, а також просить допомоги у меценатів і небайдужих прикарпатців.
Усі деталі (потреби, звіти, реквізити) є на сайті УБМ – ubm.org.ua. Долучайтеся, добрих справ забагато не буває.
Автор: Андрій Філіппський
На Франківщині шукають 500 опікунів-волонтерів, які щомісяця жертвуватимуть по 70 грн на дітей-сиріт
Comments are closed.