З початку повномасштабного вторгнення виникла гостра потреба налагодження комунікації внутрішньо переміщених осіб, їх адаптації в нових умовах. Саме з цією метою з 1 травня 2022 року й запрацював у Верховині німецько-український проєкт «Шелтер Україна». Зреалізувала його ГО «Альянс Розвитку» на чолі з Марією Маківничук у співпраці з німецькими партнерами «Schüler Helfen Leben» та співфінансуванням ЄС.
Марія Маківничук є національним координатором проєкту, а локальним у Верховині – Сніжана Николюк.
За словами Сніжани Николюк, спершу проєкт діяв лише у Верховині. Відтак поширився ще на 7 міст: Івано-Франківськ, Чернівці, Львів, Стрий, Червоноград, Полтаву та Київ. Мета – соціалізувати й адаптувати вимушених переселенців до нових умов.
Кожні три місяці працівники шелтеру складають план заходів для дорослих і дітей.
Це різноманітні майстер-класи, малювання, шахи, кікбоксинг, підготовка до школи, акторська майстерність, ігри на свіжому повітрі, – розповідає Сніжана Николюк. – Для дорослих також є безкоштовні послуги психолога і юриста. Цікавим є «Форум ВПО», де обговорюють важливі для питання, наприклад, пошуки житла чи роботи.
Незабутніми є походи в гори, фітотерапія, пілатес, вивчення англійської та польської мов. Також нині тривають перемовини з дирекцією лікувально-оздоровчого комплексу «Верховина», щоб діти відвідували ще й басейн.
Читайте: Шекспір у Франківську. Як під час війни провели перший фестиваль міжнародного рівня
Дуже зручно, що субота й неділя також робочі.
Батьки із задоволенням ведуть дітей на захопливі заняття. Вдень може бути до п’яти різних активностей, кожне з яких триває півтори години. У перервах дітям і дорослим пропонують чай, печиво, фрукти.
Як розповіла Сніжана Николюк, здебільшого заняття відвідують приблизно 80% переселенців і 20% місцевих. Та влітку охочих більшає, адже чимало приїжджають до Верховини на відпочинок або в гості до родичів.
Сніжана Николюк уже 14 років працює в Івано-Франківському фаховому коледжі Прикарпатського університету. За фахом вона полоніст і психолог, тож викладає польську та українську мови, зарубіжну літературу та основи психології.
Читайте Книжки приїхали з Херсона: як у Франківську відкрилася книгарня «Гувернер»
Спершу в шелтері Сніжана була викладачем польської мови та проводила літературну кав’ярню, та з квітня цього року очолила проєкт на місцевому рівні. Каже, роботи тільки побільшало, адже додалися й організаційні моменти.
Відгуки про шелтер лише позитивні, – говорить Сніжана Николюк. – Є постійні відвідувачі, які з нами вже два роки. Це переміщені особи з Харкова, Сум, Маріуполя, інших міст. Вони втратили свої домівки й почали у Верховині нове життя. Також тішить і те, що починають розмовляти українською, а це вже добре.
Авторка: Юлія Марцінів
Comments are closed.