У Калуському районі новий конфлікт – сільські батьки, діти яких ходять у садки райцентру, кажуть, що завідуючі попереджають про відрахування малюків. Таким чином влада Калуша чи то «зачищає» місця для дітей городян, чи то примушує сільських голів підписувати меморандум про співпрацю.
Примусова «дружба»
Як розповідає пані Оксана, (прізвища жінка просила не називати – Авт.), мешканка села Мостище та мама трьох дітей, двоє з яких ходять у калуський садок, вперше таку новину вона почула від знайомої. «А потім і мене викликали до нашої завідуючої, – розповідає пані Оксана. – Почула те саме: не маєте місцевої прописки, можуть відрахувати, шукайте садок у районі. Питаю, чому, покажіть якісь офіційні документи. Відповіли, що попередження усне. А все тому, що склалася така ситуація між містом і селами – села не хочуть підписувати меморандум про співпрацю».
Справа в тому, що у Калуші вже кілька років говорять про адмінреформу. Позиція міста була такою – об’єднати місто і район в одну адміністративну одиницю. Але далеко не всі сільські голови на це погоджуються.
«Реформа тягне за собою різні питання, – каже голова села Мостище Галина Пукіш. – Найбільше, що наші землі стануть власністю міста і ними буде розпоряджатися міська влада. Це стосується і різних пільг: от у селі вчителі мають пільги на комунальні послуги, чи діти мають право вступу на пільгових умовах. Там дуже багато нюансів».
Остання новина з адмінфронту – міський голова Калуша Ігор Насалик заявив, що на реформі поставлено крапку. Як заявив мер на останній сесії міськради 6 листопада, «ми втратили час і можливість реалізації експерименту, адже на 2016 рік запланована загальнодержавна адміністративно-територіальна реформа. Тому можу всіх «привітати» з втраченими можливостями. А втрачаємо багато: потужний фінансовий ресурс, європейські гранти, можливість розбудови інфраструктури, формування незалежного бюджету, синхронізувати управлінські дії».
Разом із цим кожній сільській раді запропонували самій вирішувати, чи «дружити» з містом. Для подальшої співпраці підписати відповідний меморандум з міською владою. Ним передбачається співпраця в економіці, охороні здоров’я, освіті, культурі, комуналці і т. д. Нині цей документ підписали тільки шість із 28 сільських голів. Дехто ще вагається, а дехто розцінює меморандум як крок назустріч тій же адмінреформі.
Виключення сільський дітей із міських закладів освіти – це результат не підписання того меморандуму, вважає Галина Пукіш. «Це робиться, аби відомстити нам», – каже вона.
«Батьки були налякані тими попередженнями, звернулися до мене і кажуть, підписуйте що-небудь, аби лиш наших дітей не виганяли, – продовжує голова. – Я зібрала від них заяви. Далі звернулася в прокуратуру. Прокурор району вивчив це питання, запевнив – у жодному законі такого не пише, що дошкільнят можуть виганяти. Я звернулася і до завідуючих садків, куди ходять «мої» діти, хотіла, аби мені дали якісь письмові документи, на підставі чого виганяють. Ніхто нічого не дав».
Наслідком тих попереджень стало те, що перелякані батьки почали масово виписуватися з села та приписуватися до родичів у місті, запевняє голова, щоправда, зараз трохи заспокоїлися.
Своїм місця бракує
Начальник калуського міського управління освіти Любов Максимович запевняє, що вказівки виключати сільських дітей із міських садків в природі не існує. «Мова йде лиш про те, що першочергово будуть приймати дітей із міста, – каже вона. – А вже при наявності вільних місць влаштовуватимуть дітей із сіл. Причина проста – нині в Калуші у черзі до садків близько сотні «своїх» дітей».
Мова про відрахування дітей не йде, запевняє вона, можливо, хтось просто неправильно потрактував інформацію.
Влада району зі свого боку також втрутилась у цю історію. Так питання міських садків і сільських дітей розглядали на координаційній нараді при голові Калуської райради. «Ми звернулися з офіційною заявою до керівництва міста, до керівництва дошкільних закладів, посилалися на відповідні закони, – говорить голова райради Василь Дзундза. – Перш за все хочу сказати, що, незважаючи, де людина проживає, вона має право вибрати собі, де навчати дитину. Якщо має можливість, то хоч до Львова. Коли дитину взяли у садок, то її перебування там фінансує держава, а не місцевий бюджет».
Тож батькам порадили у разі відрахування чи майбутніх попереджень звертатись у прокуратуру.
Чи пов’язана ця ситуація з підписанням паперів про співпрацю – голова районної ради стверджувати не взявся.
А медицину таки роз’єднали
Попри те, підписання / не підписання документів про співпрацю з міською владою уже має наслідки для мешканців району.
Наприклад, на тій же сесії Калуської міськради 6 листопада розглядали питання безкоштовної медицини. Депутати підтримали рішення, згідно з яким, окрім мешканців Калуша, безкоштовне медикаментозне забезпечення до кінця 2013 року матимуть мешканці тільки шести сільрад району. І це саме ті сільради, що підписали меморандум про співпрацю з містом: Голинська, Новицька, Сівко-Калуська, Кропивницька, Томашівська, Вістівська.
Мешканці ж решти сіл району тепер такої можливості позбавлені.
І все скидається на те, що насправді калуська епопея з адмінреформою аж ніяк не завершилася.
Comments are closed.