Уже не перший рік Івано-Франківськ вдало використовує свої зв’язки з міжнародними інституціями та містами-партнерами для розвитку міської громади. Так у 2025 році місто реалізуватиме загалом 16 транскордонних проєктів на 185 млн грн. Про це повідомив директор міського департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Ігор Попадюк. Останні місяці 2024 року були багатими на повідомлення про міжнародну співпрацю Івано-Франківська.
Транскордонних проєктів багато й вони стосуються різних галузей.
Скажімо, КП «Центр розвитку та рекреацій» отримало грант в розмірі 178,6 тисячі євро на проєкт «Тематичні маршрути замків 2» (туристичний розвиток франківської ратуші) від Програми транскордонного співробітництва «Interreg VI-A Next Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine».
Понад 262 тисячі євро в тій же програмі призначено на реалізацію проєкту «Міжкультурна свідомість багатонаціональних міст: толерантність нових поколінь», який розробив Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження ІФМР.
Читайте: Руслан Марцінків пообіцяв 10 тис грн за найкращу пісню або вірш про Бандеру
У транскордонній програмі «Interreg Next Польща — Україна 2021-2027» Франківськ отримав грант на понад 119 тисяч євро на екологічний проєкт «DAPHNE – Декарбонізація охорони здоров’я в регіонах ЄС» у рамках Програми міжрегіонального співробітництва «Interreg Europe» для зменшення викидів вуглецю в секторі медицини і 600 тисяч євро — на облаштування парку на вулиці Молодіжній в рамках спільного з польським Жешувом проєкту «ParksMatter» («Interreg Next Польща-Україна 2021-2027»).
Протягом всієї минулої осени на території Палацу Потоцьких прокладали інженерні мережі для створення бізнес-інфраструктури в будівлі «А» для місцевих та релокованих підприємств у рамках проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів (SRER)». Її у Франківську і ще в 11 інших містах з 2023 року реалізує Програма розвитку ООН (ПРООН) за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»).
Бюджет цього проєкту становить понад 34 млн грн, у тому числі внесок ПРООН – понад 27,3 млн грн (понад 738 тисяч доларів).
У грудні місто розпочало реалізацію ще шести транскордонних проєктів.
Це проєкти на 23,4 млн гривень для своїх комунальних підприємств у програмах ЄС «Interreg Next Romania-Ukraine» та «Interreg Next Polen-Ukraine 2021-2027». Проєкт «UrbanLakes: Транскордонна синергія для збереження блакитних екосистем» передбачає облаштування території біля Німецького озера та створення мультифункціональних зон для відпочинку. Його реалізуватиме КП «Центр розвитку міста та рекреації».
Проєкт «Інклюзивні та розвиткові простори для прогресивної, інноваційної та адаптивної освіти» на території Міської дитячої екологічної станції спрямований на підвищення доступности екологічної освіти для дітей з особливими освітніми потребами. У рамках проєкту «Освітньо-мистецькі горизонти без кордонів (EdAH)» модернізують інфраструктуру та поліпшать рівний доступ до якісних послуг у сфері позашкільної освіти через оснащення школи сучасного мистецтва в Палаці Потоцьких високопродуктивним обладнанням для мистецької освіти, а також підвищуватимуть професійну кваліфікацію працівників цього комунального підприємства.
Читайте: Руслан Марцінків: У «Коляді на Майзлях» маємо унікальний фестиваль, який єднає українців і світ
З важливих для міста інфраструктурних проєктів, окрім модернізації парку на Молодіжній, яка передбачає створення інклюзивного тематичного дитячого майданчика, екомістечка для навчання на природі, зони для людей «золотого віку» і т. і., є проєкт «IFSynergy — транскордонне співробітництво в SMART-управлінні системами водопостачання в містах Сєдльці та Івано-Франківську» в рамках програми «Interreg Next Польща-Україна 2021-2027». Вдосконалення системи моніторингу та управління водопостачанням у Франківську до технологічно ефективного рівня означає передусім модернізацію 40 насосних станцій на приблизно 17 млн грн.
За словами начальника служби насосних станцій КП «Івано-Франківськводоекотехпром» І. Богуна, автоматизована система, яку на підприємстві не повністю впровадили в 2008 – 2012 роках, нині є цілком зношеною, тому й потрібна модернізація — повна заміна зношеного старого обладнання.
Також недавно департамент інвестиційної політики ІФМР повідомив, що для обслуговування водопровідних мереж Івано-Франківської громади закуплено новий спеціалізований автомобіль та обладнання для відеодіагностики труб у рамках проєкту «Сучасні методи управління системою водопостачання» з бюджетом у 52 тисячі євро від німецького Фонду малих проєктів для політики муніципального розвитку (KPF).
На цей час Франківськ реалізує 10 міжнародних проєктів.
Окрім вище вже згадуваних, це також «Нова економіка Івано-Франківська — підтримка нових інноваційних кластерів економічної діяльності в Івано-Франківську» (M4EG, програма «Мери за економічне зростання», бюджет для Івано-Франківська — 937,4 тисячі євро, завершення — квітень 2026 р.), «Покращення системи охорони здоров’я в Лосицькому повіті та місті Івано-Франківську (RescueCars)» («Interreg Next Польща-Україна 2021-2027», бюджет — майже 267 тисяч євро, завершення — червень 2026 р.), «Дихай вільно — спільна ініціатива муніципалітетів Івано-Франківська та Потсдама для забезпечення щасливого дитинства» («Engagement Global», загальний бюджет проєкту — 50 тисяч євро, триватиме до весни ц. р.), «Міжкультурна свідомість багатонаціональних міст: толерантність нових поколінь» (програма «Interreg VI-A Next Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027», бюджет — 222,5 тисячі євро, триватиме майже до кінця 2026 р.).
Івано-Франківськ, демонструючи свою відкритість для світу й підтримуючи партнерство з 26-ма містами в світі, отримує значну допомогу і по цій лінії міжнародних зв’язків. Під кінець 2024 року значне підсилення отримав комунальний транспорт міста — шість тролейбусів від чеського міста Їглава та пасажирський автобус і генератор для критичної інфраструктури від німецького міста-побратима Потсдама. КП «Електроавтотранс» завдяки міжнародній активності міста отримало від партнерів вже понад 10 одиниць техніки. Подаровані в останній рік автобуси дають змогу запустити в дію ще один комунальний маршрут.
У час, коли великі кошти спрямовуємо на потреби військових, для Франківська є дуже важливою міжнародна допомога чи то у вигляді грантів, чи переданих містові автобусів і тролейбусів, — зазначив Руслан Марцінків, висловивши щиру подяку керівництву Їглави та Потсдама за цей акт солідарности. — Подарунок від наших чеських і німецьких друзів є важливим для збереження стабільности міської інфраструктури і значущим для українців психологічним сигналом, що вони не залишаються наодинці з грізними викликами через розпочату московією війну.
Нагадаємо, шість років тому Івано-Франківськ за активну співпрацю з європейськими містами та інституціями був нагороджений найвищою щорічною відзнакою Парламентської Асамблеї Ради Європи «Europe prize 2018» («Приз Європи-2018»).
Мирослав Стефанців
На правах реклами
Comments are closed.