Соціум Статті

Ціна життя. Коли в Україні штрафуватимуть за дитину без автокрісла

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цього місяця на Прикарпатті було дві ДТП за участі дітей. У Городенківському районі травмувалися немовля і дев’ятирічний хлопчик.

А на Долинщині внаслідок зіткнення автівок загинули братики віком три і п’ять років. Їхня мама згодом померла у реанімації. Як повідомили у поліції, діти їхали в автівці без автокрісел, пише “Репортер“.

Виключно батьківська справа

В лютому під час круглого столу, організованого в рамках кампанії «За безпечні дороги», експерти озвучили, що лише 23 % водіїв пристібаються, а дитячі крісла використовують лише для 12 % дітей віком до шести років. При цьому для старших дітей відсоток ще менший.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, правильно встановлені дитячі автокрісла зменшують ймовірність смерті немовлят у випадку ДТП на 70 %, а дітей старшого віку – на 54-80 %.

Життя після втрати. Хто і кому у Франківську допомагає пережити смерть дитини

В Україні за непристебнутого дорослого штраф передбачений у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – тобто, 51 грн. А за перевезення дітей без автокрісел і пасків безпеки – нічого. Бо це справа батьків – дбати про безпеку дитини.

Відповідний пункт прописаний у правилах дорожнього руху – 21.11, але за його порушення карають лише попередженням. Поліція може нагадати батькам, що саме вони несуть відповідальність за життя своїх дітей, виписати адмінпротокол, який лише фіксується.

У законопроєкті № 10310, який зареєстрували цієї весни, за перше перевезення дітей до 12 років без автокрісел пропонується штраф у 510 грн, за повторне – 850 грн.

Проєкт пройшов уже шість комісій. Згідно з вис­новком науково-експертного управління, за результатами розгляду в першому читанні може бути прий­нятий за основу із урахуванням зауважень і пропозицій. Поки що це все.

Треба жорсткіше

«Стаття 125 кодексу про адмінправопорушення передбачає лише попередження. За п’ять місяців цього року патрульні винес­ли 11 таких постанов, – розповідає речниця пат­рульної поліції Івано-Франківської області Христина Мриглід. – Патрульні, коли бачать водіїв, які перевозять дітей не пристебнутих, на передньому кріслі чи взагалі за кермом – спілкуються з водіями, пояснюють, наводять факти».

Непристебнуту дитину патрульні можуть помітити навіть під час руху, коли та тримається за дверцята, за крісло водія чи виглядає у вікно. Або ж водіїв зупиняють через інші порушення і тоді бачать дитину без автокрісла:

«Коли вікна не затемнені, то дуже добре видно. Порушення перевезення дітей – достатня підстава для зупинки автівки, – говорить Христина Мриглід. – В Україні потрібні жорсткіші методи, щоб зменшити дитячий травматизм у ДТП, щоб зобов’язати батьків відповідати за своїх дітей, аби не було такого, як випадок у Долині. Якщо батько не пристебнутий – він сплатить штраф, а якщо непристебнута дитина – батькові випишуть постанову з попередженням».

Цього року на території обслуговування патрульної поліції, тобто у Франківську та на трасі Коломия-Чернівці, було 510 ДТП, з них 21 за участю дітей. 20 дітей травмувалися, жодна дитина не загинула. За цей самий період минулого року було 27 ДТП – одна дитина загинула.

Б’є, бо не любить. Де на Прикарпатті жінки можуть сховатися від домашнього тирана

«Діти травмуються не лише в ДТП, – каже речниця патрульних. – При екстреному гальмуванні дитина з переднього крісла вилетить як мінімум в панель автівки, а як максимум – у вікно. Від такого удару можуть бути і ушкод­ження, і летальні наслідки».

За словами Христини Мриглід, в разі поїздок дитячих груп перевізники вже зобов’язані мати відповідні дозволи, відповідно обладнати транспортний засіб – для малечі мають бути автокрісла, для більших дітей – ремені. Також заборонено перевозити дітей до 16 років у вантажівках і в темну пору доби. І в таких випадках для водіїв уже передбачений штраф у 595 грн, а для посадових осіб, підприємців – 680.

Дорога економія

Зважаючи на вартість автівок та суми, які витрачаються на пальне й обслуговування, ціна дитячого крісла – мізерна. У магазині його можна придбати від 3000 грн.

Можна знайти й дешевше – вживане. Але тут вже немає гарантії, що воно не було пошкодженим під час використання чи не потрапило в ДТП. Чи економити на цьому – вирішувати батькам.

Змусити дитину їхати в автокріслі – теж не проблема. Якщо немає часу чи сил на вмовляння, то завжди можна забавити гад­жетами – може, не найкращий варіант, зате точно безпечний.

А от виїхати за кордон з дитиною без автокрісла – не вдасться взагалі. Лише в деяких країнах безпечне перевезення дітей має рекомендаційний характер, а в інших за це просто карають. Так, в Австрії штраф 20 євро, у Бельгії – 35, а в Греції – 350 євро. Купити автокрісло та їздити спокійно – дешевше.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.