Соціум

«Черче» захлинається в боргах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Єдиний на Прикарпатті санаторій від «Укрпрофоздоровниці» опинився під загрозою закриття, працівники вже чотири місяці практично не отримують зарплати.

Минулої п’ятниці на сесії обласної ради підняли проблему санаторію «Черче», що на Рогатинщині. За словами депутата Ярослави Ульванської, ситуація там катастрофічна – на рахунках казначейства зависло понад 3 млн. «черченських» грошей. Нині сам заклад під загрозою закриття, а 130 його працівників – під звільненням.

Працівники санаторію вже дійшли до того, що самі беруть кредити, аби не зірвати лікування пацієнтів, які вже придбали путівки, заявила Ульванська.

Як всім добре відомо, на казначейство наші депутати впливу не мають, тож помогли чим змогли – підтримали звернення до Мінсоцполітики з прохання врегулювати ситуацію.

Чи насправді все так погано? Як каже головний лікар закладу Михайло Падучак, зараз вони винні всім. «Ми практично без грошей, люди вже чотири з половиною місяці без зарплати, – ділиться він. – Ми винні до 700 тисяч за продукти харчування. Працюємо напряму з франківським молокозаводом, вони вже відмовляються давати нам продукти, бо боргуємо більше 100 тисяч. Львівському ринку «Шувар» – понад 170 тисяч, за м’ясо – теж понад 170 тисяч. За газ – більше 200 тисяч. Податки – десь 500 тис. І найгірше, звісно, зарплати – близько 1,5 млн. Це катастрофа».

У санаторії зараз працюють 132 людей. У понеділок, 30 червня, в них був заїзд пацієнтів, трохи вторгували грошей, каже лікар, то постаралися хоча б по 500 грн. дати. Бо люди з села, є навіть така сім’я, де п’ятеро людей працюють саме в санаторії. А людям треба й самим платити за газ, світло, воду…

Про те, що самим доводилося брати кредити, Михайло Падучак говорить не охоче. Та все ж коли запевнили, що ця інформація вже прозвучала на сесії облради, підтвердив. Ну, довелося й самому брати 150 тисяч і вносити, як фінансову допомогу закладу.

А причина всьому – казначейство. Михайло Падучак пояснює схему проплат. В Україні 80 санаторіїв, які є власністю профспілок, як то «Моршин» чи «Немирів». На Прикарпатті таке єдине – «Черче». Основний закупник путівок до них – Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Наприкінці кожного року він проводить тендер і укладає з санаторіями угоди на наступний. Згідно з тою угодою, розраховуються поквартально. У перший місяць кварталу (тобто у січні) мають заплатити 30 %, у наступні два – ще 65 %, ще 5 % – завжди під питанням, залежить від того, чи приїхали всі пацієнти і т. д.

«Ми не отримали тих 5 % ще за минулий рік, – каже Падучак. – А в цьому – тільки 30 % за перший квартал. За другий взагалі нічого. А вже третій починається. Нам винні нині 3,6 млн. грн. Ми свої умови виконали, людей пролікували, а грошей нема».

Фонд гроші перерахував, каже головний лікар, платіжки є в казначействі – і все, далі справа не рухається. І що робити – судитися з державою?

У санаторії побоюються, що вже незабаром їм відключать газ і світло, і постачальники остаточно відмовляться давати харчі в борг. Тоді лишається хіба закрити заклад і вигнати пацієнтів на вулицю. «Ми намагаємося цього не допустити, бо потім не відкриємося, – каже головний лікар. – Але нині ми опинилися просто у пастці».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.