«Не втратьмо здобутків, досягнутих в місцевому самоврядуванні за останні роки!», – говорить Андрій Деркач, консультант з юридичних питань проекту «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Сьогодні активно йде робота з подальшого просування реформи місцевого самоврядування. За словами експерта, чи не найголовніше місце займає законопроект про порядок здійснення державного контролю за його діяльністю.
Разом із повноваженнями і ресурсами передбачена й передача відповідальності за їх реалізацію. Нині представники уряду, нардів, експертного середовища, науковців і самоврядців шукають ефективну модель саме такого контролю в Україні.
«Торік у Мінрегіоні було розроблено законопроект з цього питання. Однак, завдяки активній позиції представників Асоціації міст України його було відкликано на доопрацювання, – говорить Андрій Деркач. – Сьогодні до законотворчого процесу Мінрегіон долучив представників зацікавлених сторін, в тому числі – іноземних партнерів”.
Деркач розповідає, що перша робоча зустріч відбулася в Страсбурзі, де вдалося погодити основні положення цього законопроекту. Її результатом став так званий «страсбурзький компроміс» – ідея створення на обласному рівні групи юристів, які займатимуться виключно наглядом за дотриманням законності на місцях.
“За своєю суттю процес децентралізації – це реалізація на практиці положень Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікованої Україною ще в 1997 році. В ній згадуютьсяповні та виключні повноваження ОМС, їх внутрішня самостійність,адекватні фінансові ресурси для реалізації наділених ними функцій тощо, – каже Андрій Деркач. – Дуже важливо, що ст. 8 хартії стосується адміністративного нагляду за діяльністю ОМС. Ключовими в ній є два моменти. По-перше,здійснення такого контролю можливе тільки згідно з процедурами та у випадках, передбачених конституцією або законом. А по-друге, – адміністративний нагляд не повинен здійснювати тотальний контроль”.
До теми: Франківські ОТГ відкрили свої бюджети у доступній формі
Новий законопроект, запропонований для обговорення Мінрегіоном, суперечить згаданим положенням, вважає Андрій Деркач. Зокрема, у ньому передбачено не конкретні випадки здійснення державного нагляду, а загальні повноваження, ще й без чіткого розмежування з відповідними функціями інших державних органів. Доцільність такого загального нагляду не обґрунтована.
“Слід підкреслити, що порядок проведення самого нагляду запропоновано визначити постановою Кабінету Міністрів України, а не законом, як це передбачено згаданою хартією, – додає Деркач. – Як бачимо, сьогоднішня ситуація знову далека від конструктивної співпраці. Центральна влада, прагнучи зберегти вирішальну позицію щодо діяльності ОМС, формує нові механізми впливу. Ми закликаємо наших колег не допустити втрати здобутків, досягнутих в місцевому самоврядуванні за останні роки, та відповідально підходити до формування пропозицій і свого ставлення до згаданих норм”.
Поспішність заяв може негативно відбитися на тривалому та непростому процесі формування законодавчих норм щодо реформи децентралізації, переконаний Деркач. Адже ефективний контроль за діяльністю самоврядування – це баланс інтересів держави, жителів громад і місцевого самоврядування.
Comments are closed.