У Франківську на вулиці Хоткевича облаштували ділянку для розвороту маршрутних автобусів. Постелили свіженький асфальт, наставили знаків. І прямо на місці для розвороту, під знаком «парковка» встановили МАФ (мала архітектурна форма, людською мовою – кіоск).
Днями тут вже запустили торгівлю – хотдоги, кава, пиво. А як же автобуси. пише Репортер.
Розворотне кільце почали робити ще влітку минулого року. Заїзна кишеня для автобусів, бруківка на тротуарах, озеленення, лавки та вуличне освітлення обійшлися місту в 1,2 млн грн. Нині лавки загородив МАФ, який за документами проходить як «зупинковий комплекс». Та від зупинки там хіба дашок. Бо замість передбаченої лавки – стирчить гола арматура.
У патрульній поліції Івано-Франківська кажуть, що вони погодження на зміну організації дорожнього руху не давали. У них, згідно зі схемою дорожнього руху, там – парковка для автобусів. Як на парковці з’явився МАФ, не розуміють.
«Ми піднімали це питання на засіданні комісії з безпеки дорожнього руху, але МАФ і досі там, – говорить речник патрульної поліції Івано-Франківська Микола Гурак. – А днями там ще й пиво почали продавати – цілодобово».
Секретар комісії Іван Щурик підтверджує – питання розглянули, доручили інспекції з благоустрою розібратися. Начальник управління комунальної політики департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Михайло Яцків пояснює, що цей МАФ муніципальні інспектори перевірили одразу ж, як тільки він з’явився. І у підприємця Романа Юрківа є всі дозвільні документи.
Виконавчий комітет надав підприємцю дозвіл на розміщення зупинкового комплексу на Хоткевича ще у квітні 2014-го. Тоді одним рішенням дали дозволи на 32 такі комплекси. Юрків отримав дозвіл на вісім «зупинок». Окрім Хоткевича, ще два – на вулиці Медичній (на початку вулиці та біля онкодиспансера), чотири на Івасюка і одну на Вовчинецькій – біля магазину «Веселка».
«Якщо було рішення виконкому, значить МАФ законний. Хоча, за нормами, він не має там стояти, – каже заступник міського голови Микола Вітенко. – Моє завдання і завдання інспекції – готувати проекти рішення на демонтаж. А рішення на монтаж готує департамент архітектури. Я зношу МАФи, а не монтую їх».
За словами Вітенка, 90 % незаконних гаражів і МАФів вдається знести, решта 10 % – проходять тривалий процес оскарження. Він додає, що у 2014-му це було перше і єдине рішення по зупинкових комплексах. Потім, 2016-го намагалися провести конкурс ще на три зупинкові комплекси, але виконком не затвердив результати.
Тож виходить, що на сьогодні у Франківську є лише 32 дозволи, але поки їх дія не закінчиться, боротися з цими зупинками не вийде. А дозволи дали на п’ять років…
Начальник департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак говорить те саме – якщо документи дійсні – демонтувати МАФ не можна, навіть якщо він нині стоїть на дорозі.
«За цих обставин його зносити немає підстав, – каже Смушак. – Я підтримую, що це неправильно, але зараз інспекція нічого зробити не може. Хіба архітектура… Ми тільки перевіряємо, чи є дозвільні документи».
Заступник міського голови Богдан Білик виправдовується, що через виконком проходять десятки таких МАФів. Тож із зупинковим комплексом на Хоткевича треба ще розбиратися. Наразі він дав завдання, щоб податківці перевірили, чи є у підприємця дозвіл на реалізацію пива: «Пиво відноситься до алкогольних напоїв і його продають з дозволу фіскальної служби. Якщо податківці дали дозвіл, нічого тут не зробимо».
Білик розповідає, що нині проводиться інвентаризація всіх малих архітектурних форм, в яких торгують вроздріб. Зокрема перевіряють дозвільні документи, зовнішній вигляд, асортимент продукції і наявність умов для торгівлі.
«На наступне засідання виконкому ми винесемо це питання – будемо пропонувати масово розривати угоди з МАФами і зносити їх, – говорить Білик. – Тоді, можливо, вийде посприяти, щоб на місцях незаконно встановлених МАФів, які порушують всі правила, наші виробники ставили фірмові магазини. Так підтримаємо місцевого виробника і соціально незахищених мешканців міста».
Місцеві виробники теж сьогодні потрохи встановлюють свої МАФи. Так днями хлібокомбінат і молокозавод поставили три свої магазини в мікрорайонах. Тож Білик готує проект рішення на виконком про сприяння місцевому виробнику, згідно з яким хлібокомбінат, молокозавод і харчосмакова фабрика зможуть встановити ще кілька нових МАФів.
Так, хлібокомбінат хотів би встановити до десяти, молокозавод – ще п’ять, два-три – залізнична пекарня, п’ять-вісім – харчосмакова.
«Але не завжди члени виконкому хочуть підтримати таке рішення, – нарікає Білик. – Вони бачать це у своєму ракурсі, кожен свої МАФи хоче звести. Впихаються підприємці з пивом, жуйками, китайськими товарами. А нам в першу чергу потрібні МАФи з товарами першої необхідності, особливо ті, які були б дешевші для пенсіонерів».
Comments are closed.