Соціум

Більшість франківців вважає, що бюджетні кошти треба витрачати на допомогу військовим (ДОСЛІДЖЕННЯ)

Google+PinterestLinkedInTumblr

У вівторок, 31 жовтня, в Івано-Франківську відбулася презентація соціологічного дослідження Громадянської мережі ОПОРА щодо соціально-політичної ситуації в громаді. Презентацію провів координатор ОПОРИ в області Остап Матківський, пише Репортер.

Ключовими пріоритетами розвитку громади на думку опитаних є програми допомоги військовослужбовцям (60%), робочі місця і підприємництво (51%), соціальна інфраструктура (35%), соціальний захист (24%), порядок і безпека (22%), – каже Матківський. – Найпріоритетніші, на думку респондентів, витрати з бюджету мають скеровуватись на військові цілі (75%), підготовку до зими (закупівля генераторів, підготовка пунктів незламності, тощо) – 26%, медицину/ освіту/ культуру – 23%.

За його словами, про погіршення економічної ситуації внаслідок російської війни проти України заявили 46% жителів громади. Майже половина сімей громади (49%) відчули зниження добробуту.

Половина респондентів зізналася у погіршенні психоемоційного стану, чверть респондентів втратили джерела доходу, а 15% пережили загибель чи поранення близької людини через військову агресію росії.

Загалом мешканці громади доволі позитивно відгукуються про життя в громаді. Зокрема жителі сіл відчули покращення якості надання послуг, – каже Остап Матківський.

Втрати, яких зазнали мешканці громади

З моменту вторгнення росії 24 лютого 2022 року, 72% жителів Івано-Франківської громади зазнали тих, чи інших втрат:

  • 50% – відзначили погіршення психоемоційного стану
  • 25% – втратили роботу, доходи, бізнес
  • 15% – пережили загибель, або поранення близької людини
  • 13% – розірвали стосунки з членами родини
  • 12% – стали вимушеними переселенцями
  • 6% – втратили майно.

Читайте: Сталеві духом. У Франківську показали фото поранених захисників і збирають гроші, щоб втамувати їхній біль

Більшою мірою від вторгнення постраждали внутрішньо переміщені особи.

За останній рік економічне життя у громаді радше погіршилось. Зниження добробуту власної родини відчули 49% сімей громади (покращення зафіксували – 8%). Погіршення економічної ситуації в громаді відзначають 46% її жителів (покращення – 7%).

Джерела інформації про ситуацію в громаді

Основні джерела інформації про ситуацію в громаді: канали в месенджерах (70%), соціальні мережі (52%), Інтернет-ЗМІ (36%), телебачення (32%) та спілкування з друзями (18%).

Особи старшого віку (50 років і старші) віддають перевагу традиційним ЗМІ (телебаченню, радіо, пресі). Натомість сучасні медіа (канали у месенджерах, соціальні мережі, Інтернет-ЗМІ) більш популярні серед осіб молодших за 50 років. 70% жителів Івано-Франківської громади переконані, що можуть відрізнити справжню новину від фейкової, 20% – не можуть цього зробити. Важче розрізняти фейкові і справжні новини жінкам та мешканцям сіл.

ТОП-3 бажані статті витрат місцевого бюджету, з позиції жителів громади: військові цілі (75%), підготовка до зими (закупівля генераторів, підготовка пунктів незламності тощо) – 26%, медицина/ освіта/ культура – 23%. Рідше йшлося про: підготовку укриттів (22%), соціальний захист населення (13%) та благоустрій (11%).

Зацікавленість політичним життям

76% жителів Івано-Франківської громади цікавляться місцевою політикою, 22% – не цікавляться. Найбільш зацікавлена політикою вікова категорія 40-59 років (цікавляться 80-81%).

Бачення майбутнього

За результатами дослідження місцева громада бачить такі ТОП-5 пріоритетів розвитку громади: програми допомоги військовослужбовцям (60%), робочі місця і підприємництво (51%), соціальна інфраструктура (35%), соціальний захист (24%), порядок і безпека (22%).

На думку респондентів, у майбутньому найбільше сприятиме ефективному розвитку громади – молодь (73%). Рідше потенціал вбачають у: військових/ ветеранах (47%), підприємцях (33%), громадських діячах (21%), волонтерах (21%).

Відповідальність за напрацювання планів розвитку/ відбудови громади, респонденти покладають перш за все на місцеву владу обрану на виборах (67%); рідше – на призначені адміністрації (26%) та громадян (25%). Меншою мірою це стосуються центральної влади (16%) та міжнародних організацій (7%).

Читайте: То «Дністер», то «Трембіта». Які пам’ятки втратив Франківськ за останні роки

Відповідальність за контроль над використанням коштів для розвитку громади покладають на: місцеву виборну владу (37%), правоохоронні органи (27%). 16-18% схильні делегувати ці повноваження: центральній владі і місцевим адміністраціям, 12% – неурядовим організаціям.

У випадку збільшення інтенсивності обстрілів: громаду може залишити не менш як 22% населення. 13% мешканців поїде за кордон, 9% – переїде в межах України. Мешканці Івано-Франківської громади вважають, що найбільше пільг від держави повинні отримувати ветерани російсько-української війни (68%), особи з інвалідністю (56%), пенсіонери (29%).

Опитування проводив Український центр вивчення громадської думки «Соціоінформ» у вересні 2023 року. Опитано 400 повнолітніх мешканців громади. З них 9,4 ВПО. Похибка становить +/-4%.
Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.