Газета Соціум Фото

Без грошей, але з дезінфекцією. Як франківські комунальники готують місто до тепла (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В останній місяць життя Івано-Франківська майже спинилось і вулиці спорожніли.

Але надворі весна, значить, пора приводити місто в порядок, пише “Репортер“.

Головне – дезінфекція

За словами директора міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака, їхні працівники не зупинялись і в карантин. Що стосується прибирання вулиць, то справ навіть додалося, бо тепер щодня роблять дезінфекцію. Машини «Муніципальної дорожньої компанії» поливають дороги розчином води і дезінфікуючих препаратів, найчастіше – гіпохлоридом натрію. Ним також обробляють лавочки в центрі міста та інші об’єкти, наприклад, дитячі майданчики – хоч мешканцям зараз заборонено їх використовувати.

Пам’ятку – в приватні руки. Що чекає колишню школу на Гординського (ФОТО)

«Багато людей жаліються, що їхні під’їзди не дезінфікують або робили це давно. Річ у тім, що дезінфекцію місто ­централізовано не проводить, – пояснює Михайло Смушак. – Кожен будинок має свою управляючу компанію. Якщо це ОСББ, то дезінфекцію організовує голова. Можна робити самостійно – це не складно, ми допомагаємо дезінфікуючими засобами, або ж наймати підрядників. Таким чином, у деяких будинках дезінфікують щодня, а в інших – раз на тиждень чи два. Якщо управляюча компанія – це комунальні «Теплий дім» чи «Дирекція замовника», то ми зробили графік по кожному будинку. Вони двічі на тиждень роблять дезінфекцію сходових кліток, поручнів, ліфтів, дверей».

Також комунальники традиційно зай­маються обрізкою дерев. За словами Смушака, тут зараз роботи менше, бо за останні роки вже попрацювали з багатьма аварійними деревами в місті. Нині більше уваги приміським селам, де обрізкою дерев досі майже не займалися.

Минулого тижня комунальники висадили 330 нових саджанців у парках, скверах та уздовж доріг. Посадили тюльпанові дерева, берези, білі акації, платани західні, клени звичайні та червоні, ясені звичайні, дуби червоні, сливи Пісарді, ялини колючі. Також висадили 40 кущів форзиції та спіреї Вангута. Квіти на клумбах та електро­опорах садитимуть з початку травня, бо вночі ще досі були заморозки.

«Також ми придбали 620 дерев по тендеру, планували їх висаджувати під час толоки. Та оскільки толоки відмінили, то посадили їх самі, – говорить Михайло Смушак. – Також не відбулася акція «Озеленення України», але 800 дерев, які ми купили, все ж посадили – переважно на території шкіл і садків».

На ремонти грошей нема

Цьогоріч поменшало розкопок. За словами Смушка, через карантин планових розкопок практично не було, лише аварійні. Але й попередні розкопки завершували менше – теж через карантин.

Станом на кінець квітня у Франківську було 113 розкопок: 104 аварійні та дев’ять планових. Минулого року за той самий період – 159: 139 аварійних і 20 планових. А от у 2017 було ще менше, ніж цьогоріч: 74 й 10 відповідно.

Найбільше відкритих нині розкопок має «Івано-Франківськводоекотехпром» – 36. Далі – РЕМ (22) та «Івано-Франківськ­газ» (20). Десять розкопок в «Івано-Франківськтеплокомуненерго» і вісім – у компанії СТЕК. «Теплий дім» і «Міськсвітло» не мають жодної.

Сезон землі. Як нині живеться аграріям Прикарпаття і що вони думають по відкриття ринку

Капітальні ремонти доріг і дворів цього року ще не починали. Поки роблять лише ямкові. Грошей бракує, тож з ремонтами цьогоріч не поспішають.

«Ми завжди розпочинали ремонти десь у цей час, не раніше, навіть коли були сприят­ливіші економічні обставини, – каже Михайло Смушак. – Цього року роботи не будуть масові, як колись, коли ми робили по 60-70 об’єктів за раз. Тепер буде менше, але будемо намагатися ефективно».

Бракує екзотики

Хоч у міських парках зараз гуляти не можна, їх теж готують до кращих умов. Тут проводять регулярну дезінфекцію лавок, урн, майданчиків.

Проєкти є – грошей нема. У Франківську визначили переможців Бюджету участі (ФОТО)

«Крім того ми починаємо веснувати: культивуємо газони, підсіюємо траву, висаджуємо дерева, фарбуємо й лакуємо лавки, майданчики на міському озері – весь фронт робіт, який ми завжди робимо в цей час, – розповідає директорка КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк. – Як і кожної весни, вже запустили аераційний фонтан на одному з озер у парку. Крім естетичного вигляду, він має ще одну функцію: рух води і насичення її киснем, щоб вона не застоювалася і водорості не цвіли через потепління».

Також, висаджують нові дерева. З екзо­тичними зараз проблема у поставках, тому садять традиційні.

«Минулого тижня ми посадили 10 лип на липовій алеї, від входу в парк з Чорновола, – говорить Василюк. – Також посадили п’ять акацій, 10 берез – у тій зоні, де вони росли. Ми намагаємося зберігати стиль насаджень і дерева одного виду садити разом. А ще у парку на Молодіжній цієї весни посадили 10 ясенів».

За словами директорки парку, після карантину можна буде досадити дерева, якщо з’явиться більший вибір. У парках їх садять уже досить великими, від 2,5 м, із земляним комом, тому вони добре приживаються.

«У нас ще у планах привокзальний сквер – там зараз відбувається капітальний ремонт лавок, – каже Руслана Василюк. – Щоб не витрачати зайві кошти, вирішили підфарбувати і підремонтувати основи лавок, бо вони ще у доброму стані. Тільки замінили дерев’яні елементи».

Авторка: Ольга Романська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні