Соціум

Архітектурний дебют франківця на міжнародній арені

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Укриття за всіма безпековими правилами, озеленення та басейн на даху. І все це – у звичайній багатоповерхівці в Івано-Франківську – нереально, скаже більшість. Так, але тільки на перший погляд – вважає Мар’ян Андрухів, головний архітектор blago.

Андрухів - рхітектурний дебют франківця на міжнародній арені

«Суспільство далеко не завжди готове до креативних, прогресивних ідей, які виходять за межі звичного. От дивіться, архітекторка Заха Хадід йшла до визнання майже 20 років. Її проєкти критики називали «занадто футуристичними» для реального будівництва та ставили під сумнів їх практичність. Але вона таки добилася визнання – у 2004 році отримала Прітцкерівську премію, яка вважається архітектурним аналогом Нобелівської, – розповідає Мар’ян Андрухів. – Або згадайте іспанця Гауді. Храм Святого Сімейства з його готичним стилем, унікальними, майже казковими елементами, спочатку здавався занадто авангардним для консервативного суспільства того часу. Деякі колеги навіть називали його «архітектурним жахом». А тепер його Саграда Фамілія – одна з найвідоміших архітектурних пам’яток світу!».

У центрі уваги ЗМІ головний архітектор blago опинився нещодавно – після International Property Awards, престижного міжнародного конкурсу, який щороку проводиться у Лондоні. Туди франківці їхали з чотирма своїми проєктами, повернулися – з чотирма перемогами. Причому дві з нагород найвищі – «5 зірок»: за житловий комплекс Manhattan UP та за бренд девелоперської компанії й маркетинг.

Андрухів - дебют франківця на міжнародній арені

В ефірі радіо «Західний полюс» Мар’ян Андрухів відверто розповів про те, скільки довелося заплатити, чим саме справили враження на журі його проекти і що взагалі нині модно будувати, аби отримати схвальне європейське «ок».

«International Property Awards – це надто поважна організація, яка дорожить своєю репутацією, аби з нею можна було домовитися і купити нагороду. 108 членів журі, серед них – 4 лорди. Зрозумійте, для цих людей репутація понад усе», – каже Мар’ян.

International Property Awards – конкурс з історією, проводиться з 1993 року.

Престижна премія вручається за видатні досягнення у сфері нерухомості, інтер’єрного дизайну, архітектури. Категорій багато: архітектурний дизайн житлового будинку, інтер’єр готелю, комерційне будівництво, девелопмент, проєктування тощо. Не те що перемога, навіть номінація гарантує її учаснику міжнародне визнання.

Як розповів в інтерв‘ю «Західному полюсу» Мар’ян Андрухів, критерії відбору були дуже високими ще під час подачі заявки на конкурс. Треба було зібрати велике портфоліо, правильно оформити документи. Адже експерти перевіряють навіть законність отримання земельної ділянки, де ведеться будівництво! При відборі проєктів журі звертало увагу на естетику архітектури, планування квартир, екологічні стандарти, енергоефективність, інноваційність технологій, безпечність будинків, креативність тощо. Все це журі побачило у проєкті житлового комплексу Manhattan UP.

На провокативне питання ведучого, чи не замислювався архітектор, що його творіння перетворюють місто на кам’яні джунглі, Мар’ян Андрухів відповів:

«Нові проєкти blago – якраз про інше, і це одна з причин, за що ми отримали нагороду. Справа в тому, що ми будуємо високоповерхові будинки. А у будівельних нормах чітко написано – чим вище будинок, тим більше земельної ділянки треба залишати під громадський простір, двори, відпочинкові зони, дитячі ігрові майданчики, газони. У нашому випадку йдеться про майже 70%. Якраз в Manhattan UP ми розбиваємо на дахах сади, облаштовуємо басейни для мешканців, навіть барбекю-зони. Для регіону це – новинка. Напевно тому на слово нам мало хто вірить. Але я – людина дії, тож завжди кажу: почекайте, самі побачите», – каже Мар’ян Андрухів.

До слова, автомобільні парковки вони облаштовують не у дворах, а під будинками – підземні паркінги передбачає кожен новий проєкт blago.

«Ще три роки тому ми заклали у свої проєкти тенденцію наближення до екологічного середовища, енергоефективності, покращення технологій у будівництві. Тому будуємо монолітно-каркасні будинки, у нас дуже складні технологічні розрахунки й дуже складні умови для їхнього проєктування, – продовжує головний архітектор компанії. – Війна внесла свої корективи до будівельних норм, і ми вже будуємо об’єкти з укриттями. Йдеться про повноцінні, облаштовані укриття на «мінус другому», тобто підземному, поверсі. Також враховуємо сейсмічність регіону. Будинки проєктуємо, аби вони витримали 6-бальний землетрус».

Після першої перемоги у престижному конкурсі не загордився.

До слави молодий архітектор ставиться скептично, мовляв, це річ химерна.

«За нею не гонюся. Якщо заслужу, сама наздожене, – без пафосу говорить Мар’ян Андрухів. – Історія показує, що часто за життя над митцями, архітекторами кепкують, критикують їх, зневажають їхню роботу. І лише через роки приходить усвідомлення про їхню небанальність. Ось «Молочне кафе» в Івано-Франківську, чи ви знаєте, як його колись критикували? А потім воно стало одним з найулюбленіших місць франківців».

До речі, до International Property Awards він приглядався 5 років і не наважувався взяти у ньому участь, приголомшує відвертістю Мар’ян Андрухів. Називає це професійним критичним підходом до себе. Але зрештою, каже, прийшло розуміння, що участь у конкурсі такого рівня, з незаангажованим журі – не так похід за славою, як необхідність зробити професійний «чек-ін»: чи рухаєшся у правильному керунку, які недоліки та переваги.

«Результат показав – ми усе робимо правильно», – каже архітектор.

Але найголовніший проєкт життя у нього ще попереду. Коли Україна здобуде Перемогу у цій війні, Мар’ян Андрухів мріє увіковічнити це пам’ятником на красній площі у москві. Проєкт має охопити усі 2,5 гектари, із територією кремля включно.

На правах реклами

Читайте: Проєкт компанії blago «Manhattan UP» отримав відзнаку “Житловий комплекс 2024 року”

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.