Соціум

Від пригоди до угоди

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Реальна історія. До одного з франківських нотаріусів звертається такий собі дідусь, хоче продати квартиру. Володіє він нею навпіл із сином. Син у США, надіслав завірену довіреність. У справі дуже активно працюють ріелтори. Причому нотаріус бачить їх вперше, починає підозрювати неладне та сам вирушає на адресу того дідуся…

Там у дверях квартири – старі квитанції на оплату. Сусіди розповідають, що дідусь загинув пару місяців тому, до того ж, якось дивно. А про сина давно не чути. В результаті нотаріус пише заяву до прокуратури, виявляють кримінал, майно арештовують, «ріелторів» в’яжуть. Дідусь виявився фальшивим, а паспорт його – переклеєним. Це – лише один приклад.

Справа на мільйон

У невеличкому Івано-Франківську агентств нерухомості – понад сотню. До кризи було удвічі більше. Тоді практично щотижня виникало нове, було багато шахраїв. Утім, їх вистачає і зараз.

Наприклад, вам можуть продати квартиру з прописаними (зареєстрованими) дітьми. Можуть показувати домівки власників, які просто здають житло в оренду і не підозрюють, що туди водять людей на оглядини.

Так, за словами першого заступника прокурора Івано-Франківська Любомира Дяченка, у суді сьогодні якраз розглядають одну із таких справ. Спершу були зроблені фіктивні документи. Далі – шахрайське заволодіння майном. Результат – кримінальна справа на збитки у сумі 1 млн. 300 тис. грн. (!). До речі, під час домовленостей між покупцем і продавцем ані юриста, ані нотаріуса поруч не було. Люди довірились аферистові без жодних перевірок.

Фантомна квартира

Із чого треба починати купівлю житла? Спочатку, звісно, треба порахувати гроші та чітко визначитись, яка квартира вам потрібна. Потім, як завжди, є два шляхи: самостійно або за допомогою агенції. Припустімо, ви вирішили, що впораєтеся самі. Цей шлях складніший, але дешевший.

Оголошення про продаж житла можна знайти у газетах, на дошках оголошень (стовпах, парканах), в Інтернеті. Найпопулярніші – газети. Купуєте. Напевно, спершу вибираєте найдешевші варіанти. Але тут часто є капкан, бо низька ціна – вже підозріло. Слід зазначити, що в цьому морі пропозицій «хазяйських» оголошень у кращому випадку до десятка, всі інші – посередники.

Ймовірно, зателефонувавши за першим же номером, ви почуєте запитання: «А ви для себе купуєте чи ви – агентство?». Можна класти трубку. Бо далі вам пояснять: «Дешеву квартиру вже купили, але є майже така, щоправда, трохи дорожча». Фокус в тому, що багато посередників дають у газету так звану болванку – оголошення про продаж «фантомної» квартири за свідомо заниженою ціною. Зацікавившись прийнятною ціною, людина телефонує за вказаним номером і відразу потрапляє на замітку посередникам. Отже, про вас уже знають.

Якщо ж таки вдалося знайти оголошення від самого господаря про продаж «дуже дешевої квартири», будьте обережні! Не виключено, що це кримінальна пастка. А виглядає воно так: аферист знімає квартиру, приводить туди покупця та розповідає, що власник продає її, наприклад, за 30 тисяч, але терміново. Якщо спрацювало, «агент» бере завдаток, і більше ви його не бачите.

За неофіційною інформацією (ріелтори, м’яко кажучи, не дуже воліють світитись у пресі з різкими коментарями), у Франківську вже пару років дає об’яви в газети та активно працює наполеглива жіночка-ріелтор. Вона просто приводить клієнтів до першої-ліпшої новобудови та бере завдаток. Щасливий клієнт іде. Жінка далі шукає жертву. А секрет в тому, що договір буде оформлюватись, коли здадуть будинок. Тобто, років так через два. А до того можна збирати завдатки. Кажуть, в неї пристойна криша…

За словами операторів ринку, на такі речі часто ведуться клієнти, що приїздять із заробітків.

Звісно, це все не означає, що знайти «нормальну» квартиру самостійно неможливо. Шанси є. Через знайомих, друзів, дуже обережно. І без допомоги юриста все одно не обійтись.

З першого погляду

Інший шлях – до спеціалістів. Як зрозуміти, чи маєте справу з професіоналом із серйозного агентства, чи знову таки із шахраєм? Фахівці радять, вибираючи агентство, звертати увагу на офіс. Наприклад, якщо він у підвалі, то це пахне «одноденкою». Оскільки досі ніяких ліцен-зій для відкриття агентства не треба, зробити це може будь-хто. Поцікавтеся, як давно фірма на ринку. Вона повинна працювати хоча би три-п’ять років, яка про неї думка у клієнтів (їх завжди можна зустріти в офісі). Реклама і відгуки у пресі – теж своєрідна гарантія.

Працівники серйозних агентств не говорять із клієнтом масненько, виплітаючи словесні мережива, а розповідають чітко і по суті. Проаналізуйте, чи не ухиляється агент від конкретних відповідей. Адже вас точно тестуватимуть – на адекватність, чесність, платоспроможність. Тож не соромтеся і ви тишком протестувати співрозмовника.

Агентство нерухомості, представляючи інтереси покупця, перевірить історію квартири, документи на неї. Там є багато нюансів. За словами нотаріуса Лариси Квочак, наприклад, чоловік не має права продати квартиру без дружини – якщо вона за кордоном, то обов’язково має бути завірена довіреність, і т. д.

Заробіток агентства зазвичай становить 3% вартості житла. Якщо хочете «застовпити» квартиру, треба дати завдаток. Тим більше, з вас його, скоріш за все, вимагатимуть, аби не передумали. Потім ці гроші зараховуються у загальну вартість житла. Пам’ятайте: завдаток дається не на квартирі, а в офісі агентства, у присутності юриста, передача грошей оформлюється документально.

При остаточному оформленні договору купівлі-продажу головна особа – нотаріус. Він має перевірити всі документи. Якщо виникають щонайменші підозри в репутації нотаріуса – відкладайте оформлення.

Злочинців побільшало

За словами заступника прокурора Любомира Дяченка, злочинців та шахраїв, які примуд-ряються заробляти на покупцях квартир, нині більше, ніж кілька років тому. У 2010 році реєстрація позовних заяв від потерпілих збільшилась удвічі.

Щодо моніторингу неблагонадійних агентств, то цією роботою, як пояснив пан Дяченко, займається міліція. І якщо є дві чи три заяви на якусь агенцію, то її пильнують прокуратура та міліція. Проте, зі слів голови прес-служби обласного УМВС Василя Гультайчука, міліція ситуацію не моніторить.

Словом, з кожного боку своя правда, а постраждалим у таких випадках залишається покупець. І в будь-якому разі: не поспішайте, не скупіться, не давайте нікому грошей без гарантій.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.