Не кожне взуття, яке до душі власниці, подобається її ногам Ірина Бурак Яскраві сандалії з багатьма переплетіннями та ремінцями, класичні туфлі-човники, екстравагантні босоніжки на платформі чи підбори у вигляді краплі – все це нам пропонують носити у цьому сезоні. Але деякі модні екземпляри, на думку лікарів, можуть серйозно зашкодити здоров’ю власниці.
Нездорові шпильки
Безсумнівно, туфлі на дуже високому підборі роблять жіночу стопу витонченою і компактною, а ходу – спокусливою і сексуальною. Адже стаючи на каблуки, ми мимоволі напружуємо більшість м’язів спини, ніг і сідниць, що й робить нас стрункішими та привабливішими в очах сильної статі. Ось, власне, і всі переваги «шпильок». Зате претензій до них з боку хірургів та ортопедів – значно більше.
«Якою б зручною не була колод-ка, вага тіла під час ходьби зміщується на пальці ніг. І перше, що нас засмучує після тривалого дефіле, це мозолі та загрубіння шкіри. – каже хірург однієї з приватних клінік Івано-Франківська Сергій Дорош. – Якщо носити таке взуття постійно, то п’яткове сухожилля не отримуватиме необхідного навантаження і з часом просто атрофується. А це вже цілком прозорий натяк на деформацію стопи і плоскостопість. До того ж, ходьба на підборах призводить до порушення циркуляції крові у стопі та набряків. Адже литкові м’язи, працюючи упівсили, не в змозі перекачувати кров у повному обсязі. Звідси – застій крові, а потім варикозне розширення вен. Але це ще не все. Крокуючи на високих підборах, прекрасна половина людства вихиляється назад, аби втримати рівновагу. Така вимушена поза провокує зміщення кісток тазу, збільшує природний вигин хребта, зміщення хребців і болі в спині».
Але навіть якщо така перспектива вас не лякає і ви просто не можете відмовитися від височенних підборів, лікарі радять носити їх не довше двох годин на день.
Сандалії
Натомість, не варто впадати у крайнощі та взагалі відмовлятися від підборів на користь плоскої підошви. До речі, винахід давніх греків і римлян – сандалії – також не витримують критики сучасних медиків. Як і шльопанці з в’єтнамками.
На перший погляд, ходити в них зручно, але з часом ви можете відчути напруження і навіть біль у гомілковостопному суглобі. Адже рівна підошва без найменшого каблучка, а також відкритий носок і п’ятка не фіксують стопу під час ходьби. Саме тому таке взуття не рекомендується носити дітям до 18 років, поки не завершиться процес формування скелету. Дорослим радять одягати сандалії та шльопанці виключно для прогулянки на короткі дистанції, наприклад, по пляжному піску. А для зручної довгої ходьби надавати перевагу кросівкам.
На платформі
У цьому сезоні деякі дизайнери спокушають модниць яскравими босоніжками на платформі. Але медики їх також внесли до «чорного списку». Жорстка підошва, що не гнеться, не дозволяє ногам правильно працювати під час ходьби. Починається застій крові і зниження ресорної функції стопи, а це доволі часто закладає фундамент для розвитку плоскостопості і артрозу.
Правильний вибір
Яким же повинно бути ідеальне сучасне взуття? Всупереч очікуванням скептиків, це зовсім не безформні черевики чи м’які капці. За бажанням можна знайти розумний компроміс між модою та здоров’ям. Перш ніж поміряти пару туфель, що впали в око, прискіпливо огляньте їхній зовнішній вигляд і зверніть увагу на деякі деталі:
Носок
Він може бути заокруглений, прямокутний або квадратний. Але головне, щоби всі пальці були розташовані комфортно і не відчували тиску. Гостроносі човники – не найкращий варіант, оскільки можуть спровокувати розвиток поперечної плоскостопості, коли з’являються некрасиві болючі гулі на пальцях.
П’ятка
Жорсткий зміцнений каблук – також обов’язкова умова. Туфлі з відкритою п’яткою виглядають дуже спокусливо, але вони не можуть надійно зафіксувати стопу під час ходьби.
Підошва
Одна з головних умов якіс-ного взуття – добра амортизація. Її забезпечують зручна колодка і підошва, наприклад, поліуретан.
Підбор
Останнім часом хірурги все частіше визнають, що ідеальний каблук – поняття індивідуальне і залежить від довжини вашої стопи. Що коротша ступня, то нижчий каблук ви можете собі дозволити. Принаймні, так стверджує медицина.
Отже, станьте на підлогу і виміряйте відстань від п’ятки до кінчика великого пальця – 20 % від цієї цифри і будуть ідеальною висотою вашого підбора. Наприклад, якщо стопа – 26 см, то вам краще вибирати взуття, щоби каблук не перевищував 5,2 см.
«Сьогодні якість взуття, що реалізується на споживчому ринку міста та й усієї країни, перетворилась для споживачів на серйозну проблему – говорить власник магазину взуття «Venezia» В’ячеслав Давиденко. – Найчастіше люди скаржаться на такі дефекти, як відставання, відклеювання чи тріщини підошви, перелом чи нестійкість каблука, неякісне виконання швів. Взуття, яке представлене у нашому магазині, виключно італійського виробництва. Переважно з натурального матеріалу, який дозволяє шкірі ніг дихати і не перешкоджає природному теплообміну. Більшість купує взуття на ринках, куди дуже часто завозиться фальсифікована, контрабандна продукція. Гарантій на неї відповідно не надається та й чеків також».
Тому й зростає кількість скарг від ошуканих покупців. Дійсно, споживач має право обирати той товар, який найбільше пасує йому за ціною, однак при цьому також повинен бути дуже уважним, щоб не придбати «кота в мішку».
Щодо розміру, то продавець-консультант івано-франківського магазину «Ecco» Тетяна рекомендує: «Поспішати тут не можна. Варто пройтися кілька разів по залу, відчути, чи комфортно ви себе в ньому почуваєте. Перед покупкою огляньте якість швів, зауважте, щоб не було порізів чи подряпин. Завжди необхідно зберігати документи, що підтверджують факт купівлі-продажу».
У жару і в холод
Влітку не рекомендується носити лакове взуття, воно погано пропускає повітря.
Для весни та осені важливо, аби черевики не пропускали воду, втім, дозволяли нозі «дихати». Якщо демісезонні черевики або чоботи застібаються за допомогою блискавки, вона має починатися якомога вище від підошви, інакше ноги промокатимуть.
У зимовому взутті головне – підошва. Вона має бути досить товстою, із спеціальним протектором (поглиблення і виступи). Найкраще зберігає тепло шкіряне взуття з підкладкою із натурального хутра. Вибравши правильне зимове взуття, ви можете не побоюватися суворих холодів і слизьких тротуарів.
Комфортне «здорове» взуття дозволить вам менше втомлюватися під час роботи, розваг і прогулянок, захистить від хвороб – словом, допоможе у прямому розумінні твердо стояти на ногах у будь-якій ситуації.
Comments are closed.