Незважаючи на те, що надворі тепла весна, а попереду спекотне літо, незайвим буде замислитися про те, як зігріти свою оселю взимку. Саме зараз найкращий час, аби під час ремонту змінити свою систему опалення. Що нового на цьому ринку, «Репортер» дізнався у спеціалістів.
Класика жанру
«У наших умовах газові котли є найперспективнішою системою опалення, – говорить Віталій Олексин, директор фірми «Екватор-ІФ». – Що не говоріть, наразі така система є найдешевшою. Адже, приміром, для ефективної роботи електричного опалення потрібно додатково встановлювати багатотарифний лічильник».
За словами Олексина, пік купівлі опалювальної техніки припадає на період із серпня по жовтень. Саме тоді люди переважно ставлять у свої домівки нові системи. Але як буде цього року, прогнозувати зарано, адже наразі не видаються дозволи на відключення від централізованого опалення та перехід на індивідуальне.
Через проблеми з дозволами більшість клієнтів фірм, що займаються опаленням, це власники з приватного сектору або старого житлового фонду, де залишилося пічне опалення, а також підприємства, що займаються будівництвом.
«Дійсно, основним продуктом на ринку нині залишається газові котли, – каже Ростислав Мердух, директор магазину «Єврокомфорт». – Але кожна система опалення для більшого здешевлення своєї експлуатації хоче мати додаткові пристрої. Для газових котлів це можуть бути терморегулюючі головки на батареї та температурні регулятори. Також дуже добрим рішенням є захист котла від перепадів у електромережі. Для цього можна встановити різноманітні пристрої, зокрема вирівнювачі напруги».
Інновації
Звісно, не в кожній сільській чи приміській оселі нині проведений газ. «У такій ситуації підійде твердопаливний котел, – говорить Ростислав Мердух. – Ці системи сьогодні мають доволі непогані коефіцієнти корисної дії».
Для обділених газом приміщень також добрим варіантом буде електричне опалення. Серед інновацій спеціалісти виділяють сонячні конвектори. За словами Ростислава Мердуха, ці системи допомагають зменшити витрати на гарячу воду. Одна така установка може добре забезпечити гарячою водою сім’ю з чотирьох осіб.
Новинкою на ринку є когенераційні установки. Це свого роду міні-електростанції, які виробляють електричну та теплову енергію. За словами Костянтина Сініцина, директора фірми «Ендрю», ці системи можуть працювати і на природному газі, й на біогазі. Найбільш доцільно їх використовувати на енергоємних виробництвах. Електроенергія виходить втричі дешевшою, до того ж є безкоштовне тепло для підігріву води. Найефективнішими вони є в різних установах, до прикладу, лікарнях, санаторіях, пансіонатах, аквапарках, басейнах, де практично цілодобово використовується електроенергія та гаряча вода. Така система швидко себе окупить. В Україні найпопулярнішими є установки виробництва чеської фірми «TEDOM».
Повітря майбутнього
Відносно недавно на ринку систем опалення з’явилися теплові насоси. Тепло для оселі вони беруть із землі чи повітря. «Це своєрідні холодильники, які працюють «навпаки», – пояснює Ігор Гайдей, директор фірми «Центр опалювальної техніки». – В системі стискається фреон, він закипає до температури 70-80°С, і таким чином нагріває повітря, що надходить до приміщення. Ці системи годяться не тільки для опалення, їх можна використовувати для підігріву басейнів, а ще – як кондиціонери влітку».
Теплові насоси доволі економні. Використовуючи 1 кВт електричної енергії, вони виробляють 4,3-4,5 кВт теплової. Приміром, для обігріву трикімнатної квартири за добу насос використає близько 1,3 кВт електроенергії. Єдиний недолік таких систем – взимку вони працюють при температурі не нижчій за мінус 15 градусів.
Як стверджує Ігор Гайдей, теплові насоси дуже популярні в Західній Європі. Так, минулого року він побував на гірській півночі Італії, де клімат прохолодний, як і в Карпатах, і говорить, що там насоси дуже поширені. Тож за кілька років треба очікувати такого ж буму і в Україні.
Українські панелі
Віднедавна в Україні з’явилася система опалення вітчизняного виробництва. Це панелі інфрачервоного опалення. Їх виробляють у Кіровограді. Панель має товщину 1 см, розміри – 50х80 см або 50х100 см. Вони не містять теплоносія, тому й труб до них теж не прокладають. Натомість, у панелі є накопичувач, який гріє приміщення інфрачервоними променями.
За словами Юліана Фатули, консультант зі збуту ПП «Альтернативна планета», ці панелі мають кілька переваг. По перше, промені не гріють повітря, а людей та предмети, розташовані навколо. По-друге система є досить довговічною, гарантія на неї – п’ять років. До того ж, вона працює виключно на електриці.
Такі системи є доволі компактними та невибагливими, тому чудово підійдуть не тільки для осель, але й для дачних будиночків, котеджів, магазинів та кіосків. До прикладу, нині у маленький кіоск переважно ставлять масляний радіатор, який споживає близько 2 кВт електроенергії. Натомість, для такого ж приміщення вистачить однієї інфрачервоної панелі, яка споживає 500 Вт.
Comments are closed.