Соціум

Щоб ноги не стали проблемою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Варикоз. Ви постійно відчуваєте втому в ногах? Багато жінок із вашої родини мали розширені вени? Тоді є загроза та зволікати з лікуванням не слід. Про те, як попередити варикоз, і чого не слід робити, якщо симптоми – наяву, «Репортер» говорить із фахівцями у цій галузі – хірургами Івано-Франківської центральної клінічної лікарні Оксаною Глущук і Святославом Телемухою.

– Звідки з’являється варикозне розширення вен?

О. Г. Тут має значення генетична схильність і вроджена слабкість венозної стінки. Це захворювання не є смертельним, але його ускладнення небезпечні. Коли є запущені випадки, то люди ходять із трофічними виразками, темними плямами на шкірі – це вже так звана хронічна венозна недостатність, яка має декілька ступенів. Найгірше, коли є ускладнення – тромбофлебіти. Якщо процес локалізується на гомілці, то теж треба звертатися до хірурга. Якщо вже на стегні, то процес може перейти на глибоку стегнову вену.

– Хто найчастіше хворіє на варикоз?

С. Т. Загалом від цієї недуги страждає приблизно 15‑20 % дорослого населення. Жінок більше – приблизно 60‑70 %. Це пов’язано з вагітністю, перетисканням плодом судин тазу і збільшенням ваги тіла. До того ж, жінки часто вживають гормональні препарати, які й спричиняють тромбози і тромбофлебіти. Перші ознаки появи варикозу – гіперпігментація і набряк нижніх кінцівок ввечері. Венозні виразки – це вже найважчі ускладнення.

– Що можете сказати людям, які бояться звернутися до хірурга?

С. Т. Відомо, що попередити хворобу значно легше, ніж її вилікувати. Найцікавіше, що діагноз цієї хвороби будь-хто може встановити самотужки, оскільки патологія – видима. Вчасно проведена операція полегшує життя і попереджує багато ускладнень. За кордоном людина знає: життя починається на пенсії. У нас, як правило, все навпаки. Вчасно проведена операція попереджує тромбофлебіти, тромбози, тромбоемболії. Буває, що турбує біль у гомілці, а людина перечекає, і далі береться за копання картоплі чи ще якусь важку роботу. А це міг бути перенесений тром-боз. До речі, венозні тромбози почастішали, збільшився також і ступінь вияву цієї хвороби.

– Коли слід звертатися за обстеженням?

О. Г. Якщо людина вдома, то ноги слід забинтовувати. І ще: кожна стадія хвороби потребує еластичного бинта свого ступеня розтягнення. Також є еластич-ні компресійні вироби різних ступенів компресії. Втім, щоби знати як правильно це зробити, треба обов’язково звернутися до лікаря.

Щодо оперативного втручання, то це не настільки склад-на операція, як думають люди. І зовсім не обов’язково звертатися саме до судинного хірурга. Таку операцію може зробити будь-який загальний хірург. Тому люди можуть звертатися як у поліклініку, так і в районну лікарню. Щодо нашої методики, то спершу ми робимо перед-операційне УЗД. При венозних трофічних виразках нижніх кінцівок робимо пересадку шкіри, якщо в цьому потреба.

– Напевно, краще звертатися завчасно?

О. Г. Звісно, коли форми ускладнені, то процес лікування затягується і виникають складності. Чим швидше людина звер-неться до лікаря, тим швидше одужає. Не пригадую такого чергування у нашій лікарні, щоб не поступило декілька хворих із глибокими тромбозними кінцівками. При декомпенсованій хронічній венозній недостатності операція сприяє покращенню, але процес одужання при цьому доволі тривалий.

– Чи є вправи, якими можна розвантажити ноги після важкого робочого дня?

О. Г. Уникати тривалого стоячого і сидячого положення, практикувати ходьбу на місці, робити висхідний самомасаж гомілки. Допоможуть тренувальні контрастні ванночки у воді «літньої» температури орієнтовно на 10‑15 хвилин. Вони покращують мікроциркуляцію. В американських фільмах можемо спостерігати, як люди приходять додому та закидають ноги вище голови. Дивлячись телевізор або лежачи на дивані, ноги треба класти на підвищення.

– Нині є багато різних препаратів. Люди часто вдаються до самолікування. Що скажете з цього приводу?

С. Т. Наприклад, препарати діосміну і гесперадину (детралєкс, нормовен) дають тимчасове покращення, але основна причина не ліквідовується, бо нормального кровообігу все одно не буде. Тому ті препарати можуть бути лише доповненням до перед- або ж післяопераційного лікування.

– Багато говорять про шкід-ливість ходіння на високих підборах…

О. Г. Підбори не шкодять тим, хто вміє правильно ходити. Щоправда, якщо не йдеться про стояння на підборах упродовж цілого дня. Підбори дають інше – з роками робиться так званий молоткоподібний палець. Щодо сауни, де зараз модно розважатися, то користі від того – жодної.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.