Коли настає весна, так хочеться запхнути до шафи пальта, шуби і куртки, які надокучили за зиму. Перед тим, як це зробити, їх бажано почистити і привести до ладу. Пригадуєте, як ви тішилися, коли колеги чи знайомі робили вам узимку комплімент щодо нової шубки… Саме тоді між вами та нею (шубкою) народжувалася таємна домовленість – нікому не зізнаватися, що насправді ви товаришуєте вже не один рік.
Як подбати про оновлення свого гардеробу та інших речей домашнього вжитку, «Репортер» говорив з фахівцями та клієнтами івано-франківських хімчисток.
Свіжа пляма
Як свідчить практика, подбати про гарний вигляд ношеного одягу варто заздалегідь. Працівники фірми «Івано-Франківська хімчистка» уважно оглядають кожну річ на приймальному пункті. Про можливі негативні наслідки, чи неможливість реабілітації виробу клієнта попереджають. Наприклад, нереально відчистити фарбу і йод, кажуть вони. Але якщо ви мали необережність поставити пляму маркером, чорнилом, кров’ю, ліками чи мазями – не тягніть кота за хвіст, а швиденько біжіть до хімчистки. Що свіжіша пляма, то більше шансів її позбутися.
«Івано-Франківська хімчист-ка» пропонує як чищення звичайного одягу, включаючи шкіряні речі та дублянки, так і прання білизни і навіть чистку пір’я.
«Якщо ви достатньо часто робите у квартирі вологе прибирання, – каже менеджер хімчистки Олег Половко, – то здавати одяг можна лише за потребою, хіба що є плями. Щодо костюмів з льону чи котону, наприклад, то вони потребують особливо якісного та бережного чищення, оскільки ці тканини мають властивість зіскакуватись».
За спостереженнями власниці «Єврохімчистки» Руслани Циганюк, наші люди ще не звиклися з тим, що після сезонного носіння верхній одяг треба віднести до хімчистки. «Ми на ринку Івано-Фран-ківська вже більше десяти років. До нас приносять одяг, предмети домашнього вжит-ку, – розповідає пані Руслана. – Часто буває, що про чистку пальто, наприклад, згадують лише тоді, коли його треба вдягти. А виявляється, що воно брудне та ще й поїджене міллю. Останнє людина часто помічає лише тоді, коли забирає пальто з хімчистки. Тому хочеться сказати споживачам: доглядайте і шануйте свої речі».
З досвіду
Любителька шкіри, франківчанка Соломія Палагіцька, каже, що шкіряний одяг повинен дихати. Тому його аж ніяк не можна зберігати у поліетиленових пакетах. Краще за все пошити для нього мішки з бавовняної чи лляної тканини. «Речі зі шкіри мають специфічний запах. Проте, якщо посипати виріб меленою кавою на один день, то цей запах можна усунути, – радить жінка. – Щоправда, цей спосіб не годиться для виробів зі світлої шкіри, на якій кава може залишити сліди».
Такий собі гурман замші, як він сам про себе говорить, Петро Олексюк, довго може розповідати про всі етапи догляду за замшевим одягом. «Згини, що залисніли, достатньо потерти найдрібнішою шліфувальною шкіркою. Якщо з’явилася жирна пляма на замші, її відразу треба посипати зубним порошком і почистити м’якою щіткою, – говорить він. – Але не намагайтеся видалити плями із замші бензином чи іншим розчинником!».
У пошуках досвідчених власників хутра ми натрапили на молоду панянку Ірину Зінько. Її бабця змалку привчала всіх онуків до порядку, тому Ірина нині легко може давати майстер-класи зі зберігання шубок. «Вироби з дорогого натурального хутра не слід чистити щіткою, – каже вона. – Їх треба добре витрусити і розчесати нечастим гребенем. А загорнувши у полотно, укласти на зберігання».
Вироби зі штучного білого хутра, що нерідко жовтіють, Ірина радить чистити щіткою, змоченою в розчині з лимонного соку і води – у рівних пропорціях».
Психологія збирання
Якщо виріб не підлягає реабілітації, фахівці хімчисток радять не витрачати гроші на те, щоб упевнитись у марності спроб повернути річ, яка своє вже відслужила. Краще просто викинути.
Натомість, іноді дійсно важко розпрощатися з улюбленою курточкою, у якій ви побували десят-ки разів в горах чи об’їздили пів світу. Та якби‑то йшлося лише про одну куртку! А якщо вся хата забита різноманітним лахміттям?
Психолог Марія Гутак каже: коли людині важко відпускати речі і вона їх постійно накопичує, то це свідчить про її страх перед бідністю. Ці люди, як правило, страждають невпевненістю у собі, у своїх можливостях, здібностях. Боязнь втратити і залишитися ні з чим може переходити і на стосунки між людьми, вважає психолог. «Якщо зумієте позбутися якоїсь речі, то неодмінно зумієте позбутися і проблем, які накопичуються паралельно. Скажіть собі: Я це сьогодні викину, а завтра до мене обов’язково прийде краще, – радить пані Марія і додає – Якщо хочете змін на краще, довго не зволікайте!».
Comments are closed.