Соціум

Ловись, рибко

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Основна принада зимової риболовлі – по льоду можна дістатися до будь-якого місця на водоймі. Але взимку рибалці треба бути особливо уважним і мати добру екіпіровку. «Репортер» дізнавався, яку саме.

«Є багато людей, які захоп-люються зимовою рибалкою, – розповідає голова обласного товариства мисливців і рибалок Михайло Лущак. – Але в нашій області водойм, пристосованих до неї, небагато, бо взимку клює здебільшого хижак. А такій рибі потрібна велика територія».

Для зимової рибалки є своє спорядження, яке можна придбати у спеціалізованих магазинах. Перш за все – теплий одяг і взуття. Співвласник магазину «Штурм» Микола Яцинович каже, що якісне тепле спорядження нині не так легко знайти. Його магазин спеціалізується на військовому одязі з-за кордону. «У нас є спеціальне взуття, яке з усіх боків має надувну повітряну подушку. Вона чудово захищає від холоду. Таке взуття взимку одягають пілоти гелікоптерів, – каже Яцинович. – Одяг – вироблений зі спецматеріалів, мембранних тканин, які добре утримують тепло та не пропускають воду. Ці речі ідеально підходять для екстремальних погодних умов».

Все більше у виробництві зимового одягу використовують синтетичні матеріали. Вони легкі, стійкі до води, служать десятки років. Нині ви вже не знайдете китайської токсичної та смердючої синтетики. Сучасні матеріали – далеко попереду. Втім, вони мають і відповідну ціну.

Попри теплий одяг, по‑справжньому зігрітись у мороз на льоду допоможе також велика кількість чаю та жирний курячий бульйон. Але ні в якому разі не спиртне – взимку на кризі воно так само згубне, як влітку на воді.

В Івано-Франківську найпопулярніше місце зимової риболовлі – міське озеро. Пан Микола, з яким «Репортер» там зустрівся, ловить рибу з дитинства. Займається цим як влітку, так і взимку. Чоловік каже, що на Івано-Франківщині популярним місцем зимової риболовлі є канал у Бурштині, де вода не замерзає. Там, окрім інших, можна розжитися навіть коропом. А на самому Бурштинському водосховищі, де глибина може сягати восьми метрів, рибалки ловлять на різні прикорми і ляща, і плотву, і окуня. Зрідка – карася.

Для зимової рибалки використовують спеціальні вудоч-ки довжиною 15‑50 см. Часом котушки до них треба купувати окремо. До речі, рибалки кажуть, що зимовою вудочкою краще відчувається покльовування – практично немає вудилища, тож посмикування риби відчувається рукою. Для боротьби з льодом використовують льодобури чи пішні.

Не будемо детально вдаватися у способи рибної ловлі взимку. Їх дуже багато. Щодо наживки, то взимку використовують як натуральні, так і штучні риб’ячі спокуси. Це можуть бути блешні-мормишки, блешні-крабики, проте найкращою зимовою наживкою вважається натуральний мотиль. Ще одна порада – якщо не клює, не сидіть на місці. Рибу треба шукати, тож відправляйтесь пробивати лунку в іншому місці.

Є люди, які живуть з риболовлі. Кажуть, в горах за день хороші рибалки можуть ловити кілька десятків рибин форелі, здати їх та заробити 250‑300 грн. Та не всі ставляться до природи шанобливо.

«Взимку є протизаконні способи ловлі риби. Браконьєри просвердлюють ополонки, протягують в них сітки, – розповідає Михайло Лущак. – У цьому є небезпека і для звичайних рибалок – присипана снігом ополонка часто непомітна, в неї можна провалитися. Наприклад, два роки тому на міському озері витягли два кілометри сітки. Про такі випадки треба пові-домляти органи рибоохорони та міліцію».

В Івано-Франківську, за чутками, є цехи, де за добу переробляють 200‑300 кг браконьєрської риби.

Переваг у підлідної рибалки багато, але все впирається в одне – надійність льодяного покрову. Рибалки часто гуртуються. Часом, коли один з них, просвердливши лунку, натрапляє на хижака, навколо збираються колеги і ловлять неподалік. Але така згуртованість у перші морози чи навесні, коли лід тонкий, є небезпечною. Треба завжди зважати на погоду та бути пильним. Коли стовпчик термометра день-два тримається вище нуля, на лід краще не виходити.

Досвідчені рибалки радять мати з собою рятувальну мотуз-ку завдовжки 15‑20 метрів. Обов’язково потрібно взяти також мобільний телефон чи інші засоби зв’язку, а також покласти у кишеню два великих цвяхи або ніж – з їх допомогою легше буде вибратися на лід, якщо провалишся. І ще безпечніше виходити на підльодні рибалку вдвох чи втрьох.

Тож будьте уважні взимку, і ні хвоста вам, ні луски!


До теми

Якщо провалилися на льоду

• Широко розкиньте руки по краям льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся – тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.
• Намагайтеся не обламувати краї льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
• Вибравшись із пролому, відкотіться і повзіть у той бік, звідки прийшли, де міцність льоду перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах провалилася людина

• Негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3‑4 метра.
• Якщо ви не один, то, взявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне у крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
• Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте у тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть гарячим чаєм.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.