Чорний список медикаментів, заборонених для вільного продажу, росте як на дріжд-жах. Адже чимало знеболювальних, заспокійливих і навіть препарати від кашлю містять певну дозу наркотиків.
У першу чергу йдеться про ліки, які зазвичай виписують важкохворим для зняття больового синдрому. В малих дозах вони обезболюють, у великих – можуть давати наркотичне сп’яніння. Чиновники вирішили посилити контроль за обігом цих препаратів. Нещодавно уряд доповнив список наркотичних і психотропних речовин півсотнею інших сполук. Багато з них містять і спазмалгетики, і протизастудні засоби. Нині їх відпускають лише за рецептом. Іванофранківців така політика геть не тішить.
«Чутки про те, що з дитячих сиропчиків від кашлю виготовляють наркотики, між мамочками ходять давно. Я до таких ліків спер-шу ставилась обережно. Але на практиці зрозуміла – вони справді дієві. Порадилась із лікарем стосов-но вмісту наркотичних речовин. То лише сполуки, в допустимих дозах шкоди вони не несуть, – говорить Зоряна Пиж, мати п’ятирічної дівчинки. Її дитина страждає на алергію, тому «підозрілі» ліки у родині купують часто. – Я добре вивчила перелік потрібних дитині препаратів. Але тепер, щоб купити більшість із них, доводиться бігати до лікаря за рецептом».
Отрута від нудьги
Сучасні наркозалежні прис-тосувалися видобувати «ширку» з сиропів від кашлю чи пігулок від застуди. Ці ліки у підпільних лабораторіях стають інгредієнтами для наркотиків: додав потріб-них реактивів і маєш розчин для ін’єкції. Натомість цей «кайфовий коктейль» протягом року повністю виснажує організм.
«Вперше спробував пігулки на дискотеці, а потім нові знайомі навчили розводити марганцівкою та оцтом протизастудні пігулки та колотися отриманим розчином. Далі перейшов на «вінт», – говорить колишній наркоман Олексій. – Спробував наркотик від нудьги, а вже через рік став інвалідом першої групи». Сьогодні хлопець без допомоги батьків не може вийти з дому…
Для виготовлення кустарних «коктейлів» наркомани використовують медичні препарати, які мають у складі ефедрон і псевдоефедрін. Це зестра, трайфед, актіфет – ліки, які в медицині застосовують для лікування бронхіту. Ще кілька складників – усе змішується, піддається хімічній та термічній обробці та вводиться внутрівенно.
«Такі наркотики в основному впливають на нервову систему, мають збуджуючий ефект. Вони є надтоксичними і особливим чином впливають на кору голов-ного мозку, – розповідає Тетяна Черкасова, міський нарколог та зав. диспансерного відділення обласного наркодиспансеру. – У залежних, що вживають наркотичні стимулятори, ризик раптової смерті дуже великий. До «вінта» додають марганець, що спричиняє розвиток хвороби під назвою марганцева енцифалопатія. Коли людина помирає, її мозок у розрізі рожевого кольору».
Лежачого не б’ють, а добивають
В аптеках, дійсно, можна придбати практично все. А отруйні та сильнодіючі лікарські засоби, на відміну від наркотичних, не мають чіткого законодавчого регулювання.
«Упродовж кількох років працює проста схема, – розповідає аптекар Мирослава Паляничко. – На фармацевтичний ринок викидають та активно рекламують ліки – спершу цілком пристойні. Зазвичай це медикаменти від кашлю чи алергії. Складники препарату тішать залежних, і через кілька місяців кожен із них знає, що від них «пре». Таке «лікування» рано чи пізно стає явним, відтак «погані» ліки демонстративно забороняють. Паралельно випускають нові пігулки. Препарат той самий, лише назва інша».
Для наркоманів дістати той чи інший препарат не проблема, аби гроші були. Єдине, що заборонені ліки значно подорожчали. А шляхів їх отримання немало: рецепт підробити, з-під поли купити чи новий кайфовий замінник знайти.
«Ми не можемо врегулювати продаж сильнодіючих лікарських засобів (сонат, зестра, актифет, трайфет тощо). Вони досі у вільному обігу, їх можна придбати без спеціального рецепта, – каже Олександр Малишкін, оперуповноважений відділу боротьби з незаконного обігу наркотиків (БНОН). – В наші повноваження входить контроль за дотриманням правил продажу ліків, прописаних у заборонних постановах. Тобто це наркотичні, сильнодіючі та отруйні лікарські засоби».
«До нас звернулися працівники БНОН, щоб ми класифікували ліки, які використовуються наркозалежними з немедичною ціллю, – говорить нарколог Тетяна Черкасова. – Перераховані вище препарати входять до цього списку. Ці ліки не зникнуть, просто їх варто відпускати за рецептами суворої звітності».
І наркологи і правоохоронці в один голос твердять, що купити наркотики й сильнодіючі ліки легко і зараз. І жорсткий контроль проблем із наркоманією не розв’яже. Адже є безліч препаратів, які можна комбінувати для отримання наркоефекту. Тому єдиний вихід із ситуації – скласти перелік медпрепаратів, які будуть відпускатися лише за рецептом, й забирати ліцензію у власників аптек, «спійманих» на незаконному продажу сильнодіючих пігулок. Відтак, варто провести загальне обговорення та долучити до нього не лише правоохоронців, а й лікарів. Бо йдеться про заборону не якогось десятка пігулок, а 360 хімічних сполук, які можуть врятувати не одне життя.
На обліку Івано-Франківського наркодиспансеру нині знаходяться 975 осіб, яким встановлено діагноз нарко- або токсикоманія. За неофіційними оцінками – це лише п’ята частина від реальної цифри.
Comments are closed.