«У США немає своєї культури, – сказав нам на зустрічі молодий викладач Джорджтаунського університету (штат Меріленд) Семюел Потоліккіо. – Вона схожа на салат: трішки того овочу, трохи іншого…
У мене на вулиці живуть ірландці, серби, канадці, один навіть із Саудівської Аравії. І кожен з них зберігає частину своєї культури. А що нам зберігати? Наша культура – це Майкл Джексон і Брітні Спірс. Іншої в нас немає».
За законами штату Техас, депутату достатньо з цього місця протягом 10 хвилин аргументовано ганити будь-який законопроект, щоб його навіть не поставили на голосування |
Але, як з’ясувалось, є в них і своя культура, і свої звичаї. Наприклад, у Техасі. Є цілі музеї, які зберігають дух їхньої історії. Традицію носити ковбойські шляпи та черевики техасці підтримують через одного. Мають десь всередині той вільний ковбойський дух. Можуть собі дозволити порушити якийсь бюрократичний закон. Мають право носити зброю – це теж традиція…
Техас настільки своєрідний, що виглядає окремою повноцінною країною. Втім, він є хоч і найбільшою, але частиною п’ятдесяти Сполучених штатів Америки. А 51-м є округ Колумбія, де знаходиться столиця – Вашингтон.
Кожен штат ділиться на міста та округи. І якщо з меріями усе зрозуміло, то округи нагадують наші райони. Наприклад, у Техасі, з населенням у 22 мільйони, є 254 округи. Кожен округ і місто мають свій статут, які затверджуються голосуванням місцевих обранців і повинні відповідати Конституції, федеральному закону, закону штату.
До речі, хто не знає, Конституція США – найстарша у світі, їй 220 років. І за всі ці роки зміни в неї вносили лише 27 разів. Але, попри те, що американці пишаються своєю Конституцією, вони не соромляться визнавати, як от Сем Потоліккіо, що її творці були трохи плагіаторами. Мовляв, позичили основну ідею у Джона Локка – британського філософа, який говорив про те, що природним для людини є стан повної свободи й рівності при розпорядженні своїм майном і життям.
Політика для американців – складна штука. Кажуть, що українці заполітизовані, але американці – не менше. Як республіканці, так і демократи доволі затяті. Тільки 2% американців нині готові поміняти політичні переконання, решта – в жодному разі. Їхні погляди настільки сильні, що, наприклад, деякі «республіканські» міста Техасу відмовилися брати кошти у федерального уряду – на знак протесту проти президента-демократа Барака Обами. Так, місто Форт Ворт не взяло грант, який центральна влада давала на запуск трамваїв.
Навіть релігійні переконання американцям поміняти легше, ніж політичні. За статистикою, 90% громадян США є віруючими, а 6% із них готові поміняти церкву. Найпоширенішою є римо-католицька – 27% населення. Решта церков мають по 5-8%, між ними є досить сильна конкуренція, кожен пастор намагається залучити до себе якомога більше прихожан.
Парламент міста Остін (штат Техас) майже повністю працює на громадських засадах. Будь-хто може вільно потрапити на засідання, аби подивитись на роботу обранців |
У владі також найбільше представлені католики – і в урядах усіх рівнів, і в судах, і в інших структурах. А от з усіх президентів США католиком був лише Джон Кеннеді. Напевно, американці під час голосування не дуже звертають увагу на те, до якої церкви ходить кандидат. До речі, голосувати може не кожен. Так, у деяких штатах, зокрема в Техасі, цього права позбавлені люди, які були засуджені за кримінальною статтею.
Практично все майно та нерухомість у США – приватна власність. Земля теж. Найбільше урядової землі в Аризоні, приблизно 50%, бо там багато парків і заповідників, які, за законом, не можна приватизувати. Проте, є інші штати, де до 95% земель знаходяться у приватних руках.
Республіканці вважають, що центральний уряд не повинен займатися внутрішньою економікою, а має віддати повноваження окремим штатам. Демократи – навпаки. У порівнянні з Україною, де столиця пхається всюди, виглядає, що республіканці мали б торжествувати. Бо дуже багато питань віддано місцевим урядам. Хоча, погодьтеся, закони кожного штату напам’ять не вивчиш, а якщо любиш подорожувати, то можеш втрапити у халепу, навіть просто сидячи за кермом.
Деякі випадки просто вражають. От, працюєш в одному штаті, переїхав до іншого, а там твій диплом уже не дійсний – треба підтверджувати. Бюрократії й тут вистачає.
Проте, ця країна має свій величезний позитив. Справжніми американцями називають тих, хто, незважаючи ні на що, вірить в ідею рівних можливостей. І ця країна дає те, чого немає в жодній іншій, – вибір. Тобі не подобається те, що у твоєму штаті податок для підприємців становить 30%, тоді ти переселяєшся туди, де податок 20%. Хочеш зареєструвати гей-шлюб – шукай штат, де це можна зробити. Бажаєш носити зброю, або навпаки боїшся, коли всі навкруги озброєні, – обирай. Тебе лякає смертна кара – шукай штат, де такого покарання нема. Все просто – обираєш і живеш.
Comments are closed.