Ірина Бурак Сьогодні від багатьох людей можна почути, що вони застудилися через роботу кондиціонера в офісі чи автомобілі. Простуда влітку – хіба не смішно звучить? Адже зазвичай ми очікуємо симптомів простудних захворювань в холодну пору року, коли, здавалося б, умов захворіти більше, ніж у спеку. Але влітку ми нерідко піддаємо себе різким перепадам температур і саме вони спричиняють хворобу. От скажімо, кому б не хотілось після прогулянки під жарким сонцем з’їсти морозива чи випити соку з льодом? Та саме такі різко освіжаючі забаганки можуть стати причиною літньої застуди, стверджують лікарі.
Зараз уже нікого не здивуєш кондиціонером – в офісі чи вдома. Вони замінили радянські вітрячки та частково квартирки, котрі в літню спеку відкривалися до скрипу рам і потужних протягів. Ще на початку їх широкомасштабного розповсюдження вони являли собою дорогу габаритну машину, із малими оборотами та сильним гуркотом. Нині ж будь-хто може придбати собі цю диво-техніку, все залежить від товщини гаманця.
«У кожному великому магазині техніки є великий вибір кондиціонерів. На будь-який вигляд та смак, від дешевих китайських малогабариток до потужних надсучасних кондиціонерів світових брендів, – говорить Володимир Бровко, продавець-консультант одного із прикарпатських магазинів побутової техніки. – Їх ціна коливається залежно від «фаршу», тобто наповнення, марки та величини. Насправді кондиціонер майже нічим не відрізняється від звичайного холодильника. Якби його вмонтувати у віконну раму та поставити всередину вентилятор, ви б отримали примітивний екземпляр кондиціонера».
Усе добре в міру. Тому аби новітні технології не зробили ваше життя дискомфортним, і не дай Боже, призвели до хвороби, потрібно обережно поводитись з температурним приладом.
«Кілька років тому в нас був такий випадок: прийшли одразу четверо людей з одного офісу, – розповідає лікар-терапевт приватної клініки Івано-Франківська Вероніка Кобилянська, – Усі – молоді дівчата без особливих проблем зі здоров’ям, і всі захворіли посеред літа на гострі респіраторні захворювання. З’ясувалося, що у них на роботі недавно встановили кондиціонер. Цього літа таких випадків – принаймні масових – не було. За моїми спостереженнями, значно поширеніша причина літніх застуд – напої з холодильника. Але загроза від кондиціонера справді є, вона насамперед у великій різниці між температурою повітря на вулиці та в кондиціонованому приміщенні.
Зрозуміло, що коли на вулиці плюс сорок, а у приміщенні на двадцять градусів менше, – це величезний стрес навіть для здорового організму. А якщо вже в когось є хронічні захворювання, йому треба бути особливо обережним».
Кожен із нас сам має вирішити для себе нагальність такої покупки. Найбільшими покупцями кондиціонерів наразі є великі фірми, банки, офіси, – загалом ті організації, де зазвичай є велике скупчення народу.
Наталія працює в банку понад десять років, і тільки два роки тому начальство вирішило поставити кондиціонери. За її словами, спочатку майже весь колектив поставився до цієї ідеї скептично, адже всі говорили, що це небезпечно. «Згодом кожен із нас почав цікавитись кондиціонером. Шукали інформацію, вчилися користуватись. Головне – не перегинати палицю, я маю на увазі температуру. Адже це може призвести і до лікарняного ліжка. Це я знаю точно. Моя сестра стала жертвою цього приладу, потрапивши до лікарні з пневмонією».
Як зазначають медики, найчастіше хворіють ті люди, у яких на робочому місці постійно працює кондиціонер або які багато часу проводять в автомобілі, в салоні якого теж ввімкнений цей прилад. Найпоширенішими у таких випадках хворобами є бронхіти, отити, гайморити та інші застудні захворювання.
Якщо ви вирішили придбати кондиціонер, то перш за все ретельно оберіть модель – за потужністю та, звісно, ціною. Зверніть увагу на моделі в місцях, де ви почуваєте себе комфортно, і пам’ятайте, що дорого – це не завжди якісно.
Як користуватися кондиціонером, щоби не застудитися:
Перед увімкнутим приладом є зона приблизно два на три метри, де температура повітря на два-три градуси нижча, ніж загалом у кімнаті. Не розташовуйте у цій зоні робочий стіл, а тим паче ліжко.
У сучасних кондиціонерах є різні режими керування повітря – як по горизонталі, так і по вертикалі. Якщо ви остерігаєтеся застуди, направляйте потік на стелю.
Перепад температур між вулицею і приміщенням не має перевищувати 10‑15 градусів, а загальну температуру в приміщенні влітку не слід знижувати нижче 20 градусів.
Змінювати температурний режим під час роботи кондиціонера треба плавно. Якщо ви, приміром, встановили 24 градуси, і вам стало гаряче, то не слід одразу стрибати до 20‑ти.
Comments are closed.