Ще 20 грудня в Івано-Франківську врочисто відкрили оновлену обласну філармонію. Та її реконструкцію обговорюють і досі. Окрім відвертого несмаку в оформленні, під час реконструкції підрядник не дотримався елементарних будівельних норм. А платникам податків це задоволення коштувало майже 12,6 млн. грн.
Починали з пандуса…
Усе починалося з малого. Через три дні після відкриття філармонії, 23 грудня, «Репортер» випробовував на практиці її пандус та решту зручностей для людей з особливими потребами.
Доступність обласної філармонії разом з журналістом досліджували двоє візочників: Микола Макар, заступник голови громадської організації «СЛІД» і представник національної асамблеї інвалідів України в області, Віталій Палков, керівник танцювальної студії «Фантазія», а також незрячий чоловік Микола Ткачук, представник громадської організації «Біла тростина». Потрапити до філармонії через пандус виявилося дуже непросто.
Близько півгодини довелося чекати, поки керівництво закладу шукало ключі від дверей, які ведуть від пандусу до приміщення. На наш подив заступник директора Володимир Чайківський повідомив, що філармонію ще не здали в експлуатацію, тому приміщення не перебуває у відан ні дирекції, через це ключі знаходяться у виконроба.
20 грудня, відкриття філармонії… |
Ключі таки знайшли і ми потрапили всередину. Якщо «вулична» частина пандусу, за словами колясочників, є практично бездоганною, то підйом за вхідними дверима не витримує критики – він є надто стрімким, а повинен мати нахил не більше 8-10 %, вимощений небезпечною слизькою плиткою та не обладнаний перилами. Не мають спеціальних перил і туалети для неповносправних, ці люди не мають доступу до квиткових кас, у приміщенні немає спеціальних інформаційних вказівників.
За результатами того візиту Микола Макар склав аудит доступності та передав його до відповідних управлінь і дирекції філармонії. «Репортер», зі свого боку, вирішив довідатися, скільки коштував, наприклад, той пандус платникам податків.
Кошториси не для всіх
Коли журналісти навідалися до обладміністрації за кошторисами реконструкції, начальник головного управління регіонального розвитку і будівництва Петро Гречанюк 15 хвилин усіляко переконував, що вони нам не потрібні, двічі просив представитися, показати посвідчення, а завершив узагалі феноменальною фразою: «Ніби ви щось зрозумієте у тих кошторисах!». Але потім таки заговорив.
«Усі роботи виконані згідно з робочим проектом, який розробляв державний науково-дослідний інститут «Діпромісто», – каже Гречанюк. – Зараз ми написали туди листа й попросили показати, чи виконані ДБНи (державні будівельні норми – Авт.). Ми не можемо знати тих норм, якими користується проектний інститут. У них є свої. Ми ж порушень, згідно з робочою документацією, не допустили».
Аби читачам було зрозуміло, зазначимо, що згадані норми апріорі не можуть бути різними, бо їх затверджують профільні міністерства.
«Ми контролюємо виконання норм при будівельно-монтажних роботах, – незворушно продовжує Петро Гречанюк. – Що стосується проектної документації, то цей контроль мав би вести проектний інститут. Проект пройшов позитивну державну експертизу, а значить усі норми витримані. Якщо є якісь відхилення, то вони допущені інститутом і будуть поправлені за рахунок коштів інституту».
«Репортер» таки добився кошторисів реконструкції обласної філармонії. До речі, окремої статті про пандус у фойє там чомусь немає. Проте є пандус на вході в малий зал – теж без перил і стрімкіший за необхідні 8-10 %. На нього витратили тільки 1634 грн. Натомість, тепер маємо у філармонії кілька десятків диванів для відпочинку по 2385 грн., десятки бра по 2-3 тисячі та люстри по 20 і 30 тисяч. При таких витратах невже важко було зекономити кілька тисяч, аби задовольнити потреби неповносправних людей?
…теж 20 грудня, внутрішній двір |
Впоралися за півроку
Конкурсні торги на реконструкцію філармонії відбувалися 20 червня цього року. Заявки на участь подали п’ять підприємств, усі місцеві: ПАТ «Прикарпаттябуд», ТзОВ КП «Стандарт-ІФ», ТзОВ «Станіславміськбуд», ВАТ «Житлобуд», ТзОВ «Бетон Груп ІФ». На початку липня визначився переможець – «Стандарт-ІФ». Ця фірма знає, як перемагати на тендерах. Свого часу вона була генпідрядником будівництва Центру патріотичного виховання молоді імені Степана Бандери (15 млн. грн.), а зовсім недавно, у липні виграла конкурс на побудову першої черги поліклініки в Коломиї. Тут ціна питання – 32 млн. грн.
В умовах конкурсу на реконструкцію філармонії зазначався півторарічний строк виконання робіт: червень 2011 – грудень 2012 року. Натомість, «Стандарт-ІФ» працював стахановськими темпами і впорався менш ніж за півроку. Напевно, хтось в ОДА поставив завдання відкрити філармонію до Нового року. Вже 26 грудня тут відбулася обласна конференція Партії регіонів.
Нині блискавична реконструкція перетворилась у звичайну добудову. Майже місяць, як філармонію відкрили, а роботи продовжуються. Область боргує будівельникам ще 750 тис. грн. Чиновники кажуть, що у приміщенні доробляють дрібниці, концерти та зібрання там уже можна проводити. Попри те, що будівлю ще не здали.
Як повідомив «Репортеру» Петро Гречанюк, декларацію на готовність об’єкта до експлуатації підготують не раніше березня.
Comments are closed.