Соціум

Чужими руками

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Прибиранням доріг в Івано-Франківську в основному займаються жеки. Майже безкоштовно. Натомість відповідальне за це комунальне підприємство живе абсолютно спокійно.


За законом, «фінансування будів­ництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється за рахунок бюджетів міст». В Івано-Франківську всі дороги знаходяться на балансі комунального підприємства «Дорожнє ремонтно-експлуатаційне управління» – КП ДРЕУ. Проте, штат двірників у них невеликий, тому під­приємство не встигає прибирати дороги самотужки. Відтак, кілька років тому міськвиконком вирішив, що жеки мають їм допомагати. Відповідно, жеки були змушені розширити штат новими двірниками або причепити «старим» більше роботи.

Цікаво, що такий «доважок» відбувся не за бюджетні кошти, як воно мало бути, а за гроші мешканців, які вони платять жекам за послуги. Простіше – ЖЕО направили частину грошей на прибирання доріг, «заощадивши» на ремонтах дахів, каналізації, сходових кліток, дверей тощо.

Виглядало на те, що цей крок був продуманим (щоб «утопити» ЖЕО), або по‑дилетантськи дивним (місто банально економило кошти). Адже жекам і так не вистачало ресурсів на повноцінне виконання послуг, а тут їм ще й дороги навісили. (До речі, за останні кілька років у Івано-Франківську були навіть випадки, коли на керів­ників ЖЕО відкривали кримінальні справи через борги по зарплаті).

У минулому році КП ДРЕУ отримало з бюджету 5,1 млн. грн. За словами начальника підприємства Володимира Юсипіва, вони прибирають кілька об’їзних вулиць та пішохідну центральну частину (вул. Незалежності та Грушевського, Вічевий майдан, площу Ринок, майдан Шептицького, площу перед адмінбудинком, сквери тощо). Ці п’ять мільйонів, каже Юсипів, «з’їдає» експлуатація техніки. «Це – шість машин ПМ, які влітку поливають, а взимку чистять плугами і замітають дороги, – говорить він, – «тротуароприбиральні» тракторці, які замітають та чистять сніг, піскорозкидувачі, що посипають сіль на перехрестках цілого міста, грейдери і два пилососи».

Жеки примудряються робити свою роботу за кілька сотень тисяч гривень, «відірваних» від поточних витрат. Натомість, КП ДРЕУ витрачає на це мільйони…

Минулого року місто передбачило 680 тис. грн., аби розрахуватися з жеками за прибирання доріг. Тобто, ДРЕУ мусило виділити їх зі «своїх» 5,1 млн. грн. Утім, до кінця з жеками ніхто так і не розрахувався. Наприклад, начальник ЖЕО № 1 Мирослав Курчій розповів, що йому повернули лише 60 % із минулорічного боргу – 90 тис. грн. А начальник ЖЕО № 5 Зіновій Карабін каже, що їх взагалі не фінансували, проте, він очікує, що цьогоріч кошти будуть.

Це підтвердив в.о. начальника УЖКГ Василь Білик. «Цього року жекам буде виділено 2 млн. грн. за прибирання доріг. Це окремо і незалежно від КП ДРЕУ», – сказав Білик і додав, що ДРЕУ все одно тримає свої 5 млн. грн. А от на запитання, чому ДРЕУ не прибирає дороги самостійно, Білик відповів: «За розрахунками, їм потрібно на це 11 млн. грн. Місто таких грошей не має».

Варто згадати: цього року Івано-Франківськ навіть проводив тендери на прибирання доріг. Їх виграли жеки. Наразі вже складені кошториси і навіть розписано, скільки кожен жек отримає за це коштів. А з прийняттям бюджету справа мала би нарешті почати фінансуватися. Адже за п’ять місяців 2010 року місто жекам також нічого не платило.

Так і лишається загадкою: чому КП ДРЕУ не може прибирати дороги й чому йому на це прибирання треба аж 11 млн. грн.? При тому, що аудиторська перевірка цього підприємства за І квартал 2010 року, яку робила фірма «Альфа-аудит», знайшла там 400 тис. грн. прибутку.

Володимир Юсипів вважає цю перевірку дурницями. «Як я замовлю назавтра на вас аудиторську перевірку, то мені її зроблять так, як я хочу бачити, – виправдовується Юсипів. – Це піар». Ніякого прибутку на підприємстві немає, каже він. Мовляв, це тільки за перший квартал, а до кінця року усе знівелюється через різні причини.


P. S. Останнім часом «вилазять» факти, що не все так погано в Івано-Франківську з комунальними підприємствами. Спершу з’ясувалося, що АТП-0928 працює з прибутками. Тепер КП ДРЕУ, виявляється, працює на межі прибутки-збитки. Може, комусь просто вигідно робити вигляд, що комунальні підприємства «вмирають»?..

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.