Соціум

Чужі пси

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківчанка Валентина Дорошенко, яка мешкає на вулиці Донцова, 4Б скаржиться на сусідського пса. «Я живу на другому поверсі, а сусід – на третьому, – каже жінка. – Його собака часто перебуває у під’їзді, вона велика, агресивна та постійно гавкає. І щойно я заходжу в під’їзд, то вона одразу вискакує… А деколи навіть спить у мене під порогом. До речі, вона без повідка та намордника».

Пані Валентина обурена та ображена. І, скоріше за все, такі випадки непоодинокі. Отже, на що мають право власники домашніх тварин та чи не ущемляють вони своїх сусідів?

Соцфактор

За словами Богдана Тимочка, керівника комунального підприємства «Полігон ТПВ», яке займається бродячими собаками, українське законодавство чітко виписало дозволене та недозволене господарям тварин. Крім того, в місті з 2000 року розроблені свої «Правила утримання собак». Згідно з ними кожен власник тварини має зареєструвати свою собаку у ветеринарній службі, зробити щеплення та отримати ветеринарний паспорт. Інша справа, що люди далеко не завжди дотримуються законів та правил.

«Це вже є соціальний фактор, – каже Ігор Княгницький, заступник начальника управління ветеринарної медицини Івано-Франківська. – Бо одна людина за щось відповідає і дотримується норм, а інша не хоче знати ані законів, ані норм, ані правил. Проте, це все одно до тих пір, поки собака когось не покусає – навіть свого ж власника. Тоді всі раптово хапаються за голову, бо треба проходити курс лікування. Але, трапляється, що може бути й пізно».

Отже, аби зареєструвати домашнього утриманця, треба зробити відповідні щеплення. Спершу від усім відомого сказу, далі – від чумки, крім того, є й інші інфекційні захворювання. Ігор Княгницький розповідає, що ветеринарна служба періодично проводить безкоштовні вакцинації тварин. Для цього ветеринари повідомляють жеки, визначають місця, куди приходити з тваринами і вакцинувати їх. Інша справа, що навіть у цьому випадку приходять далеко не всі. Є такі, що купують вакцину і роблять щеплення самостійно, а деякі власники взагалі не роблять жодних щеплень.

Як каже начальник ветеринарної лікарні міста Євген Гусак, з початку 2010 року через міську ветеринарну службу пройшло понад 2000 собак. Він припускає, що до кінця року звернуться й інші власники домашніх псів. Проте, точно не всі. А скільки їх є в місті загалом, Гусак сказати не може, адже порахувати незареєстрованих – майже неможливо.

Таки порахують?

Отже, згідно з правилами десятирічної давності (їх викон­ком затверджував ще у 2000 році), щойно щеняті виповнюється два місяці, його треба зареєструвати, щепити від сказу та отримати ветпаспорт. А далі щорічно водити пса на огляд та імунізацію. Крім того, виводити собак із приміщень на вулицю можна тільки «на короткому повідку з прикріп­леним до нашийника номерним знаком та в наморднику». А власник собаки повинен мати при собі «ветеринарний паспорт з відміткою про щеплення від сказу та засоби для прибирання екскрементів».

За словами начальника міського управління ЖКГ Василя Білика, в Івано-Франківську є перелік місць для вигулу собак. Їх – 14. Це: мікрорайон заводу «Родон» (уздовж вул. Івасюка), правий бік мікрорайону «Каскад», вул. Надрічна (від залізничного моста до автозаправки), вул. Тролейбусна (біля тролейбусного депо), мікрорайон Пасічна (в районі котельні, вище дамби Бистриці Солот­винської), територія на розі Гаркуші і Лепкого, пустир на Ребета, лівий бік уздовж колективних садів в районі ріки Бистриця Надвірнянська, Південний Бульвар (в районі міського озера) і т. д.

Деякі з таких місць за 10 років вже втратили свою актуальність. «Ми зараз розробляємо нові правила поводження з тваринами, – каже керівник КП «Муніципальна інспекція з благоустрою» Степан Кукула. – Думаю, що на початку 2011 року вони увійдуть в дію. Плануємо, що усі собаки будуть перераховані, зареєстровані, матимуть паспорта і щеплення, будуть визначені місця вигулу тварин».

У трьох няньок…

Що нового придумає інспек­ція, важко сказати. Адже правила і так є, вони просто не виконуються і навіть питати нема з кого. До речі, згідно з тими правилами, відповідальними за їх виконання є аж три служби: МВС, ветслужба, УЖКГ. А от хто дійсно відповідає – невідомо.

Євген Гусак вважає: аби ці правила виконувалися, треба, щоб міська рада ще раз звернула увагу на утримання собак в місті, і ще раз їх переглянула. А дільничний, у свою чергу, мав би теж звертати на це увагу, попереджувати та навіть штрафувати недобросовісних власників собак.

За словами Василя Гультайчука, начальника ЦЗГ УВМС в області, стаття 154 Кодексу про адміністративні правопорушення, наприклад, за вигул собак без намордників передбачає штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17‑51 грн.). Якщо таке трапляється повторно або зі шкодою для здоров’я потерпілого, то штрафують уже «від трьох до п’яти», крім того, із конфіскацією тварин.

Валентині Дорошенко Гультайчук радить написати заяву до міліції за місцем проживання. Прийдуть, опитають людей, складуть адмінпротокол, влас­ника тієї собаки оштрафують. Може, це на нього і вплине.

До речі, подібні скарги для правоохоронців не є рідкістю. Зазвичай усе залежить від принциповості потерпілої людини. Втім, реагувати міліція – зобов’язана.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.