Соціум

Чому вмирають люди?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цього разу до «Громадського патруля» звернулися мешканці вул. Чорновола, 115. Люди стурбовані тим, що на даху будинку, який знаходиться поруч – вул. Національної Гвардії, 14 – розташована антена стільникового зв’язку. За словами мешканців, саме після її встановлення в багатьох із них різко погіршилося здоров’я. Як правило, це головний біль та серцево‑судинні захворювання…

Головний біль

Наталія Теличкан із 35 квартири говорить, що спершу люди не знали, в чому ж справа. Чому у них болить голова, погіршилася працездатність, хворіють діти? А от коли довідалися про те, що вже чотири роки живуть біля тієї антени, їм стало все зрозуміло. «Майже в кожній сім’ї є хворі люди, – каже пані Наталія. – Навіть малі діти й ті скаржаться, що в них немає сил. А, наприклад, моя мама за цей час перенесла вже два інсульти».

Ольга Русак (кв. № 2), у свою чергу, розповіла, що останнім часом вона раз у раз викликає швидку допомогу – болить голова. А от мешканка квартири № 3 Ірина Чернюк каже, що за останній рік в їхньому під’їзді померло сім чоловіків.

«Чому нас ніхто не питав і навіть не попередив?», «З людьми треба рахуватися», «Такі вежі треба ставити на околиці, десь у лісі», «Така вишка має страшні коливання», «Чому ми в Україні маємо страждати за хабарі?», «Чому дають на це дозволи?», – вигукували мешканці Чорновола, 115. Люди вимагали пояснень, тож ми пішли шукати відповіді.

Питання опрацьоване

Приміщення, на якому знаходиться антена, – Національної Гвардії,14 – належить ВАТ «Прикарпатагробуд». Голова правління товариства Дмитро Левінський запевняє: попри те, що офіційних звернень від мешканців до нього не було, підприємство все одно цікавилося проблемою. Адже вони й самі тут працюють, а відтак дбають за своє здоров’я.

«В нас є висновок санепідем­станції, екології тощо, де сказано, що ця антена так розсіює промені, що не шкодить здоров’ю, – розповідає Дмитро Левінський. – Фірма, що її ставила, принесла всі висновки і пояснила, що антена є під відповідним кутом, а тому шкодити нам не може. Тож ми заспокоїлися і продовжили з ними договір оренди».

Голова правління ВАТ «Прикарпатагробуд» розповів, що ця стільникова антена знаходиться на даху вже чотири роки. За цей час скарг не було. І навіть більше, якби були обґрунтовані людські звернення, то він готовий їх розглянути і розірвати договір. А от щодо смертей та головного болю у людей Дмитро Левінський відповів так: «Старші люди помирають у всіх будинках, а не тільки в цьому. Як і голова у всіх болить. В мене і в самого болить голова, тиск підвищений. І що?».

Мобільний шкодить більше

За словами лікаря відділу комунальної гігієни обласної санепідемстанції Юрія Здорового, ця вишка знаходиться на обліку в санстанції, яка й робила дослідження. Він повідомив, що в цьому районі живуть відомі впливові люди, тож після їхніх звернень санстанція робила заміри повторно. Жодних перевищень не знайшли.
Юрій Здоровий порадив мешканцям менше користуватися самими мобільними телефонами. Мовляв, вони значно більше шкодять здоров’ю. Крім того, мобільний впливає не на серцево‑судинну систему, а радше на нервову.

«Усе місто «накрите» такими базовими станціями, – каже лікар. – Це робиться для того, щоби зв’язок був кращим. Утім, антени нормуються тільки по висоті. Тобто це могло би шкодити тільки тоді, якби люди жили на п’ятнад­цятому поверсі, а вишка була б на дев’ятому». Щодо головного болю та підвищеної смертності Юрій Здоровий говорить те саме, що і Дмитро Левінський: люди вмирають скрізь. І пов’язувати це зі стільниковим зв’язком, він би не брався.

Може воно й так. Але людей заспокоїти таки не просто. Тим паче, що однією з основних людських вимог було те, що вони хочуть, аби з ними рахувалися, їм пояснили, їх спитали. А не спитали. Певне, біда саме в цьому.


Юрій Соловей: Це вже не перше звернення мешканців до «Громадського форуму» стосовно того, що у людей погіршується здоров’я у зв’язку зі встановленням таких антен. І така ситуація, звісно, бентежить. «Громадський форум» виступає за те, щоби будь-які рішення чи кроки, які робляться в місті, проходили хоча б мінімальні громадські слухання. Бо думка громади має бути почута. Ми за те, щоб люди, які хочуть встановити такі антени, в першу чергу прийшли до мешканців і пояснили, які переваги вони отримають у разі встановлення таких антен і чи отримають взагалі.

Нагадаємо, що рубрика виходить за сприяння «Громадського форуму» та Юрія Солов’я.