Травень – період «сюрпризів» для батьків, які здають документи дітей у школу. Мало того, що огляд лікарів і проходження аналізів зазвичай асоціюються з кілометровими чергами, декому вони ще й відкривають очі на стан здоров’я дитини. Комусь терміново потрібні окуляри, комусь – ґрунтовніші аналізи, а комусь слід лікувати половину зубів.
Власне, про зуби. Для школярів це дуже актуально. Раніше дітям регулярно робили медогляди, викликали їх з уроків на лікування зубів. А зараз? Майже так само. Правда, не всюди.
Не всім щастить
У сільських школах стоматкабінетів просто нема. І, за словами начальника управління освіти і науки ОДА Зінаїди Болюк, ніколи не було, бо для цього треба дороге обладнання й фахівці. А на початку 1990-х і лікарів зі шкіл практично вивели: у великих міських залишили медсестер, у сільських – фельдшерів.
«Зараз є закріплені терапевти, – каже Болюк, – які мали б час від часу навідуватись у школу, дивитися щеплення й таке інше. Втім тут є проблема. Раніше медики ходили в школу робити медичні огляди, але потім на рівні держави було вирішено, що здоров’я дітей – проблема батьків, тож проводити медогляди перестали. А освітян зобов’язали водити дітей на медичні огляди в лікарні».
Обласний дитячий стоматолог Тереза Стефанків запевняє, що вже другий рік поспіль стоматологи оглядають дітей. Незалежно від того, чи є стоматкабінет у навчальному закладі, чи нема його. «В івано-франківських школах є 17 стаціонарних стоматологічних кабінетів, – каже Стефанків. – Тут постійно проводиться робота з дітьми. Їх там оглядають, лікують і вчать правилам гігієни».
За словами Терези Стефанків, у тих школах, де немає стоматкабінетів, фахівці організували огляди. Там школярів інформують, які зуби в них потребують лікування, й радять, куди звертатись. Така робота проводиться не тільки у Франківську, а і в районах області. Крім того, у школах Коломиї, Калуша, Галича, Богородчан теж є стоматкабінети. Правда, як і в обласному центрі, не у всіх. Решта районів кабінетів у школах не мають, стоматологи оглядають школярів раз на рік.
«Лікар обирає клас, залежно від кількості учнів бере стерильні зонди і дзеркала, одягає рукавички та оглядає, – розповідає обласний стоматолог. – У кожній школі є медпункт, медсестра викликає дітей, і лікар обстежує їх так само, як і кожного, хто прийшов би до нього на прийом».
Медики не тільки інформують дітей про стан їхніх зубів, вони ще й роблять записи для батьків у щоденниках. Тож родичі вже знають, що треба робити. Тереза Стефанків впевнена: якби ця робота не проводилась, то було би значно гірше. Бо навіть порівнюючи зуби дітей двох різних шкіл (в одній є стоматкабінет, а в іншій немає), то іноді, від разючої різниці, можна вжахнутися.
Із відкриттям стоматологічних кабінетів у школах, звісно, непросто. І якщо, за словами Зінаїди Болюк, в інтернатах це питання ще піднімається, то у звичайних школах про таке навіть не говорять. «Аби відкрити стоматкабінет у школі, треба мати обладнання, приміщення, ліцензію, і все це пов’язано з такими речами, які освіта не може вирішувати в силу своїх функцій, – говорить Болюк. – Це дуже велика розкіш».
За словами ж Терези Стефанків, стоматологічні кабінети можна відкривати тільки у школах, де вчиться не менше 800 дітей. В іншому разі – стандарти не дозволяють.
І знову менталітет
Так уже склалося, що багато українців стоматологів… бояться. І нинішні батьки, в яких цей страх живе ще з дитинства, не одразу відважуються відвести до лікаря і своїх дітей. Це і є їхньою основною помилкою.
«Слідкувати змалечку – 70% успіху, – наставляє Тереза Стефанків. – Якщо дітей правильно навчили правилам гігієни, то вони мають добрі гарантії того, що зуби будуть здоровими. І діти не боятимуться. Але вчити треба, починаючи вже з першого молочного зуба. Якщо мама з самого початку навчила дитину чистити зуби та відвела до стоматолога, коли їй не три-чотири, а рік, то зуби будуть значно здоровішими». Натомість на практиці буває, що дитина вперше в житті зустрічається зі стоматологом саме на обов’язковому огляді.
Як впливати на батьків? В Україні – ніяк, жодних механізмів. А от за кордоном є страхова медицина. І там кожна мама до року від народження маляти зобов’язана з’явитись у стоматолога. Бо є шанс втратити страховку.
«Це наша така свідомість, – говорить Стефанків. – Має бути стимул. От у країнах зі страховою медициною це поставлено добре, бо ти знаєш, що можеш постраждати матеріально. А в нас, трапляється, приходять, коли із 20 молочних зубів усі 20 уражених. Або в шестирічок починають прорізуватися «шості» зубки і вже зіпсуті, а мами й поняття не мають, що вони – постійні».
Отже, шкільний стоматолог – це дуже добре, та майже нереально. А головне питання – у батьківському ставленні. Саме від мами залежить, будуть в її дитини здорові зуби чи ні.
Comments are closed.