До Івано-Франківська приїхала мандрівна літературна студія «ПереФарбований лис». Її створили авторки однойменного подкасту освітянка Валентина Мержиєвська і психологиня Марія Діденко. Дівчата розвіюють міфи та стереотипи про класичну українську літературу, пише Репортер.
Подкаст «ПереФарбований лис» з’явився в ефірі у січні 2020 року. Ще на початку створення подкасту Марія та Валентина запланували розібрати усю шкільну програму, аби спонукати людей перечитувати класику та переосмислювати її. Бо деякі твори, прочитані у підлітковому віці, для багатьох залишаються незрозумілими.
Ми всі ходили в школу, читали одні й ті ж твори, – каже Марія Діденко. – І нам було цікаво дослідити, чи мало це на нас якийсь вплив – на нашу культуру, на нашу свідомість, на те, які рішення ми приймаємо, та й на світогляд взагалі.
Ідея створити студію навкололітературних ігор виникла після чергового запису подкасту. Обговорюючи творчість Михайла Семенка, дівчата вирішили, що гра – це ще один цікавий формат взаємодії з творами, який дозволяє зануритись у ролі персонажів.
Минулої весни писали подкаст про Михайла Семенка і футуристів – це автори, які, пишучи вірші, гралися зі словами. Саме тоді з’явилася думка, що гра – це спосіб більш глибоко дослідити себе і дослідити культуру, в якій ти живеш, – розповідає Марія Діденко.
Задум підтримав «Український інститут книги» і дівчата вирушили у тур містами. Франківськ – останнє, сьоме місто у списку.
Всі ігри ми придумуємо самі, – каже Марія. – Беремо певний літературний твір і накладаємо його на відому ігрову динаміку. Наприклад, сьогодні це – «Мафія» за твором «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Завтра гратимемо «Підземелля та дракони» за мотивами «Кайдашевої сім’ї». Є ще гра-медитація на тему вигорання і відновлення за «Intermezzo» Михайла Коцюбинського та буріме за віршами українських поетів.
Гра розрахована на півтори години, але можна грати довше. Під час гри учасники вживаються в роль персонажа, якого самі ж обирають, щоб зрозуміти його мотивацію, слабкі та сильні сторони.
До речі, ігри студії «ПереФарбований лис» настільки легкі, що включитися можуть навіть ті, хто не читав творів українських класиків.
У Вінниці була дівчинка, яка не читала «Кайдашеву сім’ю» і ніколи про неї не чула, – розповідає Марія Діденко. – Вона взяла роль Мотрі. Перед грою ми розповіли базовий сюжет і вона по цьому опису настільки вжилася в роль, що це було просто неймовірно. Це була викапана Мотря!
До того ж навкололітературна гра має терапевтичний ефект. За словами Валентини Мержиєвської, імпровізація дозволяє людям бути більш сміливими та додає впевненості.
Ми помітили, що ігри прибирають різні страхи – страх публічного виступу, страх оцінки, страх помилки, – каже Валентина. – Гру ж можна переграти, тут немає невдалих ходів, немає фатальності і це додає легкості. До того ж зараз дуже багато людей переживає складні емоції. Хтось думає, що недостатньо допомагає, хтось пережив травматичні події, хтось банально відчуває страх за себе і своїх близьких. Наша гра – це можливість підживитися ресурсом, життєвими силами. З гри ти виходиш наповнений і у тебе з’являється ще купа рецептів, як ти можеш себе підтримати в цьому зібраному стані ще тривалий час.
А ще гра – це про комунікацію. Валентина Мержиєвська каже, через «ковід» і війну люди почали втрачати соціальні зв’язки, їм бракує живого контакту. А гра – це безпечний простір для спілкування.
Хоч Івано-Франківськ і став останнім містом, куди в цьому році завітала студія навкололітературних ігор «ПереФарбований лис», проєкт матиме продовження.
Маємо ще два задуми. Перше – створити спільноту амбасадорів. По завершенню цього туру ми будемо проводити онлайн зустрічі з тими, хто б хотів проводити подібні ігри. Будемо передавати їм всю методику, матеріали та роздруківки. Також ми продовжуємо вигадувати нові ігри, маємо дуже багато ідей і вже склали перелік міст, куди б хотілося поїхати, – розповіла Валентина Мержиєвська.
Comments are closed.