Це на той випадок, якщо на свята вам таки набридне їсти, пити, співати та ходити у гості. Коли від банальних новорічних шоу, якими на 100% заллють наші екрани, зарябить в очах. Коли захочеться справжнього казкового затишку — пропонуємо свою суб’єктивну добірку кращих фільмів і книг, які варто подивитись усією сім’єю або почитати.
Світ, де ми є
«Іронію долі» вже знаєте напам’ять? Тоді подивіться фільм, який так само завчили американці, — «Це прекрасне життя» (1946). Сьогодні його, як і все інше, можна спокійно скачати в інтернеті.
Це історія Джоржа Бейлі, власника кредитної компанії і взагалі ідеального чоловіка — чесного, співчутливого, люблячого. Але раптом на нього навалюється стільки всього, що містер Бейлі вирішує покінчити з життям. На порятунок небеса посилають йому недосвідченого ангела Кларенса. І той не придумує нічого кращого, ніж показати Джорджу, як виглядає світ, в якому того нема…
Продовжуючи тему раритетів, радимо ще й «Три горішки для Попелюшки» (1973). Чудовий чеський фільм з піснями Карела Гота. Історія відома — мачуха, її зла донька, Попелюшка, принц, велике кохання, красивий фінал. Скажете, ви ту стрічку сто разів бачили? Можливо. А ваші діти?
Тема чудесного кохання на свята так уже облюбована кінематографістами, що усіх стрічок і не перелічити. І, певно, кожен має свою улюблену. А ми б хотіли порадити сумну та чисту історію — бартонівського «Едварда руки-ножиці» (1990). Там самотній старий вчений створює людську істоту, але помирає, не завершивши справу. У Едварда не вистачає рук, замість них — ножиці. Він самотньо живе у покинутому будинку. Але одного разу все змінюється — він зустрічає кохання.
Хочете чудернадськості? Для цього завжди є добрі старі «Гремліни» (1984). То такі дуже милі тваринки із правилом трьох «не». Їм не можна вмикати яскраве світло, їх не можна мочити, а ще годувати після опівночі. І ось одного разу ці правила порушили, гремліни перетворилися на злих монстрів, але, звісно, все закінчилося дуже добре.
Кому ж до вподоби щось реалістичніше, хай перегляне стрічку «Щасливого Різдва» (2005). 1914 рік. Різдво. Шотландський священик, французький лейтенант, німецький тенор і його кохана опинились у центрі спонтанного братерства, що виникло між траншеями німців, англійців і французів. Рушниці були залишені, а самі солдати вийшли назустріч один одному, щоб обмінятися сигаретами, розділити шоколад і побажати один одному: «Щасливого Різдва!».
Наступний фільм, який ми радимо, до Різдва ніяк не прив’язаний. «Все гаразд» (2009) — це історія вдівця-пенсіонера, який раптом розуміє, що всю їхню велику сім’ю зв’язувала саме дружина. Аби дізнатися, як живуть його діти, він їде їх навідати й відкриває для себе багато невідомого. Обов’язково подивіться усією сім’єю, станете відчутно ближчими один до одного.
А з новинок можемо порадити хіба «Дивне життя Тімоті Гріна» (2012). Про дивовижну дитину, яку батьки не народили, а вимріяли.
У дитинстві сила
Які ж свята без мультиків?! У цей час їх варто дивитися не тільки малечі. Неодмінно віднайдіть український мультик «Різдвяна казка» (1996) за твором Марка Черемшини. Історія про те, як напередодні Різдва сльоза бідної дівчини Марусі розтопила холодне і байдуже серце заможного ґазди, зворушить кожного.
З веселішого й кольоровішого радимо «Жах напередодні Різдва» (1993). Не лякайтеся, жодних жахів там насправді немає. Це історія про такого собі Гарбузоголового Джека, який викрав Санта-Клауса, аби самому робити людям подарунки.
«Полярний Експрес» (2004) — про хлопчика, який не вірить у Санта-Клауса, але чудернацько потрапляє на дивний поїзд, що їде до Північного Полюса.
«Різдвяна історія» (2009) — про старого скупердяя Ебенезера Скруджа, який протягом однієї ночі переживає випробування привидами минулого, теперішнього і майбутнього.
Часи див
Вважаєте, на свята не читають? А ви спробуйте, особливо з дітьми. Це дуже добра нагода привити їм любов до книжки. Візьміть хоча б «Лускунчика і мишачого короля» Гофмана. Історія про дванадцятирічну дівчину Маріхен та її дивний різдвяний подарунок вже не одне десятиліття зачаровує дітей. І на ваших подіє — ми певні.
Де зиму знають краще, ніж на півночі? «Чарівна зима» Туве Янссон — найбільш зворушлива та найзимовіша з усіх казок про мумі-тролів. Ще одна казка звідти ж — «Легенда про різдвяну розу» Сельми Лагерлеф. Про диво, яке поєднує зовсім не схожих між собою людей і розквітає чарівними пелюстками.
На Сході також люблять свята і пишуть про них. Маємо уже класика Харукі Муракамі та його «Різдво вівці» (Версія для дітей). А от чи ви знаєте, наскільки небезпечна їжа з дірками? Як треба святкувати День святої вівці? В яку яму треба стрибнути, аби зняти з себе прокляття та знову писати музику?
Різдвяний південь у казках нічим не гірший за північ. Наприклад, італієць Джані Родарі та його «Подорож Голубої стріли». Чарівна мандрівка іграшкового поїзда та лялькових пасажирів трапилась, як думаєте, коли?..
І нарешті, для дорослих і не дуже завжди актуальна «Різдвяна повість» Чарльза Діккенса. Думаєте, сто разів бачили її на екрані? Але кіноверсія — це лише частина того чарівного набору казок, який є у книзі.
І на завершення — два сучасних твори. Від американки Фенні Флегг «Різдво і червоний кардинал». Там наляканий діагнозом лікарів Освальд Кемпбел втікає з холодного Чикаго у гостинний Західний Струмок і потрапляє в часи див.
«Різдвяні туфлі» також написала американка — Донна Ванлір. Це історія про двох абсолютно різних людей, долі яких перетнулися лишень одного разу — на Різдвяну ніч. І ця незначна, на перший погляд, подія назавжди міняє їхнє життя. Це повість про надію, віру і, перш за все, — про любов.
Саме цього ми вам і бажаємо. Багато-пребагато. І не тільки на свята.
Comments are closed.