Взимку популярність Карпат зростає ще більше – сюди з’їжджаються любителі покататися на лижах з усієї України й закордону.
Більшість знає лише «Буковель», де ціни кусаються, а готелі заброньовані щонайменше на місяць наперед. Чи є на Прикарпатті інші варіанти, де покататися на лижах, шукав Репортер.
Косів планує розвиватися
Канатно-бугельний витяг в урочищі Михалково у Косові існує ще з 1970-х. Там багато років діє дитяча спортивна школа, де тренувалась, зокрема, відома гірськолижниця Богдана Мацьоцька.
Цього року траси вирішили відкрити для охочих кататися на лижах чи сноуборді.
«Витяг ми повернули у комунальну власність, виготовили документацію на землю, – розповідає голова Косівської громади Юрій Плосконос. – Зробили невеликі ремонти. Витяг був майже повністю робочий, тільки ніхто не робив обстеження його безпечності, за регламентом, тож ним не можна було користуватися. Цього року виділили на це кошти, все перевірили й запустили».
Олімп – не завжди вершина. Як зараз живе косівська гірськолижниця Богдана Мацьоцька (ФОТО)
Бугельний витяг призначений для лижників, без крісел. Працює з 11:00 до 16:00 або 17:00, залежно від кількості охочих покататися. Траси на горі Михалкова різні. Є й для тих, хто вміє кататися, є й для початківців.
«Внизу все сходиться на одну поляну. Довжина витяга – десь більше кілометра, – говорить Плосконос. – Гірка має непоганий потенціал. Але поки вона орієнтована на специфічну категорію лижників. Зараз тут можна покататися на свіжому снігу. А для того, щоб він підходив для всіх категорій і міг скласти конкуренцію – треба вкладати гроші: організовувати штучне засніження, трамбувати сніг».
Втім, поки це є недорогим варіантом, звісно, якщо є сніг. Один підйом коштує 30 грн, катання на день – 300. Можна орендувати лижі, спортивний інвентар для катання.
Також у Косові відновили спортивну школу, де, власне, викладає й Богдана Мацьоцька. У майбутньому хочуть розвивати у районі гірськолижний туризм.
«У нас є концепція зі створення відпочинкового комплексу. Поки шукаємо інвестора, – говорить голова громади. – Тим, кого цікавить етнографічний туризм, у Косові вже є, що подивитися. Але місту потрібні й активності, бо, поки їх нема, люди Косів оминають. Зараз витягом займається комунальне підприємство: треба стерегти майно, влітку чистити галявини, які заростають».
У Косів можна доїхати автобусом з Івано-Франківська – з автостанції № 1, що біля залізничного вокзалу. Ціна: 120-130 грн в один бік.
Спортивний відпочинок завжди можна поєднати з культурним. Тут є Музей мистецтва та побуту Гуцульщини та Музей кераміки – того, чим найбільше славиться Косівщина. А ще – знаменитий косівський ринок. Гарний краєвид на місто відкривається з гори Острий, на яку можуть зійти й початківці.
Потяг до «Буковелю». Татарів дочекався реконструкції залізничної станції – і що тепер?
У Ворохті – різні траси
Можна покататися на лижах і в гірськолижному комплексі «Ворохта». Там є чотири трампліни, синя та зелена траси, бугельний витяг і мультиліфт. Довжина витягу – 200 м. Також є пункт прокатного спорядження.
Як пояснює голова Ворохтянської громади Олег Дзем’юк, комплекс – приватний, працює щодня. Є можливість насипати штучний сніг. Крім того, на базі є крісельний підйомник, але зараз він не працює. За словами Дзем’юка, курорт підходить і для досвідчених лижників, і для початківців.
Один підйом на мільтиліфті цього року коштує 25 грн, п’ять підйомів – 80 грн, 10-140 грн, а 20-220 грн. Підйом на бугелі – 50 грн, 10 підйомів – 300 грн, 50-800, а 100-1300 грн.
Прокат лиж для дорослих – 200 грн, для дітей – 180. Такі самі ціни на сноуборд. Можна спробувати і сноутюбінг – 20 грн за спуск.
Працює витяг з 09:00 до 17:00.
До Ворохти можна доїхати з Івано-Франківська більшістю автобусів, які прямують до Верховини. Ціна – приблизно 120 грн.
Крім катання на лижах, у Ворохті добре подивитися на мости-віадуки – місцева візитівку. А ще на пам’ятки архітектури – старовинну каплицю й церкву Різдва Богородиці.
Яблуниця пропонує вибір
Гірськолижні траси можна знайти і в селі Яблуниця. Вони розташовані на двох вершинах: Микулинка й Коза. У селі є багато витягів, але в роботі далеко не всі.
Одна з гірськолижних трас, на 600 м, працює у гірськолижному комплексі «Коза» на однойменній горі. Тут є бугельний підйомник, мають штучний сніг, є прокат спорядження та інструктори.
Ціни на катання з 29 грудня по 9 січня такі: разовий квиток коштує 50 грн, перепустка на чотири години – 500 грн, денна перепустка – 600 грн. За денну дитячу перепустку треба заплатити 400 грн, а на чотири години – 300 грн. Це стосується дітей з 8 до 14 років.
Прокат лиж – 200 грн. Працюють з 09:00 до 17:00.
Ще один гірськолижний комплекс так і називається – «Яблуниця». Тут також є бугельний витяг. Щоправда, працюють тільки, коли є сніг, тож поки погода не зимова, покататися не вийде.
Години роботи – з 09:30 до 16:30. Як повідомили в комплексі, за 100 м розташований прокат лиж, тож свої мати необов’язково. За день катання треба заплатити 400 грн, за чотири години – 300 грн, один підйом – 50 грн.
До Яблуниці їде автобус о 07:20 з Франківська, доїзд до села коштує 108 грн. Або добиратися з Ворохти чи Поляниці, куди ходить багато транспорту – як автобуси, так і поїзди.
Також тут є дерев’яна церква кінця ХІХ століття – Успення Божої Матері, неподалік розташований Яблуницький перевал.
Рятувати треба вміти. Як у Ворохті навчали добровольців витягати людей з-під лавин (ФОТО)
Скітур організують в агентстві
Крім того, у Карпатах зараз є приватні садиби, які мають свої витяги для лижників і сноубордистів. Є й скітури, їх організовують окремі туристичні агенції. Одна з найбільших компаній, яка спеціалізується саме на відпочинку в Карпатах, – турагенція Turbowinter. Вона має пропозиції як для початківців, так і для любителів кататися.
Наприклад, скітур «Перші кроки» триває три дні та коштує 4050 грн. Учасників тренуватимуть на спусках, навчатимуть різних технік катання, годуватимуть та помістять на дві ночі у кемпі «Білий слон» у Дземброні. У ціну також входять страховка, перевезення, послуги інструктора, перекуси та сауна. Додатково доведеться доплатити за спорядження і лавинний набір.
Найдорожчий – 6900 грн – скітур триває п’ять днів. Це програма для лижників чи сплітбордерів, що вже мають досвід скітурів або позатрасових спусків. Обіцяють катання на схилах для різного рівня підготовки, проживання в теплому наметі з пічкою, триразове харчування і світанки в підніжжі Чорногори.
Також тут організовують фрірайди для сноубордистів і лижників. Ціни – від 8300 до 11070 грн. Але це вже – для справжніх фанатів.
Comments are closed.