Культура Розваги Статті

Брейкінг, джаз і хакатон. Франківськ хоче стати “культурною столицею” та готує цілий фестивальний рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Івано-Франківськ змагається за звання Великої культурної столиці-2022. Якщо виграє, крім почесного статусу, отримає кошти на проведення різних ініціатив.

Як стверджують керівники проєкту, так популяризуватимуть місто – в першу чергу для самих мешканців, пише Репортер.

Грант на фестивалі

«Культурні столиці України» – грантова програма від Українського культурного фонду (УКФ). Щороку по одному місту отримують статус Великої культурної столиці (понад 100 тисяч мешканців) та Малої культурної столиці. Першими переможцями стали Маріуполь і Славутич. Вони мали реалізовувати свої проєкти у 2020 році, але через пандемію все перенесли на 2021.

Тим часом триває відбір міст, які отримають цей статус у 2022 році. За умовами гранту, до 30 березня 2021 треба було подати проєктну заявку, до 15 грудня триває конкурсний відбір. Переможець може отримати до 20 млн грн на свої ініціативи.

Ідея подати на конкурс Івано-Франківськ виникла у місцевого музиканта Андрія Савки та волонтерки, керівниці ГО «Громадська ініціатива Галичини» Лесі Качурової. Заявка вже пройшла технічний відбір.

«Ми з Лесею часто подаємося на гранти. Тож вирішили спробувати, – розповідає Анд­рій Савка. – Але тут подавати заявку можуть тільки органи місцевого самоврядування. Місто нас підтримало. Леся Качурова все добре оформила. Виграємо чи ні, але багато процесів запустимо, це точно».

Крім Франківська, на звання Великої культурної столиці претендують ще вісім міст: Запоріжжя, Дніпро, Львів, Житомир, Чернігів, Кременчук, Одеса й Суми. А за звання Малої культурної столиці, серед інших, змагаються Верховина та Коломия.

Згідно з правилами, 70 % – фінансування від УКФ, 30 % – з місцевого бюджету. Загальна сума проєкту від Івано-Франківська – більше 25,5 млн грн. Від УКФ мало б надійти трохи більше 17 млн.

«Чому б не спробувати і не впровадити за грантові кошти 11 проєктів, фестивалів, які ми й так проводимо? – каже кураторка проєкту від міськвиконкому, заступниця міського голови Вікторія Дротянко. – За останні роки ми здобули багато міжнародних відзнак. Плюс це ще й шанс проінформувати всю Україну, що можна поїхати не лише на Буковель і в Карпати, а й залишитися на кілька днів у Франківську, де майже кожен місяць проходить якийсь фестиваль».

За словами Дротянко, якщо карантин досі буде суворий, події перенесуть в онлайн.

Пам’ятки в 3D. Відновлювати історичну спадщину на Прикарпатті будуть за грантові гроші

Мистецтво для людей

Загалом Івано-Франківськ подав 11 ініціатив, які мають відбутися у 2022 році. Більшість із них франківцям уже знайомі. Наприклад, фестиваль-переберія міських культур «Межа», який вперше відбувся минулої осені. Він включає багато напрямків, об’єднаних однією темою – історією Франківська. Кульмінація – «Парад епох» у давніх костюмах.

Ініціатива «Хоровий передзвін в Івано-Франківську», який включає три фестивалі: фольклорно-хоровий «Великодні дзвони», міжнародний Великодній фестиваль хорової музики «Катедральні дзвони» та регіональний дитячий – «Передзвін».

З нового – «Симфонія простору», дійст­во за участі 12 оркестрів: філармонічних, військових, студентських, а також солістів і хорів. Кульмінацією має стати батл симфонічних оркестрів України, який завершиться світловою інсталяцією.

Ще одне музичне дійство – фестиваль джазової музики Jazz Mogo Mista. А любителі вуличної культури зацікавляться всеукраїнським брейкінг-фестивалем Ivano-Frankivsk Breaking Open Festival, який відбудеться просто неба на різних локаціях. Участь у ньому візьмуть близько 200 українських і закордонних танцівників, а всі охочі зможуть долучитися до майстер-класів.

Мистецтво живих скульптур, яке вже полюбили франківці, об’єднали у фестиваль «Чарівний світ». Запланували шість майданчиків, на кожному – казковий двоповерховий будинок з живими скульптурами всередині.

Також у програму ввійшов міжнародний фестиваль національної класики театрів ляльок «Лялькові обереги». У ньому мають взяти участь лялькарі з різних країн. А ще – міжнародний фестиваль медіа-арту «Людина-технологія-людина». У програмі – віджей-мапінг, презентація інтерактивних муралів, вечірки, воркшопи й виставки.

Читайте: Душа «Букініста». Вже 50 років Богдан Вовчук продає книжки у центрі Франківська (ФОТО)

Також проведуть фестиваль «Час сучасного сакрального мистецтва»: виставки та перформанси на тему духовності та створення у місті сакральних муралів.

Але не фестивалями єдиними. У планах також провести реставраційну резиденцію «Врятуймо скарби разом!». У її рамках – виставка відреставрованих творів, фотопроєкт «Образи світлих» і реставраційний пленер.

А ще планують провести конкурс-хакатон Scratch & GO 2022 – ініціативу, що покликана популяризувати програмування серед дітей.

«Усі фестивалі мали бути пов’язані з нашим містом. Бо, на перший погляд, у нас дуже багато ініціатив, але не всі підходили, – каже Андрій Савка. – От «Межа» був запланований саме як наш фест, зарод­жений у місті. А ще по часу не підійшла «Коляда на Майзлях», бо, за умовами гранту, ініціативи мають починатися з 17 січня».

Пандемія змусила шукати компроміси – більшість подій запланували надворі. Але тут є свої плюси, адже більше людей долучиться до дійства.

«Не всі прийдуть в музей, театр чи філармонію, – говорить Савка. – А коли ти бачиш це на вулиці, є більше шансів. Ми виводимо мистецтво на вулицю не для того, щоб робити маскультуру. А щоб показати, що справж­нє мистецтво живе для людей».

Театр у зоні доступу. Як франківці гастролювали на сході і в Чорнобилі та чому повернуться знову (ФОТО)

Місто багате людьми

Усі події об’єднані однією тематикою, яка й винесена в назву проєкту – «Вершини». І тут йдеться не так про гори, як про людей. Бо кожен з мешканців міста – вершина.

«З одного боку, назва прив’язана до регіону. Але ні, ми зараз не про Карпати. Ми говоримо про людей, хвалимося людьми. Ми різні, в цьому щастя цього міста, – розповідає режисер проєкту, актор і режисер драмтеатру Андрій Кирильчук. – Тут є літературний і театральний феномен. Чому Єшкілєв, Андрухович, Прохасько творять тут? Значить, їм тут комфортно, місто відповідає їхнім запитам».

Для промоції проєкту вже створили відеоролик. У ньому головний герой – турист, який приїжджає до Франківська та поринає у вир фестивалів і визначних місць. У голов­ній ролі – Артур Гулько.

«Для нас було важливо подати наше місто комфортним, містом щастя, – говорить Кирильчук. – Дуже легко було б, якби ми вибрали головного героя – відому, успішну людину. Але у нас – типаж «Простак». Не багатий, не бідний – звичайний. І саме йому, пересічній людині, стільки любові й тепла».

Зараз керівники проєкту займатимуться популяризацією подій і самого міста в очах його мешканців. Зокрема, планують поставити сітілайти на вулицях.

«На них будуть фото з людьми, яких фотограф виловив на вулиці. Ми у всіх просимо дозволу використовувати їхні фото. Ще ніхто не відмовив, – каже Андрій Кирильчук. – Це звичайні люди, це очі, наповнені захватом. Для нас це і є культура. Це тисячі вершинок, пучок, який не заламаєш».

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.